Kristina Ohlsson 
Photo © Anna-Lena Lundqvist

Kristina Ohlsson 

Kristina Ohlsson urodziła się w 1979 roku w Kristianstad w Szwecji. Jest autorką serii Szklane dzieci, na którą składają się trzy powieści z gatunku horror dla dzieci i młodzieży. Jest jedną z najbardziej popularnych szwedzkich autorek kryminałów, jak również książek dla dzieci. Zanim w 2012 r. została pełnoetatową pisarką, pracowała dla OBWE, szwedzkiej Służby Bezpieczeństwa i dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zajmowała się tam konfliktem na Bliskim Wschodzie. Z wykształcenia jest politologiem, a pracowała także jako analityk policyjny. Mieszka w Sztokholmie.

Dorośli znają ją jako autorkę poczytnych kryminałów o Fredrice Bergman. W 2009 roku debiutowała powieścią Niechciane, czyli pierwszą częścią cyklu. Dwie kolejne powieści Ohlsson, Odwet, a także Na skraju ciszy, zyskały uznanie Szwedzkiej Akademii Literatury Kryminalnej. Zostały nominowane do nagrody za najlepszą powieść kryminalną, odpowiednio w 2010 i 2011 roku. W 2010 roku Kristina Ohlsson otrzymała prestiżową Stabilo Prize, natomiast w 2012 roku Expressen, jeden z największych dzienników szwedzkich, uznał ją za najlepszą skandynawską autorkę powieści kryminalnych.

 

SERIA SZKLANE DZIECI

 

W 2013 r. Kristina Ohlsson zadebiutowała pierwszą książką dla młodych czytelników pt. Szklane dzieci. To pierwszy tom bestsellerowej trylogii, która w samej Szwecji sprzedała się w nakładzie stu tysięcy egzemplarzy. Tytuł Szklane dzieci zdobył nagrodę Children’s Novel Award, a jego kontynuacja, Srebrny chłopiec, została uhonorowana nagrodą Bookjury! oraz nagrodą szwedzkich księgarzy.

Szklane dzieci opowiadają o niesamowitych przygodach trójki nastolatków z małego szwedzkiego miasteczka. Dziwne, wywołujące dreszcz niepokoju zdarzenia prowadzą ich na trop tajemnic sprzed lat. W domu, do którego przeprowadziła się Billie, słychać dziwne odgłosy. Aladdin w różnych miejscach dostrzega chłopca ubranego w szorty, mimo mroźnej pogody. W ogrodzie kamienne figury wciąż przesuwają się z miejsca na miejsce… Każde z tych osobliwych zdarzeń jest początkiem niezwykłej historii i zalążkiem tajemnicy, która długo czekała na odkrycie.

 

To jedna z takich książek, którą można kupić nastolatkowi jako dowód na to, że czytanie może być fantastyczną przygodą.

Kto Czyta Książki – Żyje Podwójnie

Zaloguj się

Nie masz konta?