Kristina Ohlsson 
Photo © Anna-Lena Lundqvist

Kristina Ohlsson 

Kristina Ohlsson urodziła się w 1979 r. w Kristianstad w Szwecji. Jest autorką serii „Szklane dzieci”, na którą składają się trzy powieści z gatunku horror dla dzieci i młodzieży. Jest jedną z najbardziej popularnych szwedzkich autorek kryminałów, jak również książek dla dzieci. Zanim w 2012 r. została pełnoetatową pisarką, pracowała dla OBWE, szwedzkiej Służby Bezpieczeństwa i dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zajmowała się tam konfliktem na Bliskim Wschodzie. Z wykształcenia jest politologiem, a pracowała także jako analityk policyjny. Mieszka w Sztokholmie.

Dorośli znają ją jako autorkę poczytnych kryminałów o Fredrice Bergman. W 2009 roku debiutowała powieścią „Niechciane”, czyli pierwszą częścią cyklu. Dwie kolejne powieści Ohlsson, „Odwet”, a także „Na skraju ciszy”, zyskały uznanie Szwedzkiej Akademii Literatury Kryminalnej. Zostały nominowane do nagrody za najlepszą powieść kryminalną, odpowiednio w 2010 i 2011 roku. W 2010 roku Kristina Ohlsson otrzymała prestiżową Stabilo Prize, natomiast w 2012 roku Expressen, jeden z największych dzienników szwedzkich, uznał ją za najlepszą skandynawską autorkę powieści kryminalnych.

W 2013 r. Kristina Ohlsson zadebiutowała pierwszą książką dla młodych czytelników pt. „Szklane dzieci”. To pierwszy tom z bestsellerowej serii, która w samej Szwecji sprzedała się w nakładzie stu tysięcy egzemplarzy. Tytuł „Szklane dzieci” zdobył nagrodę Children’s Novel Award, a jego kontynuacja, „Srebrny chłopiec”, została uhonorowana nagrodą Bookjury! oraz nagrodą szwedzkich księgarzy.

Zaloguj się

Nie masz konta?