Dzień Dziecka - prezent

16 maja 2022

Dzień Dziecka 2022. Książkowe propozycje na prezent dla dzieci w każdym wieku

Wielkimi krokami zbliża się jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku! Dzień Dziecka to ulubione święto wszystkich dzieci – dużych i małych! Dzień Dziecka to jedna ze wspanialszych okazji, by obdarować malucha niezapomnianym i mądrym prezentem!

 

KIEDY JEST DZIEŃ DZIECKA I SKĄD WZIĘŁO SIĘ TO ŚWIĘTO?

 

Mimo, że pierwsze wzmianki o tym dniu – Dniu Dziecka – datowane są już na rok 1925, to oficjalne obchody zapoczątkowano w 1954 roku, kiedy to w Genewie po raz pierwszy pochylono się nad nie zawsze szczęśliwym losem najmłodszych. Odbyła się wtedy Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci. Celem przyświecającym organizatorom z ramienia Organizacji Narodów Zjednoczonych było zapewnienie bezpieczeństwa oraz optymalnych warunków do prawidłowego rozwoju. Właśnie w 1954 roku wszystkie państwa członkowskie ONZ otrzymały zadanie zorganizowania obchodów w wyznaczonym przez władze kraju terminie

W Polsce, jak wiadomo, Dzień Dziecka przypada 1 czerwca. Z kolei we Włoszech czy Francji obchodzony jest 6 stycznia, a w Brazylii – 12 października.

 

 

PREZENT NA DZIEŃ DZIECKA DLA NIEMOWLAKA – KSIĄŻKI DLA NAJMŁODSZYCH

 

Zarówno rodzicom, jak i dziadkom, czy reszcie rodziny zależy na zrównoważonym rozwoju malucha. Dlatego obok zabawek dbających o rozwój psychomotoryczny dziecka, nie zapominają o książkach. Nie jest to jeszcze literatura z prawdziwego zdarzenia, a książki z twardymi stronami. Swoją atrakcyjną szatą graficzną i tematami bliskimi niemowlakowi, przyciągną one uwagę dziecka najdłużej.

Kicia Kocia i Nunuś. Kto mieszka w zagrodzie?

Wśród takich pomysłów na prezent nie może zabraknąć ulubienicy maluchów, Kici Koci. Bohaterka książek dla przedszkolaków, występuje teraz w kilku formatach dla niemowlaków: w książkach z okienkami do odkrywania niespodzianek (w tym nowości Kicia Kocia i Nunuś. Kto mieszka w zagrodzie?), w książeczkach o braciszku Kici Koci Nunusiu, dzięki którym dziecko poznaje najbliższą rzeczywistość i prawidła rządzące światem (np. nowość Kicia Kocia i Nunuś. Idziemy na zakupy), a także w nowej serii Akademia Kici Koci dzięki której można dzieci mogą nauczyć się pierwszych angielskich zwrotów (Kicia Kocia i Nunuś. Plac zabaw. Playground).

Twarde strony idealne jako prezent na Dzień dziecka dla niemowlaka, znaleźć można także w propozycjach dla wielbicieli innych serii – Pettson i Findus, Krowa Matylda oraz Mysi domek.

 

 

PREZENT NA DZIEŃ DZIECKA 0-2 LATKA. WYJĄTKOWE KSIĄŻECZKI I NIE TYLKO

 

Dla dzieci nieco starszych, około 2-letnich, poza wymienionymi wyżej propozycjami prezentów na Dzień Dziecka, wybierać można z szerszej rzeszy tytułów. Wśród pomysłów na prezent dla 2-latka można wymienić popularne i lubiane serie. Wśród nich tę o bobrze Kastorze, dzięki któremu dowiemy się, jak uprawiać fasolkę czy zmienić dętkę w oponie. Dzieci uwielbiają też serię o krowie Matyldzie, której niefrasobliwość i mnóstwo detali na ilustracjach przyciągną uwagę dwulatka na dłużej. Na prezent na Dzień Dziecka dla 2-latka nada się także seria o Poli – dziewczynce, która poznaje świat w zabawny i niekonwencjonalny sposób.

Zamknij oczka, Lori Haskins Houran i Sydney Hanson

Natomiast szukającym w książkach wiedzy i treści edukacyjnych polecamy pozycje w serii Uniwersytet Malucha, dzięki którym przybliżymy dwulatkom tajniki fizyki kwantowej, chemii organicznej, i teorii względności. W tej serii hitem są dwie książki o kosmosie z wyciętymi otworami – Osiem małych planet oraz Kochamy Plutona.

Dla szczególnie ożywionych i niesfornych 2-latków dobrym wyborem będzie Zamknij oczka, czyli książeczka ułatwiająca zasypianie. Ilustracje przedstawiające puchate, szykujące się do snu zwierzaczki, mają zachęcić dziecko do pójścia w ich ślady. Prosty, ale humorystyczny tekst, wywoła uśmiech również na twarzy czytającego rodzica!

Niewątpliwie wspaniałym prezentem dla każdego dwulatka będzie maskotka pochodząca z ukochanej książki. Kicia Kocia, Nunuś czy ulubieniec rodziców – Pacek – to maskotki z serii Kicia Kocia. Wielbicieli Żubra Pompika ucieszy nowość  – maskotka Pompika we własnej osobie! Mieszkańcy Mysiego domku – Sam i Julia także doczekali się swoich puchatych sobowtórów. Poza głównymi bohaterami, dostępna jest również maskotka Dziadka Sama oraz baletnicy Elli!

 

 

PREZENT NA DZIEŃ DZIECKA DLA 3-6 LATKA. PREZENT, KTÓRY PORUSZY WYOBRAŹNIĘ!

 

Dzieci w wieku przedszkolnym: 3-latki i 4-latki, a już na pewno 5-latki i 6-latki, to coraz bardziej doświadczeni czytelnicy. Gotowi są oni skupić się na bardziej złożonych fabułach. Dodatkowo wiedzę przemycaną sprytnie w książkach chłoną jak gąbki! Nie dziwi zatem powodzenie znakomitej serii książek Mądra Mysz o ciekawych zawodach, której niewielkie tomiki będą idealnym, niezobowiązującym prezentem na Dzień Dziecka dla przedszkolaka.

Olo i Awa. Kredki, Monika SkikiewiczWarto, by książki dla dzieci około lat 3 wspomagały nie tylko ich rozwój językowy, ale również motoryczny. Pierwszy tom serii Olo i Awa. Logopedyczna zabawa to coś więcej niż tylko historyjki z życia wesołej rodzinki. Książeczka rozwija również wyobraźnię dzieci i zachęca je do powtarzania słów i wykonywania ćwiczeń. To po prostu furtka do wspólnej zabawy!

Wspaniale dziecięcą wyobraźnię rozwijają natomiast oryginalne – zabawne i momentami abstrakcyjne ilustracje Svena Nordqvista, autora bestsellerowej serii książek o Pettsonie i Findusie, które skradły serce niejednemu czterolatkowi. Amatorzy leśnych wypraw i wakacji spędzanych na łonie przyrody nie powinni przegapić innej prezentowej propozycji dla pięciolatka i sześciolatka. Seria Żubr Pompik: Wyprawy prezentuje bowiem przygody żubrzej rodzinki przemierzającej Polskę wzdłuż i wszerz, docierając do każdego  z dwudziestu trzech parków narodowych.

 

O kotku, który bał się wszystkiego, Éric-Emmanuel SchmittCenne nauki dla przedszkolaka przekazują również książki Érica-Emmanuela Schmitta z cyklu Sowie opowieści. Przewodniczką serii jest sowa Minerwa, symbol mądrości. Po części pierwszej O kotku, który bał się wszystkiego, niebawem ukaże się druga opowieść – Wyspa wolności, w której rodzeństwo króliczków przekona się, że świat bez zakazów wcale nie jest taki piękny.

Myśląc o prezencie na Dzień Dziecka warto zwrócić uwagę na dwie serie książek autorstwa Wojciecha Widłaka. Zasłynął on bowiem poruszającymi i pięknie zilustrowanymi przez Elżbietę Wasiuczyńską książkami o Panu Kuleczce i jego przyjaciołach: Kaczce Katastrofie, Psie Pypciu i Musze Bzyk-Bzyk. Kuleczkowe opowiadania chwytają za serce, bowiem pokazują sześciolatkom, jak znaleźć w prostej codzienności piękno i prawdę. Drugą bezpretensjonalną serią Widłaka jest Wesoły Ryjek – radosna świnka poznająca świat w towarzystwie rodziców i zielonego żółwia Przytulanki, która spodoba się czterolatkom.

 

 

PREZENT NA DZIEŃ DZIECKA DLA 7-8 LATKA. NAJLEPSZE TYTUŁY KSIĄŻKOWE

 

Sherlock Junior i Niedźwiedź z Londynu

Dzieci rozpoczynające przygodę z samodzielnym czytaniem najlepiej obdarować książkami z wartką, wciągającą akcją. Dlatego najlepszym prezentem dla siedmiolatka i ośmiolatka będą serie detektywistyczne! Tajemnica, wątek kryminalny i bohaterowie, z którymi łatwo się utożsamić z pewnością ucieszą każdego zapalonego czytelnika. Myślimy nawet, że przekonają także takiego, którego do czytania trzeba zachęcać. Zatem jeśli szukasz pomysłu na prezent dla 7-latka i 8-latka, nie przegap norweskiej serii Operacje liczącej już dwadzieścia części! Detektywów znajdziecie też w nowej serii o Sherlocku Juniorze. Tytułowy bohater uważa się za przodka słynnego detektywa w linii prostej. Dodatkowym atutem książek jest wątek edukacyjny: w treść książki wplecione są całe frazy w języku angielskim. Dzięki temu łatwo je zrozumieć i przyswoić.

 

Trzecią propozycją na prezent dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej jest seria Pet Agents – o bystrej Katie, którą nie dość, że jest zdolną programistką, to jeszcze doskonale wie, jak opiekować się zwierzętami. Dzięki temu w kolejnych tomach ratuje zwierzaki z opresji! Jeśli szukasz prezentu dla siedmiolatki lub ośmiolatki, to te książki to kwintesencja Girl Power! 😉

 

 

PREZENT NA DZIEŃ DZIECKA DLA 9-11 LATKA. KSIĄZKI DLA MAŁYCH CZYTELNIKÓW

 

Szukając prezentu na Dzień Dziecka, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na najpopularniejsze serie. Szczególnie jeśli chodzi o prezent dla dzieci w wieku 9, 10 czy 11 lat. Warto też przejrzeć najciekawsze nowości.

Książka Harry Potter i Kamień Filozoficzny, Rowling

Mowa oczywiście o bestsellerowej serii wszech czasów, jaką jest cykl Harry Potter autorstwa J.K. Rowling. Trudno znaleźć młodego człowieka, który nie słyszałby historii młodego adepta magii. Chłopiec, który dopiero w dniu swoich jedenastych urodzin dowiaduje się o swoim niezwykłym pochodzeniu, trafia do Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Tym, którzy lekturę tej serii mają już za sobą i tęsknią za magicznym światem, gorąco polecamy podobną serię. Australijska pisarka, Jessika Townsend, to autorka serii. Nevermoor. Tutaj bohaterką jest Morrigan Crow, której podobnie jak Harry’emu nie sprzyja szczęście. Los Morrigan odmienia się jednak wraz z wizytą pewnego rudowłosego dżentelmena. Wspaniały, oryginalny świat Nevermooru porwie każdego czytelnika i nie raz zaskoczy pomysłami, niejednoznacznością i poczuciem humoru. Jako że jedenaste urodziny są tutaj także kluczowe, obie serie wydają się idealnym prezentem dla 11-latka!

Jeśli mowa o humorze, to nie możemy nie wspomnieć o innej serii. Historia o Charliem, chłopcu, który zmienia się niespodziewanie w przeróżne zwierzaki będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli szukacie pomysłu na zabawny prezent na Dzień Dziecka dla 9-latka.

I ostatnia propozycja dla tej grupy wiekowej: Magiczny ekspres. Tutaj także pojawia się niezwykła szkoła. Tym razem jest to szkoła na szynach! Bohaterka trafia do niej przypadkiem, szukając brata, po którym zaginął ślad na jednej z malutkich stacji kolejowych w pobliżu domu. Jak dotąd seria składa się z dwóch tomów, przepełnionych niesamowitymi przygodami.

 

 

PREZENT NA DZIEŃ DZIECKA DLA NASTOLATKA – FANTASTYKA

 

Książka Wybrańcy, Veronica Roth

Nastolatki albo czytają nałogowo, albo po książki sięgają wyjątkowo niechętnie. By zachęcić nastolatka do lektury, trzeba podsunąć mu propozycję, od której trudno będzie się oderwać!

Wśród popularnych książek dla młodzieży królują trzy gatunki: fantastyka, romanse i książki przygodowe.

Wśród tych pierwszych na prezent dla nastolatka znakomicie nada się pierwsza część cyklu Wybrańcy, która miała swoją głośną premierę w styczniu tego roku. Akcja książki zaczyna się tam, kiedy zazwyczaj większość się kończy – po zwycięstwie nad wrogiem. Okazuje się jednak, że bohaterowie nie mogą odpocząć, bo zło czai się także w innym miejscu.

Vortex. Dzień, w którym rozpadł się światDla miłośników podróży w czasie i przestrzeni idealnym wyborem może być Vortex. Dzień, w którym rozpadł się świat. Niedawno ukazał się drugi tom tej bestsellerowej trylogii, będącej dystopijną wizją przyszłości, w której możliwe są podróże vortexami – energetycznymi tunelami. To trzymająca w napięciu opowieść z charyzmatyczną, silną główną bohaterką.

Świetną propozycją na prezent dla nastolatka będzie seria o Osobliwym domu Pani Peregrine i niezwykłych dzieciach. Oryginalne powieści, które swój początek wzięły ze zbioru starych zdjęć znajdowanych przez autora na pchlich targach cieszą się ogromną popularnością.

 

 

 

ROMANSE – KSIĄŻKI IDEALNE DLA MŁODZIEŻY

 

Be My Ever, Julia Biel

Jeśli chodzi o romanse to tutaj pomysłów na prezent na Dzień Dziecka dla nastolatki jest mnóstwo. Jedną z propozycji jest seria polskie pisarki, Julii Biel, charakteryzująca się pięknymi okładkami i prowokacyjnie brzmiącym tytułem To nie jest, do diabła, love story. Licealne miłości, mnóstwo humoru, zadziorni bohaterowie i Poznań będący tłem wydarzeń. Powieści Julii Biel skradły serca nastolatek, co sprawia, że seria jest wspaniałym pomysłem na prezent na Dzień Dziecka! Równie dobrze na prezent sprawdzi się najnowsza książka tej autorki, czyli fenomenalna Be My Ever – dojrzalsza, poruszająca poważniejsze problemy, ale równie zabawna i urocza!

Koniecznie wymienić trzeba również dwie pięknie wydane trylogie Kerstin Gier: Trylogia Czasu i Silver. Bohaterki obu opowieści czeka mnóstwo przygód i – oczywiście miłość. Wszystko to odbywa się w alternatywnych rzeczywistościach, w które przenoszą się bohaterki.

Na drugim końcu lata, Emma MillsTym, którzy kochają książki Julii Biel, polecamy również historie od Emmy Mills! Niemożliwa para pokazuje, że ludzie mogą z pozoru nie mieć ze sobą nic wspólnego, a jednak zawiązać trwałe relacje przyjacielskie, a nawet miłosne. W książkach autorki można znaleźć realistycznych, ale i wyrazistych bohaterów, a także humorystyczne dialogi. Na zbliżające się wakacje szczególnie polecamy lekką i optymistyczną opowieść Na drugim końcu lata.

Typowo obyczajową trylogią są książki Cariny Bartsch: Lato koloru wiśni, Zima koloru turkusu i Wiosna koloru słońca, zwane również romansem akademickim. Cięte riposty, niezapomniane dialogi i widoczna gołym okiem chemia między bohaterami. To wszystko sprawia, że to jedna z najczęściej wybieranych pozycji tego gatunku.

 

 

POWIEŚCI PRZYGODOWE DLA MŁODZIEŻY – PREZENT NA DZIEŃ DZIECKA

 

The Inheritance Games, tom 1, Jennifer Lynn Barnes

Powieści przygodowe to jeden z najbardziej uniwersalnych prezentów da młodzieży. Kochają je czytelnicy niezależnie od płci, bo wciągająca fabuła jest w stanie porwać każdego nastolatka. Dla tych, którzy lubią fabuły pełne zagadek i niebezpieczeństw, idealna będzie nasza nowość The Inheritance Games. Główna bohaterka tej książki nieoczekiwanie otrzymuje spadek po miliarderze, którego nigdy w życiu nie spotkała. Tymczasem jego błyskotliwi wnukowie byli przekonani, że to oni odziedziczą fortunę. Z jakimi zagadkami będzie się musiała zmierzyć bohaterka w wielkiej rezydencji Hawthorne House?

Inne propozycje w kategorii przygodówek to Bezludna wyspa – powieść o grupie nastolatków, która po wypadku lotniczym trafia na wyspę, gdzie okaże się, że w nowych okolicznościach stary podział na silnych i słabych traci swoją moc. Kolejny pomysł na prezent dla nastolatka to seria Matta Killeena, Sierota, bestia szpieg, rozgrywająca się w czasie II wojny światowej. Jej bohaterką jest młoda Żydówka która postanawia przyjąć propozycję brytyjskiego wywiadu. Decyduje się wstąpić do elitarnej szkoły dla córek nazistów i zostać szpiegiem…

 

 

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu obszernemu przeglądowi każdy z rodziców znajdzie na Dzień dziecka wartościowy prezent dla swoich pociech. Skorzystać mogą z niego także dziadkowie czy przyjaciele!

 

 

Zapraszamy także do lektury naszych innych artykułów:

 

 

 

 

Zaloguj się

Nie masz konta?