Seria Osobliwy dom pani Peregrine

Osobliwy dom pani Peregrine

Osobliwy dom pani Peregrine to wywołująca dreszcz emocji seria książek dla młodzieży Ransoma Riggsa. Opowiada ona o przygodach osobliwych dzieci z domu sierot, który znajduje się na tajemniczej wyspie.

Szesnastoletni Jakub, którego dziadek był jednym z mieszkańców sierocińca, trafia na wyspę. Chce za wszelką cenę odkryć przeszłość dziwnego, zniszczonego domu i jego małych mieszkańców. Przy okazji chłopak dowiaduje się rzeczy, których zupełnie się nie spodziewał, a niespodziewane zdarzenia wciągają go w świat pętli czasowych, telepatii oraz zmiennokształtnych.

Czym wyróżnia się seria Osobliwy dom pani Peregrine? Ich cechą charakterystyczną są niezwykłe, wywołujące dreszcz niepokoju fotografie, od których trudno oderwać wzrok. Osobliwa galeria jest owocem wizyty Ransoma Riggsa w Belgii i Luksemburgu, gdzie pisarz zafascynowany opuszczonymi zamkami i domami odkrył niebywałe znaleziska będące zwierciadłem minionych czasów.

 

SERIA OSOBLIWY DOM PANI PEREGRINE – KOLEJNOŚĆ:

 

Osobliwy Dom Pani Peregrine

Osobliwy dom pani Peregrine – wywołująca dreszcz emocji historia o przygodach osobliwych dzieci z domu sierot na tajemniczej wyspie.

Szesnastoletni Jakub, którego dziadek był jednym z nich, przyjeżdża na wyspę, żeby za wszelką cenę odkryć przeszłość dziwnego, zniszczonego domu i jego małych mieszkańców. Czy Jakub zmierzy się z potworami ze swoich snów? Czy osobliwe dzieci ze starych fotografii pokazywanych przez dziadka naprawdę istniały? Co jest bajką, a co prawdą? Co jest faktem, a co urojeniem?

 

 

Miasto cieni – akcja powieści rozpoczyna się zatem dokładnie tam, gdzie zakończyła się poprzednia. Jest rok 1940. Jacob i jego nowi przyjaciele opuszczają wyspę, na której znajdował się dom pani Peregrine i udają się do Londynu. W czasie podróży czekają ich – rzecz jasna – liczne niespodzianki i przygody.

 

 

Biblioteka dusz Biblioteka dusz– szesnastoletni Jacob odkrywa w sobie nową, potężną moc i wyrusza na ratunek osobliwym towarzyszom więzionym w pilnie strzeżonej twierdzy. W wyprawie towarzyszy mu Emma Bloom, dziewczyna, która włada ogniem, oraz Addison MacHenry, pies umiejący odnaleźć trop zaginionych dzieci.

Bohaterowie wędrują ze współczesnego Londynu do labiryntu zaułków Diabelskiego Poletka, najbardziej parszywego zakamarka wiktoriańskiej Anglii. W tym miejscu raz na zawsze przesądzi się los osobliwych dzieci całego świata.

 

Mapa dni

 

Mapa dni – uporawszy się z zagrożeniem, które zawisło nad osobliwym światem, Jacob Portman wraca na Florydę. Towarzyszą mu pani Peregrine, Emma i osobliwi przyjaciele. Choć robią, co mogą, by się nie wyróżniać, wizyty na plaży i lekcje zwyczajności kończą się wraz z odkryciem podziemnego schronu, który niegdyś należał do dziadka Jacoba.  Teraz gra toczy o najwyższą stawkę.

 

Okładka książki "Konferencja ptaków" nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2020

 

Konferencja ptaków – Jacob wyrusza z misją, którą na łożu śmierci powierzył mu H  człowiek dysponujący ważnymi informacjami o sekretnym życiu dziadka Jacoba, Abe’a. Z kolei Noor Pradesh, nowa w osobliwym świecie, ma bezpiecznie dotrzeć do kobiety znanej jako V. Wymieniona w przepowiadającym apokalipsę starym proroctwie Noor jednocześnie ucieka przed pościgiem. Od jej ocalenia zależy los całej osobliwości. Czas mija nieubłaganie, a nasi bohaterowie muszą rozwikłać wiele skomplikowanych zagadek.

 

Plagi na Diabelskim Poletku, Ransom RiggsPlagi na Diabelskim Poletku – po dramatycznej ucieczce przed żądnym krwi głucholcem Jacob Portman i Noor dołączają do pani Peregrine i osobliwych dzieci. Ich obecny dom, Diabelskie Poletko, nawiedzają plagi w postaci spadających z nieba kości, popiołu i krwi. Te złowrogie znaki to zapowiedź nadejścia armii potworów Caula. Powstały z martwych w bibliotece dusz, potężniejszy niż kiedykolwiek Caul i jego niosący śmierć słudzy wydają się niepokonani. Los całego świata osobliwców jest w rękach Jacoba i jego przyjaciół, którzy stawiają czoło śmiertelnie groźnym wrogom i przemierzają najbardziej niebezpieczne pętle w historii.

 

 

Baśnie osobliwe, Ransom RiggsBaśnie osobliwe – to zbiór baśni towarzyszących serii.

Osobliwcy istnieli na świecie, zanim pani Peregrine stworzyła dla nich dom. Opowieści zebrane w tym zbiorze są właśnie o nich. Zamożni kanibale, księżniczka o wężowym języku, pierwsza ymbrynka – to tylko niektóre z postaci, które pojawiają się w zaskakujących, błyskotliwych, czasem zabawnych, a czasem przerażających opowiadaniach składających się na ten tom. Opowieści o osobliwcach z zamierzchłych czasów zebrał i opatrzył komentarzem niewidzialny Millard Nullings, uczony, kolekcjoner wszystkiego, co osobliwe.

 

 

EKRANIZACJA W GWIAZDORSKIEJ OBSADZIE

 

W 2016 roku na podstawie serii powstała ekranizacja w reżyserii Tima Burtona. W rolach głównych wystąpiły takie gwiazdy jak Eva Green, Samuel L. Jackson, Judi Dench, a także znany z serialu „Sex Education” Asa Butterfield.

Film zbiera bardzo dobre opinie, został także nominowany do wielu nagród, między innymi Teen Choice w kategorii ulubiony film fantasy.

 

RANSOM RIGGS – O AUTORZE

 

Ransom Riggs to amerykański pisarz, autor znanej i lubianej serii książek dla młodzieży „Osobliwy dom pani Peregrine”.  Riggs urodził się w 1979 roku, w Maryland, na dwustuletniej rodzinnej farmie, a dorastał na Florydzie. Studiował literaturę angielską na Kenyon College oraz filmoznawstwo na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Jest mężem znanej pisarki Tahereh Mafi, autorki serii „Dotyk Julii”.

Historia powstania „Osobliwego domu pani Peregrine” rozpoczęła się wraz ze zbieraniem ciekawych fotografii przez Riggsa. Początkowo za zgodą swojego wydawcy, Quirk Books, chciał wydać je jako książkę z obrazkami. Za radą redaktora ułożył jednak zdjęcia w przewodnik, do którego dołączył narrację. Tak właśnie powstał „Osobliwy dom pani Peregrine”, który zyskał status bestsellera „New York Timesa”.

 

Zaloguj się

Nie masz konta?