Książeczki dla niemowląt. Rodzice czytają książkę niemowlakowi.

5 marca 2021

Książeczki dla niemowląt

Gdy w rodzinie pojawia się małe dziecko, chcemy zapewnić mu najlepsze możliwe warunki. Dziadkowie, ciocie i wujkowie zasypują malucha prezentami, a czujni rodzice zabiegają o to, by odpowiednio stymulować  jego rozwój. Jednym z najbardziej wartościowych sposobów na  spędzanie czasu z maluszkiem jest czytanie. Ale jakie książki można czytać już z niemowlęciem? Poniżej znajdziesz przegląd najciekawszych tytułów dostosowanych do czytelników w wieku 0+.

Książeczki dla niemowląt

Nasze maluchy stają się posiadaczami ogromnej liczby przedmiotów, często zanim jeszcze nauczą się mówić, chodzić, a nawet pełzać. Producenci przekonują nas, że świecące i  grające zabawki rozwijają inteligencję niemowlaka. Owszem, zabawki pomagają stymulować umysł, ale nadmiar bodźców może również niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie niemowlaka. W takiej sytuacji dobrym wyborem będzie książka dostosowana do wieku dziecka. Książeczki dla niemowląt z grubymi kartonowymi stronami i zaokrąglonymi brzegami są bezpieczne i stanowią wspaniały przedmiot badań dla małych rączek i umysłów. Maluchy lubią bawić się w oglądanie książeczek i przewracanie stron. Oczywiście, nie od razu będą słuchać historii zawartych na jej kartach, ale z czasem będą czerpać przyjemność ze wspólnego czytania. Czas spędzony przy książce jest niewątpliwie bezcenny i dla dziecka, i dla rodzica, i na pewno zaprocentuje w przyszłości. Jakie książki mogą zainteresować najmłodszych czytelników?

Książki z serii Kicia Kocia i Nunuś

Kicia Kocia to postać doskonale znana rodzicom setek tysięcy polskich dzieci. Najbardziej popularne książeczki o jej przygodach rekomendowane są dla dzieci w wieku 2+, ale biblioteczka Kici Koci obejmuje również pozycje dostosowane do młodszych dzieci. Seria Kicia Kocia i Nunuś przedstawia świat z perspektywy malutkich dzieci i porusza tematy bliskie najmłodszym czytelnikom. Rozmiarem książeczki idealnie pasują do dziecięcych rączek. Są również wsparciem dla rodziców, którzy  szukają pomocy w wykonaniu kroków milowych niemowlęcego życia – np. ułatwiają pożegnanie ze smoczkiem (Pa, pa, smoczku!), pomagają w zasypianiu (Pora spać), uczą dbania o porządek (Sprzątamy) czy wspomagają trening czystości (Na nocniku). W prosty sposób mówią także o stawianiu granic i przestrzeganiu reguł (Tak, Nunusiu, Nie, Nunusiu). Dodatkowo lektura książek zachęca do interakcji – dziecko z zaangażowaniem powtarza za Nunusiem dźwięki i gesty wykonywane przez bohaterów.

Książki z serii Akademia Kici Koci

Kicia Kocia i Nunuś są również bohaterami książeczek o charakterze edukacyjnym, dedykowanych najmłodszym czytelnikom. Z Akademią Kici Koci maluchy poznają kolory, pojazdy, a także stawiają pierwsze kroki w nauce języka angielskiego. Format książeczek jest nieco większy, ale nadal poręczny. Tytuły z tej serii również zachęcają dzieci do aktywnego czytania z rodzicem – prowokują do wydawania dźwięków, wykonywania gestów i pokazywania palcem elementów ilustracji.

 

Uniwersytet malucha

Rodzice, którzy stawiają na aspekt edukacyjny książeczek powinni również zainteresować się serią Uniwersytet malucha. Jest to niezwykła kolekcja tytułów, które wprowadzają dzieci od najmłodszych lat w fascynujący świat nauki. Brzdące będą z zainteresowaniem oglądać proste, wyraziste ilustracje, które opierają się na kontrastowych kolorach i idealnie odpowiadają możliwościom percepcyjnym niemowląt. Z czasem dzieci będą w stanie przyswoić również naukową treść przedstawioną w możliwie najbardziej uproszczony sposób. Fizyka kwantowa, teoria względności, chemia organiczna będą wydawały się dziecinnie proste przyszłym uczniom, którzy od kołyski mieli kontakt z nauką. Dodatkowo dwie książeczki o kosmosie (Osiem małych planet, Kochamy Plutona) skierują zainteresowania niejednego dziecka w stronę astronomii.

Książeczki z okienkami

Czy książkami można się bawić? Z pewnością! Zwłaszcza jeśli są to uwielbiane przez dzieci książeczki z okienkami. Otwieranie tekturowych okienek niezawodnie angażuje dzieci do zabawy. W tej kategorii warto zwrócić uwagę na tytuły z serii Żubr Pompik. Pompik jest bohaterem książeczek, napisanych przez doktora nauk biologicznych Tomasza Samojlika. Przedszkolakom w atrakcyjny sposób przybliża niezliczone fakty o polskiej przyrodzie, a najmłodsze dzieci porywa do zabawy w książeczkach z okienkami Czego szukasz, Pompiku oraz Żubr Pompik. Polinka zaginęła! Dzieci przeżyją niesamowite emocje, przeszukając razem z żuberkiem zakamarki lasu, ukryte pod otwieranymi okienkami.

Również wspominana już Kicia Kocia zachęca do zabawy z otwieranymi okienkami w książeczkach z serii Kicia Kocia i Nunuś. Proste historyjki jednocześnie uczą, bawią i zachęcają do wspólnego czytania.

Książeczki o zwierzątkach

Niemowlakom spodobają się z pewnością także twarde książeczki opowiadające o perypetiach Krowy Matyldy i Sama i Julii z Mysiego Domku. Ci sympatyczni bohaterowie mogą długo towarzyszyć dzieciom, gdyż ich bardziej rozbudowane przygody dostępne są również w większych, tekstowych formatach. Krowa Matylda wprowadza dzieci w tematykę wsi, prezentując przyjazne, wesołe gospodarstwo. Maluchy mogą śledzić swoje ulubione zwierzęta i wskazywać je na kartach książeczki – krowę, świnki, psa, kury… Z kolei  Mysi domek Kariny Schaapman, ilustrowany zdjęciami fantastycznego domku stworzonego przez autorkę, opowiada o przygodach całkiem zwyczajnych, a jednak tak ważnych dla każdego dziecka – jak choćby o codziennej zabawie czy o urodzinach.

Maskotki

Maluchy, które pokochają książeczki, teraz mogą mieć swoich przyjaciół zawsze pod ręką. W sprzedaży dostępne są bowiem maskotki zarówno bohaterów książeczek o Kici Koci, jak i serii Mysi Domek. Niejeden rodzic z pewnością przekonał się, jak ważna dla małego dziecka jest ukochana przytulanka – taka, z którą można bezpiecznie zasnąć i którą można wszędzie ze sobą zabrać. Maskotka powiązana z książkami jest dla dziecka dodatkową zachętą do czytania. Sprawia bowiem, że książkowy świat wzbudza w dziecku wyłącznie pozytywne skojarzenia.

Czytelnik od kołyski

Jeżeli chcemy, aby nasze dzieci w przyszłości były zainteresowane czytaniem i chętniej spędzały czas przy książce niż przed ekranem telefonu, powinniśmy rozwijać w nich tę pasję od najmłodszych lat. Nigdy nie jest bowiem za wcześnie, żeby zacząć wprowadzać dziecko w fascynujący świat książek. Ponadto dobrze dobrane książeczki dla niemowląt nie tylko są wspaniałym sposobem na spędzanie czasu z dzieckiem. Są również za pośrednictwem ukochanych bohaterów mogą pomóc rodzicom w wyzwaniach codzienności.

Zaloguj się

Nie masz konta?