Jakie książki dla 5-latka? Przegląd najlepszych tytułów | Media Rodzina
Jakie książki dla 5-latka Przegląd najlepszych tytułów

25 lipca 2022

Jakie książki dla 5-latka i 5-latki? Przegląd najlepszych tytułów

Pięcioletnie dzieci są bardzo ciekawe świata i zadają coraz więcej pytań. Dodatkowo podejmują już pierwsze kroki w kierunku samodzielnego czytania. W tym artykule przybliżymy Wam najciekawsze książki dla 5-latka i 5-latki. Na liście znajdą się tytuły, które pozytywnie wpłyną na rozwój Twojego dziecka – książki dla 5-latka edukacyjne czy interaktywne – mądre i jednocześnie bardzo ciekawe.

 

JAKA POWINNA BYĆ KSIĄŻKA DLA PIĘCIOLATKA?

 

Warto, żeby książki dla 5-latka podejmowały bardziej złożone tematy i bardziej skomplikowane zjawiska, które po lekturze mogą stać się ciekawym tematem do rozmowy z dzieckiem. Jednocześnie powinny być na tyle interesujące, by zachęcić dziecko do obcowania z literaturą. Mamy nadzieję, że nasze propozycje okażą się strzałem w dziesiątkę! W końcu poszukiwania idealnej książki dla pięciolatka to nie lada orzech do zgryzienia!

 

 

KICIA KOCIA – KSIĄŻKI EDUKACYJNE ORAZ INTERAKTYWNE!

 

Kitty Kotty rides a bikeNasze książki-bestsellery dla 5-latka to przede wszystkim seria Kicia Kocia autorstwa gdańskiej pisarki Anity Głowińskiej. Kartonowe książeczki o Nunusiu nadają się już dla maluchów. W prosty sposób opisują im codzienne czynności, takie jak spacer czy kąpiel. Natomiast książki o starszej siostrze Nunusia – Kici Koci – dostępne są również w języku angielskim.

Książki z serii Akademia Kici Koci pozwalają na naukę angielskiego w prosty i intuicyjny sposób. Co bardzo ważne, Kicia Kocia nie operuje pojedynczymi wyrazami, a pełnymi komunikatami. W naszej ofercie znajdują się też książki Kitty Kotty – to znane i uwielbiane historie o Kici Koci, które w całości przetłumaczone zostały na język angielski. Będą świetną nauką poprzez zabawę i sprawdzą się jako książki dla 5-latki.

Z kolei jeśli interesują Was książki interaktywne dla 5-latka, to naszą propozycją będą te z otwieranymi okienkami – dzieci uwielbiają odkrywać ukryte w nich niespodzianki! Najnowszą z nich jest Kicia Kocia i Nunuś. Kto mieszka w zagrodzie?, w której dzieci mogą zobaczyć, jak wygląda gospodarstwo i jak żyją zwierzęta na wsi. Alternatywą są zeszyty do czytania i kolorowania, takie jak Kicia Kocia w mieście, które dziecko śmiało może współtworzyć, dorysowując własne elementy na ilustracjach.

 

 

KSIĄŻKI DLA PIĘCIOLATKA – KROWA MATYLDA I JEJ ZWARIOWANE POMYSŁY

 

Krowa Matylda i zaginiona paczkaPropozycją książki dla 5-latka, który chciałby bliżej poznać życie na wsi, jest seria o Krowie Matyldzie autorstwa Alexandra Steffensmeiera – zabawna, ilustrowana charakterystyczną kreską samego autora seria książek dla dzieci. Tytułowa bohaterka, nieco niezdarna i nieświadoma swoich gabarytów, z pewnością wywoła uśmiech na twarzy dziecka. Matylda ciągle wpada na nowe pomysły, które zakłócają spokój gospodyni oraz innych mieszkających w zagrodzie zwierząt. Jednak – mimo jej krnąbrnej natury – nie można jej nie kochać!

Szczególnie polecamy najnowszy tytuł z serii o krowie Matyldzie – Krowa Matylda i zaginiona paczka. Uwielbiana przez dzieci bohaterka wraca z nowymi przygodami – tym razem będzie szukała zagubionej paczki! Na młodych czytelników czeka burzliwa ekspedycja poszukiwawcza z wieloma niespodziankami, wesołymi kurami i prawdziwym happy endem!

 

 

KSIĄŻKI EDUKACYJNE DLA 5-LATKA – ŻUBR POMPIK

 

Z górki i pod górkęJeżeli chcecie zachęcić swoje dziecko do odkrywania piękna przyrody, sięgnijcie po takie książki dla 5-latka jak seria o Żubrze Pompiku, której autorem jest biolog i rysownik Tomasz Samojlik.

Cała rodzina przyjacielskiego Pompika odwiedza w niej wszystkie parki narodowe. Dzięki temu młodzi czytelnicy mają okazję poznać charakterystyczną dla nich roślinność oraz zamieszkujące je zwierzęta. Przy okazji towarzyszyć będą Pompikowi w jego przygodach, a czasem również pomyłkach.

W ofercie wydawnictwa mamy też książki interaktywne dla 5-latka, czyli książki z okienkami. Przykładem jest książka Polinka zaginęła!, w której dziecko razem z Pompikiem będzie przeszukiwać zakamarki lasu w poszukiwaniu jego siostrzyczki.

Mamy też serię o porach roku oraz serię Odkrycia, która w przystępny sposób wyjaśnia dziecku takie kwestie, jak np. obieg wody w przyrodzie.

Wszystkie tomy o przygodach żubrzej rodzinki to zdecydowanie książki edukacyjne. Ich przystępność sprawia, że są to książki idealne dla pięciolatka.

 

 

Pettson na biwakuPETTSON I FINDUS – HUMOR I ILUSTRACJE PEŁNE DETALI

 

Książki o nieco samotnym staruszku Pettsonie, w którego życie wkroczył wesoły kot Findus, spodobały się wielu młodszym i starszym czytelnikom. Kot, który nosi zielone ogrodniczki i mówi ludzkim głosem, wniósł w życie Pettsona dużo gwaru, przygód i radości.

Pettson i Findus to szwedzki cykl autorstwa Svena Nordqvista. Są to idealne książki dla 5-latka, które urzekają dowcipem oraz szczegółowymi ilustracjami.

W tej serii dla dzieci ukazało się dwanaście książek (w tym jedna kartonowa dla maluchów) i dwa audiobooki w formacie MP3 na płycie CD. Swojego głosu bohaterom użyczył Jerzy Stuhr.

 

 

KSIĄŻKI EDUKACYJNE DLA 5-LATKA – SERIA MĄDRA MYSZ

 

Zuzia jedzie pod namiotSeria Mądra Mysz to edukacyjna seria kwadratowych książek dla dzieci autorstwa, która liczy wiele tomów i kilka podserii. Są wśród nich tytuły o zawodach oraz o pojazdach, idealne jako książki dla 5-latka lub 5-latki, którzy są żywo zainteresowani światem wokół.

Dzięki lekturze książek z cyklu „Mam przyjaciela…” dzieci mogą przekonać się, na czym polega codzienna praca osób wykonujących przeróżne zawody. Informacje dostosowane są do wieku odbiorców, a humorystyczne historyjki sprawiają, że przyswajanie wiedzy jest bardzo przystępne.

Cykl „Maszyny i pojazdy” zawiera wiele technicznych szczegółów, przedstawionych również na ilustracjach. To książki edukacyjne dla 5-latka, które z pasją przekazują wiedzę i z pewnością odpowiedzą na pytania dociekliwego dziecka.

 

 

CIOCIA JADZIA I JEJ ZWARIOWANE PRZYGODY

 

Ciocia Jadzia w PRL-uJeśli szukacie książki dla 5-latki, to być może zainteresuje Was seria Ciocia Jadzia. Tytułowa bohaterka to najlepsza przyjaciółka swojej siostrzenicy. W przeciwieństwie do niektórych dorosłych stara się prawdziwie zrozumieć dzieci, zamiast nakazywać im, co mają robić.

Starsze przedszkolaki razem z Ciocią Jadzią przeżyją wspaniałe przygody. W ich czasie odwiedzą niezwykłe miejsca, takie jak Rzym czy Transylwania.

Prosty język, dynamiczna akcja i kolorowe ilustracje czynią z tej serii świetne książki dla 5-latka, który nie będzie się przy nich nudził. Książki napisała oraz zilustrowała Eliza Piotrowska.

 

 

 

PAN KULECZKA – NIEZWYKŁOŚĆ W CODZIENNOŚCI – KSIĄŻKI DLA 5-LATKA

 

Pan KuleczkaOpowiadania o Panu Kuleczce autorstwa Wojciecha Widłaka, z ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej to książki dla 5-latka, które niosą w sobie ogrom ciepła.

Dzieci uwielbiają przygody małych podopiecznych Pana Kuleczki: energicznej kaczki Katastrofy, skłonnego do refleksji psa o imieniu Pypeć oraz muchy Bzyk-Bzyk.

W pewnym sensie, opowiastki o Panu Kuleczce to również książki edukacyjne dla 5-latka. Cierpliwy opiekun nieustannie uczy gromadkę swoich przyjaciół, jak czerpać radość z drobiazgów. To kolejny po Cioci Jadzi przykład idealnego dorosłego, który rozumie potrzeby swoich podopiecznych.

 

 

Dzieci w wieku około 5 lat chętnie będą chłonąć wiedzę z książek edukacyjnych, a kolorowe ilustracje utrzymają uwagę młodego czytelnika. Dzieci uwielbiają książki interaktywne, które będą dla 5-latka dodatkowym elementem zabawy. I ostatnia kwestia – ważne, żeby były to mądre książki, przekazujące ważne wartości i powoli wprowadzające dziecko w dojrzalszy świat.

 

 

SZUKASZ PROPOZYCJI KSIĄŻKOWYCH DLA DZIECI W INNYM WIEKU? 

 

Sprawdź dostępne poradniki, aby dobrać idealną książkę do wieku swojej pociechy!

Książki dla niemowląt
Książki dla rocznego dziecka – najciekawsze propozycje
Książki edukacyjne dla dzieci. Pięć propozycji książeczek dla dwulatka
Jakie książki dla 3-latka i 3-latki? Sprawdź nasze propozycje
Pierwsze książki do samodzielnego czytania dla 6, 7 i 8-latków
Książki przygodowe dla nastolatków

 

 

Zaloguj się

Nie masz konta?