książki dla 4-latka

28 czerwca 2023

Najlepsze książki dla 4-latka i 4-latki. Książki edukacyjne i nie tylko

Dzieci w wieku 4 lat rozwijają się niezwykle dynamicznie. Są ciekawe świata i mają mnóstwo pytań. Jak znaleźć książki, które na nie odpowiedzą? Jak rozbudzić wyobraźnię, rozwinąć kreatywne myślenie, ale też pomóc uporządkować i lepiej zrozumieć własne emocje i codzienność, która je otacza?

Dla najmłodszych czytelników, którzy dopiero wkraczają w fascynujący świat literatury, odkrywanie książek może być prawdziwą przygodą. Nawet dzieci w wieku przedszkolnym mogą czerpać ogromną radość i korzyści z lektury. Dlatego warto już od najmłodszych lat wprowadzać maluchy w świat literackich przygód. W artykule pod lupę weźmiemy książki dla 4-latka, które nie tylko dostarczą mu rozrywki, ale również rozbudzą wyobraźnię i rozwiną zdolności poznawcze.

 

JAKIE KSIĄŻKI DLA 4 LATKA?

Czterolatek to dziecko pełne ciekawości i gotowe do odkrywania nowych rzeczy. Książki dla tej grupy wiekowej powinny być dostosowane do ich zainteresowań i możliwości poznawczych. Zazwyczaj książki dla 4 latka charakteryzują kolorowe ilustracje i proste, przystępne opowieści. Książki z dużymi literami, niewielką ilością tekstu i wyrazistymi obrazkami są dla nich idealne. Przyciągają uwagę i pomagają w rozwijaniu zdolności do rozpoznawania liter, słów i przedmiotów. Ważne jest również, aby książki dla czterolatków były interaktywne, zachęcały do aktywnego uczestnictwa czytelnika poprzez pytania, zagadki lub zadania do wykonania.

 

KSIĄŻKI DLA 4-LATKA RANKING

W wieku czterech lat dzieci mają już rozwiniętą wyobraźnię i zaczynają tworzyć własne opowieści i światy. Książki, które pobudzają ich kreatywność i zachęcają do wymyślania własnych historii, są szczególnie cenne. Przykłady takiej książki dla 4-latka bestsellery to te, które posiadają proste fabuły, ale pozostawiają dużo miejsca na interpretację i rozwinięcie opowieści przez dziecko. Książki z bohaterami, którzy przeżywają różne przygody, uczą się ważnych wartości i radzą sobie z emocjami, są doskonałym wyborem dla czterolatków. Ponadto, książki edukacyjne, które uczą literek, cyferek, kształtów czy kolorów, również mają duże znaczenie w rozwoju umiejętności poznawczych dzieci w tym wieku.

 

SERIA KSIĄŻEK DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Leśna dietaDzieci w wieku przedszkolnym to coraz bardziej doświadczeni czytelnicy, którzy gotowi są skupić się na bardziej złożonej fabule. Co ważne, książki edukacyjne dla 4-latka to doskonały pomysł, bo w tym wieku chłoną ją jak gąbki! Nie dziwi zatem powodzenie znakomitej serii książek Mądra Mysz, której niewielkie tomiki będą idealną niezobowiązującą lekturą. Łączy w sobie ona bowiem zarówno aspekt edukacyjny, jak i rozrywkowy. Zabawne i momentami abstrakcyjne ilustracje Svena Nordqvista, autora bestsellerowej serii książek o Pettsonie i Findusie, które skradły serce niejednemu młodemu czytelnikowi to kolejna polecana czterolatkom lektura. Amatorzy leśnych wypraw i wakacji spędzanych na łonie przyrody nie powinni przegapić innej propozycji. Seria Żubr Pompik prezentuje bowiem przygody żubrzej rodzinki przemierzającej Polskę wzdłuż i wszerz, docierając do każdego  z dwudziestu trzech parków narodowych.

 

KSIĄŻKI EDUKACYJNE DLA 4-LATKA

Pan Kuleczka - marzeniaMyśląc o prezencie dla czterolatka warto zwrócić uwagę na dwie serie książek autorstwa Wojciecha Widłaka. Zasłynął on bowiem poruszającymi i pięknie zilustrowanymi przez Elżbietę Wasiuczyńską książkami o Panu Kuleczce i jego przyjaciołach: Kaczce Katastrofie, Psie Pypciu i Musze Bzyk-Bzyk. Kuleczkowe opowiadania chwytają za serce, bo pokazują 4-latkom, jak znaleźć w prostej codzienności piękno i prawdę. Drugą bezpretensjonalną serią Widłaka jest Wesoły Ryjek – radosna świnka poznająca świat w towarzystwie rodziców i zielonego żółwia Przytulanki, która spodoba się maluchom.

 

 

KSIĄŻKI DLA 4 LATKA W DUCHU MONTESSORI

wszyscy jesteśmy wyjątkowiCenne nauki dla przedszkolaka przekazują również książki Érica-Emmanuela Schmitta z cyklu Sowie opowieści. Przewodniczką serii jest sowa Minerwa, symbol mądrości. Po części pierwszej O kotku, który bał się wszystkiego, ukazała się druga opowieść – Wyspa wolności, w której rodzeństwo króliczków przekona się, że świat bez zakazów wcale nie jest taki piękny. Kolejną ciekawą propozycją jest książka Wszyscy jesteśmy wyjątkowi to książka, która uczy pewności siebie, pokazuje, że warto wierzyć we własne możliwości i nie należy się zrażać, kiedy w jakiś sposób wyróżniamy się od innych, ale ze swoich charakterystycznych punktów uczynić atuty. Te pełne dowcipu opowieści o zwierzętach Katarzyny Baniewicz-Kowalczyk, pięknie zilustrowała Ewa Beniak-Haremska.

 

KSIĄŻKI DLA 4-LATKA – PODSUMOWANIE

Wprowadzając dzieci w świat literatury już od przedszkola, dajemy im nie tylko przyjemność czytania, ale także rozwijamy ich wyobraźnię, zdolności poznawcze i umiejętności językowe. Dlatego warto już w przedszkolu pokazywać dzieciom wartościową literaturę, która zostanie z maluchem przez długi czas.

 

Sprawdź także:

1 ) Dzień Dziecka 2023. Książkowe propozycje na prezent dla dzieci w każdym wieku

2) Krótkie bajki dla dzieci. Książeczki do czytania na dobranoc

3) Te baśnie zachwycą nie tylko dzieci! Najlepsze baśnie Andersena

4) Jakie są najpopularniejsze baśnie braci Grimm?

 

Zaloguj się

Nie masz konta?