8 maja 2023

Te baśnie zachwycą nie tylko dzieci! Najlepsze baśnie Andersena

Jednym z najbardziej znanych i lubianych na całym świecie autorów baśni jest duński pisarz – Hans Christian Andersen. To właśnie w jego utworach rodzice czytający swoim pociechom na dobranoc mogą odnaleźć przekaz również dla siebie. W tym artykule przedstawione zostaną najlepsze baśnie Andersena do czytania, zachwycające każdego, niezależnie od wieku.

Przekonanie, że baśnie przeznaczone są jedynie dla dzieci jest mylne, bowiem utwory te mogą zainteresować również starszych, nie tylko ze względu nostalgię, którą odczuwają podczas czytania. To dzieła uniwersalne, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Ukazują świat w sposób przejrzysty i prosty, są dostępne w odbiorze i zrozumiałe na każdym poziomie zaawansowania czytelniczego, a co najważniejsze, pozwalają lepiej zrozumieć prawdy rządzące życiem. Jakie baśnie Andersena można uznać za najlepsze? O tym, w najnowszym wpisie.

 

Baśnie Andersena tytuły warte uwagi

Hans Christian Andersen pisał od najmłodszych lat. Jako autor zaistniał w 1835 roku wraz z wydaniem autobiograficznej powieści – Improwizator. Już za życia twórcy stała się ona jednym z najbardziej poczytnych dzieł, co przyczyniło się do rozpoznawalności na całym świecie. Najważniejszą część twórczości Andersena stanowiły jednak baśnie. We wczesnych zbiorach autor powracał do opowieści zasłyszanych w dzieciństwie, a następnie zaczął dodawać do nich teksty własne. Dzięki baśniom takim jak Mała Syrenka, Słowik czy Cynowy żołnierzyk, Andersen stał się znany jako ojciec nowoczesnej baśni.

Jego oryginalne utwory łączą tendencje romantyczne i realistyczne, pod nowatorską warstwą kolokwialnego języka ukrywają morał opowieści. Wiele z nich ma charakter autobiograficzny, cechuje go zmysł obserwacji, co wykorzystuje do szkicowania ludzkich charakterów. Niewątpliwie to właśnie sprawiło, że napisane przez niego Baśnie przetłumaczono na ponad 80 języków. W tym zestawieniu przybliżymy kolejne baśnie Andersena. Zapraszamy do lektury!

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: https://www.mediarodzina.pl/blog/basnie-andersena-wszystkie-tytuly-jakie-basnie-sa-najpopularniejsze/

 

Królowa śniegu

Pierwsza z zaproponowanych historii to dobrze znane większości baśń opowiadająca historię przyjaźni dwojga dzieci — Gerdy i Kaja — oraz nieszczęścia, z którym przyszło im się zmierzyć. Pewnego razu podczas wspólnej zabawy do oka i serca chłopca dostają się okruchy szkła ze zwierciadła czarnoksiężnika. Kaj staje się złym chłopcem o zimnym, niewrażliwym sercu. Niedługo później zostaje uprowadzony przez Królową Śniegu. Mała Gerda wyrusza w podróż, by uratować ukochanego przyjaciela. Baśń Królowa śniegu ukazuje potęgę miłości, która potrafi zwyciężyć nawet w trudnej sytuacji.

 

Czerwone buciki

Baśń Andersena, której bohaterką jest Karusia, dziewczynka z ubogiej rodziny. Po pogrzebie matki zostaje przygarnięta przez dobrą kobietę, która wychowuje ją jak własną córkę. Karusia marzy o czerwonych bucikach, które widziała kiedyś na nogach królewny. Gdy w końcu udaje się jej takie otrzymać, nie potrafi myśleć o niczym innym niż uroda, stroje, ale przede wszystkim ukochane buciki. Baśń to przestroga przed tym, jak dobra materialne potrafią zawrócić w głowie.

 

Narzeczeni

Córka króla moczarów i inne baśnie AndersenaNie wszystkie baśnie Hansa Christiana Andersena spotykają się z takim samym powodzeniem w gronie czytelników jak, Brzydkie kaczątko czy równie popularna wśród dzieci Calineczka. Nie znaczy to jednak, że historie te nie są wartościowe. Tak właśnie jest w przypadku nieco mniej znanej, ale nadal bardzo ciekawej baśni Narzeczeni. W tej historii o bąku i piłce niejeden dorosły odnajdzie pocieszenie po swoim zawodzie miłosnym. Uświadomi sobie też, że nie jest odosobniony w cierpieniu, bo nawet w pudełku z zabawkami, miejscu magicznym, zdarzają się przykre sytuacje jak złamane serce.

 

Słowik

Niektóre baśnie Andersena jako głównego bohatera przedstawiają zwierzę. Jest tak w przypadku historii o słowiku. Baśń ta oczarowuje małych czytelników, poruszonych opowieścią o niezwykłym śpiewie ptaszka oraz o sile przyjaźni zwierzęcia z cesarzem. Historia tytułowego bohatera może być także niezwykle znacząca dla czytelników dorosłych, których refleksję nad tym, co naprawdę w życiu ma znaczenie i jak należy postępować wobec tych, na których naprawdę nam zależy.

 

 

Hans Christian Andersen – najlepsze baśnie dostępne w wydawnictwie Media Rodzina

 

 

Najlepsze baśnie Andersena – podsumowanie

Chociaż wydawać się może, że baśnie są przeznaczone tylko dla dzieci i rodzice (podczas czytania ich swojemu potomstwu do poduszki) sami trochę przysypiają, niektóre tytuły mają szansę wprowadzić w prawdziwy zachwyt również dojrzałych czytelników. I to nie tylko ze względu na wspomnienia z czasów, gdy to ich zapoznawano z tymi niesamowitymi historiami! Baśnie mogą okazać się dla nich ucieczką od problemów, chwilą wytchnienia od codzienności i pocieszeniem w trudnych momentach życia. Przesłania, które utwory te za sobą niosą mogą przypomnieć lub uświadomić, także dorosłemu czytelnikowi, co jest istotne, jakie cechy warto posiadać oraz jak odnosić się wobec innych, aby ich nie krzywdzić.

 

Zaloguj się

Nie masz konta?