Baśnie Andersena – wszystkie tytuły. Jakie baśnie są najpopularniejsze

11 maja 2022

Baśnie Andersena – wszystkie tytuły. Jakie baśnie są najpopularniejsze?

Baśnie Hansa Christiana Andersena nie bez powodu należą do ponadczasowej klasyki literatury dziecięcej. Można powiedzieć, że pragnienie Andersena się spełniło, bo jego baśnie kochają zarówno dzieci, które doceniają zawarte w nich historie, jak i dorośli, dostrzegający również refleksję filozoficzną.

Co ciekawe, Hans Christian Andersen cierpiał na dysleksję, a jego teksty były pełne różnego rodzaju błędów. Przez to krytycy z miejsca odrzucali baśnie Andersena. Autorowi bliżej było do gawędziarza, dlatego w swoich utworach naśladował ustną formę opowieści.

 

 

JAKIE SĄ BAŚNIE ANDERSENA? – ZESTAWIENIE NAJPOPULARNIEJSZYCH BAŚNI

 

W tym zestawieniu chcielibyśmy przybliżyć Wam najbardziej znane – i szczególnie uwielbiane – baśnie Andersena. Zapraszamy do lektury!

 

BRZYDKIE KACZĄTKO

 

Brzydkie kaczątko to historia młodego łabędzia, który wykluwa się z jajka wysiedzianego przez kaczkę. Na rodzimym podwórku jest wyszydzany za to, że jest za duży i brzydki, aż wreszcie zostaje przepędzony. Z czasem jednak niechciane kaczątko dorasta i przemienia się w pięknego łabędzia, aż wreszcie dołącza do swoich – majestatycznych, królewskich ptaków.

Podobnie jak wszystkie baśnie Andersena, ta historia ma nas czegoś nauczyć – że inność jest niezwykle cenna i że nie należy oceniać nikogo po wyglądzie.

 

MAŁA SYRENKA

 

Kiedy spojrzymy na wszystkie baśnie Andersena, na ich tle prawdopodobnie największą rozpoznawalnością cieszy się Mała syrenka. Historia podwodnej istoty, która pokochała człowieka i chciała zamienić rybi ogon na parę nóg, skradła serca wielu czytelników.

Popularność Małej syrenki to częściowo zasługa popularnego filmu Disneya, choć trzeba zaznaczyć, że różni się on od oryginalnej baśni. W pierwotnej wersji ukochany Syrenki poślubia inną, a bohaterka odmawia zabicia go dla ocalenia własnego życia. Ostatecznie jednak staje się jedną z cór powietrza i zyskuje nadzieję na przyszłe szczęście dzięki dobrym uczynkom.

 

DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI

 

Baśnie Andersena to również smutne tytuły. Chyba najbardziej poruszającym spośród nich jest Dziewczynka z zapałkami. Ta opowieść dobitnie pokazuje, jak ludzie zainteresowani sobą, albo nawet swoimi najbliższymi, mogą stać się ślepi na potrzeby innych, bardziej potrzebujących pomocy. W przeddzień Nowego Roku nikt nie chce kupić zapałek od małej, bosej, zziębniętej dziewczynki. Ostatecznie okazuje się, że czuwa nad nią tylko zmarła babcia, która zabiera ją do Boga.

 

NOWE SZATY CESARZA

 

Przybliżając najbardziej znane baśnie Andersena, trzeba wspomnieć o Nowych szatach cesarza. W tej opowieści dwaj oszuści zaproponowali próżnemu cesarzowi uszycie wyjątkowych szat. Takich, które będą niewidzialne dla wszystkich głupców oraz tych nienadających się na swoje stanowisko. Dworzanie i urzędnicy szybko odkrywają, że nic nie widzą, ale nie chcą się do tego przyznać, by się nie ośmieszyć. Wkrótce okazuje się, że jedyną osobą, która jest zdolna do szczerości i nie zabiega o akceptację, jest małe dziecko. Na koniec śmiało stwierdza ono, że cesarz jest zupełnie nagi.

 

CALINECZKA

 

Jakie jeszcze baśnie Andersena są silnie obecne w kulturze? Z pewnością należy do nich Calineczka – opowieść o maleńkiej, nie większej od kciuka dziewczynce. Narodziła się ona pośród płatków tulipana, jaki wyrósł z nasionka zasadzonego przez kobietę, która bardzo pragnęła mieć dziecko. Calineczka została porwana przez ropuchę, co rozpoczęło szereg niebezpieczeństw w życiu dziewczynki, którą różne małe zwierzęta próbowały zeswatać. Na szczęście pomocy udzieliła jej jaskółka, a Calineczka po wielu przygodach spotkała małego chłopca – anioła kwiatu.

 

KSIĘŻNICZKA NA ZIARNKU GROCHU

 

Kto nie słyszał o księżniczce, która przez dwadzieścia materacy i dwadzieścia puchowych pierzyn była w stanie wyczuć ziarnko grochu? Kolejna baśń Andersena opowiada o księciu, który chciał mieć za żonę prawdziwą księżniczkę oraz o królowej, która za pomocą podstępu przekonała się, że nieznajoma przybyła w środku burzy rzeczywiście nią jest.

 

KRÓLOWA ŚNIEGU

 

Wymieniając najbardziej znane baśnie Andersena nie można pominąć Królowej Śniegu. Dzielna Gerda przebywa w niej długą drogę, by ocalić swojego przyjaciela, Kaja. Do jego oka dostał się bowiem odłamek magicznego zwierciadła, który zmienił jego spojrzenie na świat, a drugi taki odłamek trafił do serca, powoli zamieniając je w kawałek lodu. Chłopiec został również porwany przez tajemniczą Królową Śniegu. Ta historia, zresztą jak wszystkie baśnie Andersena, zawiera w sobie uniwersalne wartości – wytrwałość jest w niej nagrodzona, a miłość i przywiązanie mogą dokonać wielkich rzeczy.

 

 

BAŚNIE ANDERSENA – INNE TYTUŁY

 

Trudno byłoby wymienić tutaj wszystkie baśnie Andersena, bo ten słynny duński pisarz stworzył ich całe mnóstwo. Są wśród nich piękne historie o miłości, takie jak „Dzielny cynowy żołnierzyk” czy „Pasterka i kominiarczyk”, a także smutne opowieści o przemijaniu i utracie, jak „Świniopas” czy „Choinka”.

Baśnie Andersena z wydawnictwa Media Rodzina ukazały się w 200-lecie urodzin autora i były pierwszym wydaniem przełożonym bezpośrednio z języka duńskiego, a nie z języków trzecich. Takie tłumaczenie pozwala na odnalezienie tych cech stylu Andersena, które zagubiły się w poprzednich polskich wersjach. Chodzi mianowicie o humor i kpinę z ludzkich ułomności oraz o naturalną narrację, zbliżoną do języka mówionego, jaką odznaczają się wszystkie baśnie Andersena. Na naszej stronie dostępne są również audiobooki, czytane przez Jerzego Stuhra.

 

 

HANS CHRISTIAN ANDERSEN – KSIĄŻKI DOSTĘPNE W WYDAWNICTWIE MEDIA RODZINA

 

Baśnie. Hans Christian Andersen – zbiór baśni zawierający takie klasyki jak „Calineczka”, „Brzydkie Kaczątko” czy „Księżniczka na ziarnku grochu”. Produkt dostępny jest także w wersji audio.

Córka Króla Moczarów i inne baśnie Andersena – oprócz tytułowej baśni w książce znajduje się osiemnaście innych pięknych utworów, w tym „Ropucha”, „Co przeżył oset” czy „Zupa z kołka od kiełbasy”.

Miała jaja gospodyni – ciekawie zilustrowany, nieznany dotychczas w Polsce wierszyk Andersena, jeden z najzabawniejszych i najbardziej lubianych w ojczyźnie Andersena.

Dzienniki 1825-1875, czyli wspomniane już wcześniej dzienniki autora.

Książka z obrazkami bez obrazków – książka otwierająca cykl Andersena dla dorosłych.

 

 

BAŚNIE ANDERSENA

 

Jakie są baśnie Andersena? Uniwersalne, bo może je czytać zarówno dziecko, jak i dorosły. Mądre i przepiękne. A do tego napisane prostym językiem, zgodnie ze stylem autora, który powiedział przecież „Napisałem je dokładnie tak, jakbym je sam opowiedział dziecku”.

 

 

Zaloguj się

Nie masz konta?