3 sierpnia 2023

Książki z serii „Harry Potter”: jakie są najpopularniejsze teorie fanów dotyczące sagi?

Książki z serii Harry Potter zafascynowały cały świat do tego stopnia, że najwierniejsi fani serii o młodym czarodzieju tworzą naprawdę ciekawe teorie spiskowe, które zadziwią niejednego czytelnika. W artykule przedstawiamy najlepsze teorie fanów dotyczące powieści. Czy znałeś je wcześniej?

Motywy bohaterów, działanie mikstur i powiązanie postaci z innymi, to częste tematy, które pojawiają się w teoriach książki Harry Potter. W artykule znajdziesz 7 (czyli tyle ile było horkruksów) niezwykle ciekawych fanowskich teorii. Niektóre naprawdę zwalają z nóg!

 

TEORIA OPOWIEŚCI O TRZECH BRACIACH

Harry Potter i Insygnia Śmierci, J.K. RowlingTo zdecydowanie najpopularniejsza z wszystkich teorii związana z światem wykreowanym przez J.K Rowling. Każdy fan Harry’ego Pottera na pewno zna opowieść o trzech braciach. Jest to kluczowy element dla fabuły całego uniwersum. Opowieść mówi o trzech braciach, którzy spotkali śmierć w trakcie swojej podróży, która w nagrodę za przechytrzenie siebie podarowała im insygnia śmierci. Teoria fanów mówi, że Harry Potter, Voldemort oraz Severus Snape byli odwzorowaniem trójki braci z opowieści. Według opowieści, pierwszy brat, który jest Voldemortem ginie przez żądzę władzy i potęgi, drugim bratem jest Snape, który umiera w imię miłości, natomiast ostatnim bratem był Harry Potter, który pozdrowił śmierć i był gotów oddać się w jej ręce. Natomiast rolę śmierci pełni w tej teorii Albus Dumbledore.

 

KRZYWOŁAP TO STARY KOT POTTERÓW

Teraz teoria dla miłośników zwierząt, a zwłaszcza fanów kotów. Krzywołap to pół kot, pół kuguchar, z charakterystycznym krzywym pyszczkiem, który został kupiony przez Hermionę w Magicznej Menażerii. Co więcej to właśnie Krzywołap zaatakował szczura Rona, Parszywka. Każdy z tych faktów: zaatakowanie Parszywka, krzywy pyszczek i bycie w połowie kugucharem ma mieć swoje powiązanie z przygarnięciem zwierzaka przez rodzinę Potterów w przeszłości. Głównym dowodem jest list Lily Potter do Syriusza Blacka, w którym napisała, że młody Harry próbuje swoich sił na latającej miotle podarowanej przez Syriusza na jego urodziny. Harry rzekomo o mało nie zabił kota, co tłumaczyłoby pyszczek Krzywołapa, który mógł się nienaturalnie zrosnąć po wypadku w przeszłości. Co sądzisz o tej teorii?

 

MIŁOŚĆ UKNUTA PRZEZ ELIKSIR?

Harry Potter i Książę PółkrwiJesteś fanem teorii romantycznych? Wątków miłosnych w książkach o Harrym Potterze zdecydowanie nie brakuje. Kolejna teoria ma związek z relacją Ginny Weasley i Harry’ego Pottera. Fani sugerują, że Harry Potter zakochał się w Ginny, ponieważ ta podała mu eliksir miłości. W książce „Harry Potter i Książę Półkrwi” uczniowie zaczęli uczyć się ważyć silne mikstury, w tym eliksir miłości. Te spekulacje, które powstały wśród fanów, zakładają, że te rzeczy nie są zbiegiem okoliczności, ponieważ uczucia Harry’ego do Ginny zaczęły rozkwitać właśnie w „Księciu Półkrwi”. Uważasz, że związek Harry’ego z Ginny to prawdziwa miłość, czy Ginny pomogła sobie eliksirem, aby zdobyć serce Harry’ego?

 

Zobacz również: https://www.mediarodzina.pl/blog/ksiazki-podobne-do-harryego-pottera-propozycje-dla-fanow-tworczosci-jk-rowling/

 

DLACZEGO DURSLEY’OWIE MIELI ZŁY STOSUNEK DO HARRY’EGO?

Jeżeli przeczytałeś pierwszą część książki o Harrym Potterze, z pewnością znasz rodzinę Dursley’ów, jedynych żyjących krewnych głównego bohatera. Z pewnością nikt nie darzył ich szczególną sympatią, po tym jak uprzykrzali Harry’emu życie. Dlaczego tak bardzo nienawidzili Harry’ego? W odpowiedzi przychodzą wierni fani powieści z teorią, że to wszystko wina… samego Harry’ego. Twórcy teorii spiskowej twierdzą, że wpływ miało na to stanie się siódmym horkruksem Voldemorta. A jak wiemy, horkruksy mają zdolność wpływania na zachowanie ludzi w ich otoczeniu. Na przykładzie Rona Weasley’a, posiadanie horkruksa przez kilka tygodni doprowadziło bohatera do tego, że jego najgłębsze lęki stawały się rzeczywistością oraz bywał agresywny wobec swoich przyjaciół. Jeżeli ta teoria jest prawdziwa, to czy negatywne mniemanie o rodzinie Dursley’ów ulegnie zmianie?

 

RON WEASLEY TO ALBUS DUMBLEDORE

Harry Potter i Kamień FilozoficznyZgadza się, dobrze przeczytałeś! To jedna z najstarszych teorii spiskowych z powieści o młodym czarodzieju. Z tej teorii wynika, że dwie bardzo popularne postacie z książek o Harrym Potterze to ta sama osoba. Według niektórych fanów Dumbledore jest starszą wersją Rona, który cofnął się w czasie do swoich szkolnych czasów. Dowody na poparcie tej teorii sięgają od faktu, że obie postacie zostały bliźniaczo opisane w młodości, obaj byli rudzi oraz bardzo lubili słodycze. Drugim dowodem był fakt, że Dumbledore wydawał się wiedzieć wszystko, co robili Harry i jego przyjaciele zanim zrealizowali swój psotny plan. Sugerowano, że Dumbledore wiedział wszystko, ponieważ już to przeżył. Kreatywność fanów nie zna granic!

 

DRACO MALFOY JEST WILKOŁAKIEM

Fanom w swoich teoriach zdarza się przypisywać, że różne postacie są tak naprawdę złowrogimi magicznymi stworzeniami. Nie inaczej jest w przypadku Draco Malfoya! W ostatnich dwóch książkach o Harrym Potterze Draco jest trochę w złym stanie. Wygląda na chorego, jest wyraźnie zestresowany, a w pewnym momencie nawet przyłapano go na płaczu. W książkach sugeruje się, że Draco jest w niebezpieczeństwie z powodu stresu związanego z pracą dla Lorda Voldemorta. Jednak niektórzy fani uważają, że Draco tak naprawdę walczył o pogodzenie się ze swoją likantropią. Dowodem tej teorii jest dialog Remusa Lupina w „Księciu Półkrwi” w którym stwierdził, że Voldemort w przeszłości nakazywał wilkołakowi Fenrirowi Greybackowi gryzienia dzieci jego wrogów. Voldemort ukarał Lucjusza za niezdobycie przepowiedni, której desperacko poszukiwał, wysyłając Fenrira, by ugryzł Draco i zmienił chłopca w wilkołaka. W rzeczywistości istnieje strona internetowa poświęcona tej teorii: http://www.dracomalfoyisawerewolf.com.

 

J.K ROWLING TO RITA SKEETER

Harry Potter i Czara OgniaNa koniec prawdziwa bomba wśród teorii spiskowych z książek o Harrym Potterze, która dowodzi, że dziennikarka Rita Skeeter to tak naprawdę sama autorka serii o Harrym Potterze. Rita Skeeter była dość specyficzną postacią, była ona dziennikarką, a jej artykuły były wyssane z palca. Twórcy teorii głoszą, że Rita zrozumiała, że to, co pisała, było złe i ze wstydu opuściła magiczny świat, by żyć z Mugolami. Dziennikarka przez wyrzuty sumienia w końcu napisała coś na faktach, czyli historię zamkniętą w książki o Harrym Potterze i udostępniła ją całemu światu.

 

Przeczytaj także: https://www.mediarodzina.pl/aktualnosci/magiczny-almanach-oglaszamy-premiere-pierwszego-oficjalnego-kompendium-wiedzy-o-siedmiu-tomach-serii-harry-potter/

 

PODSUMOWANIE – TEORIE O HARRYM POTTERZE

Jak widać, w świecie Harry’ego Pottera jest wiele ciekawych teorii spiskowych. Fani popisują się w nich niezwykłą znajomością tego magicznego świata oraz kreatywnością. Wiele teorii ze świata o młodym czarodzieju jest popularnych, specyficznych, zaskakujących, a niektóre argumenty potrafią namieszać czytelnikowi w głowie. Przedstawiliśmy tylko kilka teorii z serii, natomiast zachęcamy do samodzielnego zagłębienia się w świat pełen teorii spiskowych i magii książki Harry’ego Pottera.

 

Zaloguj się

Nie masz konta?