26 kwietnia 2023

Jakie są najpopularniejsze baśnie braci Grimm?

Ponad 200 lat temu ukazał się pierwszy zbiór baśni spisanych przez niemieckich językoznawców, braci Wilhelma i Jacoba Grimmów. Książki powstałe na podstawie wieloletnich badań podań, mitów i opowieści ludowych, na przestrzeni lat stały się klasyką literatury, przetłumaczoną na wiele języków.

Chociaż bracia Grimm nie są autorami słynnych baśni, to oni spisali i opracowali opowieści od dawien dawna obecne w kulturze europejskiej i światowej. Dzięki nim w literaturze dziecięcej utrwaliły się też zwroty, bez których baśnie trudno sobie wyobrazić: „dawno, dawno temu”, „za górami, za lasami” czy „żyli długo i szczęśliwie”. Z jakich bajek znani są bracia Grimm? Odpowiadamy w najnowszym wpisie!

 

Dlaczego bracia Grimm spisali baśnie?

Grimmowie uważali, że historie od dawna krążące w formie opowiadań, a przede wszystkim ich przesłanie moralne, wywodzą się w sposób naturalny od narodu niemieckiego. Chcieli je zachować, zanim wersje ustne zostaną utracone na zawsze. Nic więc dziwnego, że już w latach 1812–1815 ukazało się pierwsze wydanie, pt. Kinder- und Hausmärchen, natomiast w 1819 roku wydrukowano drugie wydanie obydwu tomów pod nazwą Wielkiego Wydania. Zostało rozszerzone o kilka dodatkowych baśni. Do 1857 roku ukazało się w sumie 7 wydań, a niemal każde było poszerzane o kolejne opowieści.

Pierwsze polskie wydanie, pt. Baśnie dla dzieci i młodzieży, ukazało się w roku 1895. Najnowszy pełny przekład baśni braci Grimm stworzyła Eliza Pieciul-Karmińska. Co ciekawe, w 2005 roku znaczenie zbioru baśni podkreśliło UNESCO, uznając je za część światowego dziedzictwa kultury i wpisując do rejestru Pamięci Świata.

 

Jakie są baśnie braci Grimm? – zestawienie najpopularniejszych baśni

baśnie braci GrimmWybór, który prezentujemy w nowym tłumaczeniu Elizy Pieciul-Karmińskiej, zawiera 50 najbardziej znanych baśni braci Grimm. Wielkim atutem tego wydania są też ilustracje Adolfa Borna, znanego i wielokrotnie nagradzanego czeskiego malarza i ilustratora. Jakie bajki braci Grimm znalazły się w środku?

 

O wilku i siedmiu koźlątkach

Stara i dobrze znana baśń o tym, że nie warto ufać nieznajomym, bo może przydarzyć się coś złego. Pewnego dnia mama koza zostawia swoje dzieci i idzie do lasu. Przestrzega je przed przebiegłym wilkiem, który pod jej nieobecność może się pojawić i podstępem podejść jej dzieci. Niestety, koźlątka dają się nabrać i zostają połknięte żywcem, poza najmniejszym, który ukrył się w zegarze. To właśnie malec opowiada mamie o tym, co zaszło podczas jej nieobecności i wraz z nią ratuje swoje rodzeństwo, rozpruwając wilka i zaszywając w jego brzuchu kamienie, które przyczyniają się do śmierci rzezimieszka.

 

Miejscy muzykanci z Bremy

Baśń opowiada o przygodach czterech zwierząt (osła, psa, kota i koguta), które zostały zmuszone do ucieczki z dotychczasowego miejsca zamieszkania. Po długiej podróży dotarły do samotnej chaty. Tam ustawiły się jedno na drugim pod oknem i zdały sobie sprawę, że w środku ucztowali zbójnicy. Osioł zaczął ryczeć, pies szczekać, kot miauczeć a kogut piać, następnie wszyscy czworo wpadli do izby i wystraszyli rozbójników. Ten przebiegły fortel pozwolił ich zamieszkać w chacie i żyć długo i szczęśliwie.

 

Jaś i Małgosia

Baśnie wybrane braci GrimmHistoria o rodzeństwie pozostawionym w lesie przez złą macochę. Gdy błądziły napotkały czarownicę, która, jak się później okazało, zwabiała ludzi do swojego domu, a potem ich pożerała. Skusiła dzieci jedzeniem, a następnie zamknęła Jasia w komórce, by go utuczyć, Małgosię zmuszając do usługiwania. Po kilku dniach karmienia chłopca łakociami, przygotowała piec i wsadziła głowę, by sprawdzić, czy jest już nagrzany. Moment wykorzystała sprytna Małgosia i wepchnęła czarownicę do środka, paląc ją żywcem. Po tym wydarzeniu, dzieci znalazły biżuterię i inne drogocenne przedmioty i wyruszyły w drogę do domu. Tam zastały zrozpaczonego ojca, którego męczyły wyrzuty sumienia.

 

Kopciuszek

Doskonale znana i wykorzystywana w kulturze historia biednej dziewczyny o dobrym sercu. W oryginale opowiada o pannie, która po śmierci matki, mieszka z ojcem, jego nową żoną i przyrodnimi siostrami, które pomiatają Kopciuszkiem. Pewnego dnia król ogłasza bal dla wszystkich panien w królestwie. Dziewczyna prosi o pozwolenie, jednak pomimo wykonanych zadań, macocha nie pozwala jej uczestniczyć w zabawie. Kopciuszek prosi leszczynowe drzewo na grobie matki o piękne szaty, by móc się na nim pojawić. Swoją urodą i dobrocią zwraca uwagę księcia, który po jej zniknięciu, zaczyna jej szukać. Sytuacja powtarza się jeszcze dwa razy, a trzeciego dnia książę wylewa na schody smołę, do której przykleja się jeden z pantofelków uciekającego Kopciuszka. Tak zaczynają się poszukiwania właścicielki bucika. Najpierw przymierzają go przyrodnie siostry, za radą matki kalecząc sobie stopy. Oszustwo wychodzi na jaw i pantofelek trafia do Kopciuszka, dziewczyna bierze ślub z księciem, a gołębie wydziobują oczy jej siostrom.

 

Królewna Śnieżka

Motyw złej macochy pojawia się także w opowieści o Królewnie Śnieżce. Z obawy o jej urodę, każe zabić pasierbicę myśliwemu. Ten zostawia dziewczynę w lesie, która układa sobie życie w domku krasnoludków. Gdy macocha dowiaduje się, że Śnieżka żyje, trzy razy usiłuje ją zabić. Za trzecim razem Śnieżka zjada połowę zatrutego jabłka i krasnoludki nie są w stanie jej odratować. Zrozpaczone układają martwą w szklanej trumnie, a przejeżdżający nieopodal chatki książę, zachwycony urodą dziewczyny, błaga, by krasnoludki podarowały mu jej ciało. Podczas przenoszenia Śnieżce wypada z ust zatruty kawałek jabłka i dziewczyna wraca do życia. Książę natychmiast się jej oświadczył, a macochę skazano za próby zabójstwa tańczeniem w rozżarzonych, żelaznych butach, dopóki nie padnie martwa.baśnie braci grimm

 

Baśnie braci Grimm – inne tytuły

Inne znane tytuły bajek braci Grimm to między innymi historia o Czerwonym Kapturku, Rybaku i jego żonie (znana też pod tytułem o rybaku i złotej rybce), przygody Paluszka, Stoliczku nakryj się, Gęsiarka, Biedny młynarczyk i kotka, a także baśń o Śpiącej Królewnie, nazywanej w oryginale Cierniową Różyczką. Czy znasz je wszystkie?

 

Bracia Grimm – książki dostępne w Wydawnictwie Media Rodzina

W ostatnich latach w wydawnictwie ukazały się różne zestawienia opowieści braci Grimm:

  1. Baśnie braci Grimm – wybór w tłumaczeniu Elizy Pieciul-Karmińskiej zawiera 50 najbardziej znanych utworów,
  2. Baśnie wybrane braci Grimm na podstawie II wydania z 1819 roku – tom piętnastu najbardziej popularnych baśni Wilhelma i Jakuba Grimmów z ilustracjami Marcina Minora,
  3. Najsłynniejsze baśnie Andersena i braci Grimm – audiobook – czternaście najbardziej znanych utworów baśniopisarzy: Hansa Christiana Andersena oraz braci Grimm,
  4. Baśnie dla dzieci i dla domu – kanoniczny zbiór pochodzący z 1857 roku stał się podstawą przekładu tej dwutomowej edycji książki z rycinami autorstwa Otto Ubbelohde,
  5. Baśnie braci Grimm – 4 płyty audio CD we wspaniałej interpretacji Jerzego Stuhra.

 

Najpopularniejsze baśnie braci Grimm

Jakie są najpopularniejsze baśnie braci Grimm? Klasyczne i ponadczasowe. Może je czytać zarówno dziecko, jak i dorosły. Dzięki temu, że napisano je prostym językiem, przypada do gustu czytelnikom w każdym wieku. Co więcej, te opowieści nie starzeją się mimo upływu lat.

Zaloguj się

Nie masz konta?