opowieści z narnii

27 marca 2023

Ciekawostki dotyczące „Opowieści z Narnii”. Nawet fani będą zaskoczeni!

„Opowieści z Narnii” to cykl powieści autorstwa C.S. Lewisa, który cieszy się popularnością mimo upływu prawie siedemdziesięciu lat od daty powstania ostatniej części. To arcydzieło literatury fascynuje miliony odbiorców swoją treścią i przesłaniem, ale też zaskakuje ciekawostkami każdego, kto poszukuje dodatkowych informacji o magicznej krainie i jej autorze. Zachęcamy do zapoznania się z  intrygującymi faktami, które mogą być odkryciem nawet dla wiernych fanów tej serii!

Trzy ekranizacje, ale książek aż siedem!

Pakiet: Opowieści z Narnii. Tom 1-7, C.S Lewis - siedmiopakNajbardziej znane dzieło C.S. Lewisa było wielokrotnie adaptowane, we fragmentach czy w całości, na potrzeby między innymi kina, spektakli teatralnych czy słuchowisk radiowych. W 2005 roku ukazała się adaptacja filmowa pierwszej części z serii – „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa”, wyprodukowana przez Walden Media i wydana przez Walt Disney Pictures. W 2008 roku do kin trafiła ekranizacja drugiej części, dwa lata później – trzeciej, ale cykl literacki C.S. Lewisa składa się aż z siedmiu książek. „Srebrne krzesło”, „Koń i jego chłopiec”, „Siostrzeniec czarodzieja” i „Ostatnia bitwa” wciąż czekają na zekranizowanie. W 2018 roku Netflix wykupił prawa do wszystkich siedmiu tomów serii.

 

W jakiej kolejności czytać „Opowieści z Narnii”?

Kwestia chronologii dzieł w ramach tego cyklu nie jest jednoznaczna. Pierwsze wydania nie były numerowane przez autora. Kolejność pisania nie pokrywa się całkowicie z kolejnością publikacji poszczególnych tomów. „Koń i jego chłopiec” powstał wcześniej niż „Srebrne krzesło”, ale został wydany… później. W dodatku chronologia w świecie przedstawionym sugerowałaby zupełnie inne poszeregowanie, a tym samym wyraźnie zmienioną kolejność czytania. Przykładem ciekawostki o „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa” jest fakt, że według porządku chronologicznego najbardziej znana książka nie jest pierwszą częścią cyklu, tylko drugą! Więcej informacji na ten temat znajdziesz w innym naszym wpisie.

 

Ciekawostki o autorze „Opowieści z Narnii”

opowieści z narnii lew, czarownica i stara szafa Clive Staples Lewis (1898-1963) jest znany głównie jako autor siedmiotomowej serii o Narnii, ale brytyjski pisarz był też filozofem, filologiem i świeckim teologiem. Brał udział w I wojnie światowej. Walczył na froncie francuskim. W kwietniu 1918 roku został raniony odłamkami. Trafił do szpitala polowego, stamtąd przewieziono go do Anglii.  W pracy naukowej zajmował się badaniem średniowiecza. Wykładał literaturę na Uniwersytecie Oksfordzkim. W 1954 roku objął katedrę literatury średniowiecznej i renesansu na Uniwersytecie w Cambridge, z którym związany był do końca swojej pracy naukowej. Wybrane dzieła autora znajdziecie w ofercie, z którą można się zapoznać na stronie internetowej wydawnictwa Media Rodzina.

 

Świat przedstawiony naszpikowany licznymi odniesieniami

Ciekawostki o książce „Opowieści z Narnii” w znacznym stopniu dotyczą skali nawiązań do różnych źródeł, przede wszystkim religii (na przykład do chrześcijaństwa), wierzeń i mitów. Autor w siedmiu częściach cyklu nawiązuje w różnym stopniu między innymi do mitologii greckiej, rzymskiej czy germańskiej. Inspiracje czerpał nie tylko w celu wykreowania ciekawych postaci, ale też przy tworzeniu fauny w magicznej krainie. Oprócz tego C.S. Lewis wykorzystywał przy tworzeniu dzieła swoje rozeznanie w literaturze średniowiecznej. Odnosił się między innymi do tradycyjnych irlandzkich opowieści czy przeczytanych pozycji z literatury celtyckiej. Wiedza autora, w połączniu z odpowiednim warsztatem, bez wątpienia zadecydowała o stworzeniu nie tylko fascynującej fabuły, ale też oryginalnej, niepowtarzalnej Narnii.

 

Ciekawostki o lwie Aslanie

Pakiet: Opowieści z Narnii. Tom 1-7 (wyd. dwutomowe), C.S. LewisClive Staples Lewis pomysł na imię dla jednej z najważniejszej postaci w cyklu zaczerpnął z języka tureckiego (‘aslan’ – lew). Pierwszy szkic „Opowieści z Narnii” nie miał w sobie jakiejkolwiek, choćby najmniejszej wzmianki o Aslanie! Trudno dziś wyobrazić sobie siedmioczęściową serię autorstwa C.S. Lewisa bez tego zwierzęcego bohatera. Tym bardziej, że jest to jedyna postać, która pojawia się w każdej z części „Opowieści z Narnii”.

 

Narnia… w Polsce

Nie sposób pominąć ciekawostki o książce „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”, która dotyczy polskiego wątku w filmowej adaptacji powieści. Twórcy ekranizacji znaleźli odzwierciedlenie wyobrażeń autora w wielu miejscach na mapie świata, między innymi w Nowej Zelandii, Czechach (Narodowym Rezerwacie Przyrody „Skały Adrszpasko-Teplickie”) czy w Polsce. Scenę nad zamarzniętym jeziorem zrealizowano nad Zalewem Siemianówka (w województwie podlaskim). Część zdjęć nakręcono też nad Dunajcem, w Górach Stołowych i w Tatrach.

 

To nieliczne ciekawostki, które związane są z cyklem „Opowieści z Narnii” i filmowymi adaptacjami przygód lewisowskich bohaterów. Wydawnictwo Media Rodzina zachęca do samodzielnego poszukiwania ciekawostek i prób odnajdywania odpowiedzi na nurtujące pytania. Każdy odnajdzie coś dla siebie w pisarstwie C.S. Lewisa. A może szafa prowadząca do Narnii znajduje się w każdym z nas?

Zaloguj się

Nie masz konta?