4 maja 2023

Najlepsze ciekawostki dla fanów książek o Harrym Potterze. Będziecie zaskoczeni!

„Harry Potter” to seria autorstwa J.K. Rowling, składająca się z siedmiu części. Cykl powieści o przygodach młodego czarodzieja i jego przyjaciół pobił wiele rekordów na rynku wydawniczym. Brytyjska pisarka stała się pierwszą miliarderką, która dorobiła się fortuny na pisaniu książek dla młodzieży.

Harry’ego Pottera przetłumaczono aż na 70 języków, a każda z części doczekała się filmowej adaptacji. W niedalekiej przyszłości planowany jest siedmiosezonowy serial na jednej z najpopularniejszych platform streemingowych. W tym artykule przedstawimy najlepsze ciekawostki Harry Potter związane z cyklem, jak i filmami z uniwersum Hogwartu.

 

Harry Potter a wizja J. K. Rowling

Intrygującym zjawiskiem jest zestawienie wizji J. K. Rowling na temat swojego dzieła z opiniami, interpretacjami i pytaniami fanów. To zróżnicowanie na perspektywę autorki i fanów uwidacznia się podczas spotkań autorskich czy w dyskusjach internetowych, na przykład na Twitterze. Za pomocą tej platformy autorka podzieliła się informacją, że podczas bitwy o Hogwart planowała uśmiercić inną postać. Na Twitterze pisarka podjęła też temat koloru skóry przyjaciółki głównego bohatera, Hermiony Granger. Dyskusja pojawiła się po premierze spektaklu Harry Potter i Przeklęte Dziecko, gdzie w rolę uzdolnionej czarodziejki wcieliła się ciemnoskóra aktorka. Pisarka zwróciła uwagę na to, że w jej książkach nie pada jasna deklaracja koloru skóry bohaterki. Ta ciekawostka skłania do refleksji o tym, jak nasze wyobrażenia mogą automatycznie generalizować i wykluczać.

Podczas jednego ze spotkań w Nowym Yorku, na pytanie o życie uczuciowe Albusa Dumbledore’a, J. K. Rowling odpowiedziała, że w jej perspektywie dyrektor Hogwartu był gejem. W fabule nikt nie znajdzie żadnej wzmianki na ten temat, ale jest to dość klarowny przykład odmiennych (od odbiorców) wyobrażeń pisarzy na temat dzieła. To tylko przykłady ciekawych informacji odautorskich. J. K. Rowling na bieżąco angażuje się w różne projekty związane z uniwersum Hogwartu oraz udziela odpowiedzi na pytania wielbicieli jej dzieł.

 

Harry Potter ciekawostki o fabule

Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Wydanie ilustrowane.Pisarka często dzieli się też swoimi wspomnieniami z czasów, kiedy była na etapie tworzenia Harry’ego Pottera. Pierwsza część była pierwotnie Kamieniem Czarodziejów (zamiast „Filozoficznym”) i powstała jeszcze na maszynie do pisania. Pierwszy rozdział otwierającej cały cykl powieści miał podobno aż siedemnaście różnych wersji! Autorka inspiracje w trakcie procesu twórczego czerpała z własnych doświadczeń i obserwacji. Harry Potter obchodził urodziny tego samego dnia co J.K. Rowling – 31 lipca. Dursley to nazwa miasta, którego pisarka nie znosiła odwiedzać. Z tego powodu jedni z najbardziej nielubianych postaci w całej serii otrzymali właśnie takie nazwisko. Hermiona Granger była początkowo Hermioną Puckle! Powodem zmiany było nieadekwatne dopasowanie pierwotnego nazwiska do osobowości młodej czarodziejki. Autorka żałuje, że związała wcześniej opisywaną bohaterkę z Ronem Weasley’em. Zdaniem J.K. Rowling zupełnie do siebie nie pasują osobowościowo, a Hermiona powinna być z Harrym. To ukazuje jak jedna decyzja odautorska może zmienić odbiór dzieła.

 

ZOBACZ TAKŻE: Harry Potter. Wszystkie części po kolei. Lista książek

 

Ciekawostki o filmie Harry Potter

"Harry Potter i Czara Ognia" - wydanie ilustrowaneZ pracą nad ekranizacjami powieści J.K. Rowling związanych jest wiele anegdot i ciekawostek. Część z nich związana jest z pracą ze zwierzętami. Hedwigę, która należała do tytułowego bohatera, grały trzy ptasie aktorki. Sowy były szkolone przez pół roku, by zrealizować scenę z dostarczeniem listów do domu Dursleyów.

Imponujące są też wszelkie dane liczbowe. Mianowicie Daniel Radcliffe przez wszystkie lata pracy na planie miał… ponad sto sześćdziesiąt par okularów czy niespełna siedemdziesiąt różdżek. Przy wykonywaniu jednego z zadań turniejowych (adaptacja czwartej części – Harry Potter i Czara Ognia) aktor wcielający się w rolę głównego bohatera spędził pod wodą aż czterdzieści jeden godzin i trzydzieści pięć minut! W rzeczywistości kostium filmowego Hagrida ważył blisko czterdzieści kilogramów, natomiast jego pokaźnych rozmiarów broda została wykonana z sześciu pukli włosów!

To nie są jedyne intrygujące statystki dotyczące tego planu filmowego. Podczas prac nad adaptacją drugiej części (Harry Potter i Komnata Tajemnic), na potrzeby jednej sceny zniszczono aż czternaście samochodów marki Ford. Godne uwagi jest też to, że wykonano też dwieście pięćdziesiąt odlewów ciał, by ukazać zmarłych w sposób jak najbardziej wiarygodny. Wykorzystano poza tym ćwierć miliona (!) elementów garderoby, a sceny kręcono w sześciuset różnych sceneriach. Te liczby ukazują tylko mrówczą pracę aktorów, reżysera i scenarzystów, by przenieść fenomenalną serię literacką na ekran w sposób równie zjawiskowy.

 

Interesujące fakty o serii Harry Potter

Magiczny AlmanachFraza „ciekawostki o Harry Potter” zagościła w wyszukiwarkach wielu dociekliwych miłośników serii. Uniwersum Hogwartu jest bardzo rozbudowane, natomiast przez wszystkie tomy pojawiło się w tym świecie ponad siedemset postaci. Zachęcamy do poszerzania swojej wiedzy o tej fascynującej historii oraz do przeczytania innych pozycji od J.K. Rowling! Natomiast już w październiku 2023 roku ukarze się pierwszy oficjalny przewodnik po książkach z serii. Harry Potter: magiczny almanach to najlepsze kompendium pełne faktów, infografik i wszystkiego, co magiczne!

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Magiczny almanach – ogłaszamy premierę pierwszego oficjalnego kompendium wiedzy o siedmiu tomach serii Harry Potter!

Zaloguj się

Nie masz konta?