Harry Potter. Ile jest części książek i jak je czytać

10 lipca 2023

Harry Potter. Wszystkie części po kolei. Lista książek

Wierni fani znają doskonale wszystkie tomy książek o Harrym Potterze. Wśród nowych czytelników pojawiają się jednak pytania , ile jest części Harry’ego Pottera i w jakiej kolejności powinno się po nie sięgać? Z tego tekstu dowiesz się, czy sagę Harry Potter najlepiej czytać i oglądać po kolei, a także zapoznasz się z tytułami wszystkich części książek zgodnie z chronologią zdarzeń.

Saga Harry Potter składa się z siedmiu części. Trzeba je czytać po kolei, ponieważ siedem tomów Harry’ego Pottera tworzy zamknięty cykl. Choć zwykle Harry’ego Pottera nazywa się serią, to w rzeczywistości jest ona cyklem. Czym odróżnia się cykl od serii?

 

 

CZY WSZYSTKIE CZĘŚCI HARRY’EGO POTTERA TRZEBA CZYTAĆ PO KOLEI?

 

Cykl jest zamkniętą całością, gdzie kolejność poszczególnych tomów ma znaczenie dla lektury. Trzeba czytać wszystkie części po kolei, ponieważ tworzą układ chronologiczny. Tak właśnie jest w cyklu Harry Potter – kolejność jest niezwykle istotna. Natomiast w obrębie serii poszczególne tomy powiązane są luźniej i zwykle można je czytać bez znajomości poprzednich. Dobrym przykładem serii są Opowieści z Narnii.

 

 

WSZYSTKIE KSIĄŻKI Z SERII HARRY POTTER PO KOLEI. DLACZEGO KOLEJNOŚC MA ZNACZENIE?

 

Kolejność tomów Harry’ego Pottera ma znaczenie, gdyż każdy tom odpowiada kolejnej klasie Harry’ego w Hogwarcie. Pierwsza część to pierwszy rok nauki, a ostatnia część ostatniej, najwyższej klasie Hogwartu. Co więcej, każdy tom zbliża Harry’ego do ostatecznego poznania i pokonania Voldemorta na końcu cyklu. Gdyby w drugiej części Harry nie poznał historii Toma Riddle’a, nie zrozumiałby tak dobrze istoty Voldemorta i nie potrafiłby go pokonać.

Ile jest części Harry’ego Pottera? Odpowiadamy na to pytanie, przybliżając każdy tom z serii. Wszystkie części po kolei zdecydowanie są warte przeczytania!

 

 

PONIŻEJ WSZYSTKIE CZĘŚCI KSIĄŻEK HARRY POTTER PO KOLEI I ZGODNIE Z CHRONOLOGIĄ ZDARZEŃ:

 

Wszystkie książki z serii „Harry Potter” składają się z siedmiu części. Wydawane były chronologicznie. Zobaczmy wszystkie części opisujące historie wyjątkowego czarodzieja po kolei: 

 

1. Harry Potter i Kamień Filozoficzny (Harry Potter, część 1)

2. Harry Potter i Komnata Tajemnic (Harry Potter, część 2)

3. Harry Potter i więzień Azkabanu (Harry Potter, część 3)

4. Harry Potter i Czara Ognia (Harry Potter, część 4)

5. Harry Potter i Zakon Feniksa (Harry Potter, część 5)

6. Harry Potter i Książę Półkrwi (Harry Potter, część 6)

7. Harry Potter i Insygnia Śmierci (Harry Potter, część 7)

 

Książki o Harrym Potterze dostępne są w wielu wydaniach, ponieważ odbiorcy sagi są bardzo zróżnicowani: od siedmiolatków, aż po dorosłych fanów. Poniżej znajdziemy także dodatkowe informacje, które przypadną do gustu nie tylko największym fanom serii. 

 

 

HARRY POTTER I KAMIEŃ FILOZOFICZNY

 

Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Pierwsza część „Harry’ego Pottera” została napisana przez J.K. Rowling w 1997 roku, a polskie wydanie ukazało się wiosną roku 2000. Książka niemal natychmiast stała się bestsellerem. W pierwszej części czytelnik dowiaduje się, że równolegle z naszym światem istnieje świat alternatywny: świat czarodziejów. Niemagiczni ludzie (zwani mugolami) nie mają o nim pojęcia. Jednak ci, którzy są obdarzeni talentem magicznym, uczęszczają do specjalnych szkół, a potem pracują w magicznych zawodach. Nasz tytułowy bohater Harry to sierota, od maleńkości wychowywany przez ciotkę i wuja. W wieku 11 lat dowiaduje się, że jego rodzice byli czarodziejami, a on sam ma niebawem podjąć naukę w najlepszej szkole dla czarodziejów. W Hogwarcie Harry poznaje prawdziwych przyjaciół, ale zyskuje też wrogów. Co najważniejsze – dowiaduje się, że zabójca jego rodziców, Lord Voldemort, wciąż żyje i planuje powrót. Ponieważ każda część Harry’ego Pottera kryje w sobie zagadkę, w tomie pierwszym odkrywamy tajemnicę pewnego profesora oraz jego związek z Voldemortem.

 

 

HARRY POTTER I KOMNATA TAJEMNIC

 

Harry Potter i Komnata Tajemnic

To druga po kolei część sagi  napisana w roku 1998, a wydana w Polsce jesienią 2000. Ta część obejmuje drugi rok nauki Harry’ego w Hogwarcie. Choć może się to nam wydawać niewiarygodne, Harry nie może doczekać się końca wakacji i powrotu do szkoły. Tęskni za swoimi najlepszymi przyjaciółmi, Ronem Wesleyem i Hermioną Granger. Hogwart jest jego prawdziwym domem. W drugiej z kolejności części sagi dowiadujemy się więcej o pochodzeniu i dzieciństwie Voldemorta, jego związku z wężami i z legendarnym Slytherinem, jednym z czterech założycieli Hogwartu. Ponieważ każdy tom cyklu kryje w sobie przygodę i tajemnicę, to i druga część Harry’ego Pottera pełna jest wartkiej akcji zmierzającej do rozwikłania zagadki z przeszłości.

 

 

 

 

HARRY POTTER I WIĘZIEŃ AZKABANU

 

Harry Potter i Więzień Azkabanu

Trzecia część Harry’ego Pottera ukazała się w  1999 roku, a w Polsce na początku roku 2001.  To ulubiona część wielu fanów Harry’ego Pottera, a zarazem historia wzruszająca i podnosząca na duchu. To w trzecim tomie Harry poznaje swojego jedynego krewnego i zyskuje w nim opiekuna i przyjaciela. Na scenę wkracza bowiem Syriusz Black, który uchodzi za sługę Voldemorta, uciekinier z Azkabanu, czyli więzienia strzeżonego przez zatrważających dementorów.  Wszyscy włącznie z Harrym są przekonani, że Black zdradził rodziców Harry’ego. Tymczasem Syriusz opowiada całkiem inną historię.

 

 

 

 

 

HARRY POTTER I CZARA OGNIA

 

Harry Potter i Czara Ognia

Czwarta z kolei część cyklu wyszła drukiem w Anglii w  2000 roku, a w Polsce jesienią 2001. Czwarta część wyjątkowo raduje fanów Harry’ego Pottera, ponieważ jest znacznie większa objętościowo, a poza tym rozpoczyna się imponującym wydarzeniem sportowym: mistrzostwami świata w quidditchu. Rok szkolny przynosi też wiele emocji, bo nasz bohater bierze udział w niebezpiecznym Turnieju Trójmagicznym, do którego w ogóle nie powinien się zakwalifikować.  Najwyraźniej komuś bardzo zależy na tym, żeby Harry podjął się trzech zagrażających życiu zadań. Czwarta część sagi jest znacznie mroczniejsza od poprzednich, ponieważ ktoś bliski Harry’emu pada ofiarą turnieju. Ponadto najgroźniejszy przeciwnik Harry’ego, sam Lord Voldemort, odradza się w całej pełni i odzyskuje moc. Po tej części nie sposób już nie przeczytać kolejnych.

 

 

 

HARRY POTTER I ZAKON FENIKSA

 

Harry Potter i Zakon Feniksa

Piątą częścią „Harry’ego Pottera” po kolei jest „Zakon Feniksa” z 2003 roku, który w Polsce wyszedł w roku 2004. W tym tomie Harry, Ron i Hermiona dołączają do Zakonu Feniksa, aby wspólnie z dorosłymi czarodziejami pokonać Voldemorta. Do tej organizacji niegdyś należeli rodzice Harry’ego oraz sam Dumbledore. Potrzeba wskrzeszenia Zakonu jest wielka, gdyż zagrożenie ze strony  Voldemorta i Śmierciożerców staje się namacalne. Z tej części Harry’ego Pottera pochodzi chyba najbardziej znienawidzona nauczycielka wszech czasów – Dolores Umbridge. Zostaje ona Wielkim Inkwizytorem i zastępuje Dumbledore’a na stanowisku dyrektora.  Pod jej rządami Hogwart zmienia się nie do poznania, gdyż dyrektorka stosuje podłe metody i uwłaczające kary. Jej lekcje obrony przed czarną magią są całkowicie  bezużyteczne, więc uczniowie reagują utworzeniem kolejnej sekretnej organizacji, w której szkolą się w walce z czarną magią.

 

 

 

HARRY POTTER I KSIĄŻĘ PÓŁKRWI

 

Harry Potter i Książę Półkrwi

Szósta część Harry’ego Pottera to najbardziej emocjonująca, ale i chyba najsmutniejsza część cyklu. Powstała w 2005 roku, a w Polsce ukazała się w roku 2006. Zakończenie tego tomu przynosi taką dawkę emocji, że natychmiast trzeba sięgnąć po kolejną. W szóstej części cyklu Dumbledore angażuje Harry’ego do poszukiwań horkruksów. Żeby zbyt wiele nie zdradzać: są to magiczne przedmioty niezbędne do pokonania Voldemorta. W szóstej części Harry posługuje się podręcznikiem do eliksirów, który kiedyś należał do niejakiego Księcia Półkrwi. Odręczne notatki wskazują, że właściciel tej książki był geniuszem. Kto się kryje pod tym pseudonimem i jaka jest rola Księcia Półkrwi w historii Harry’ego?

 

 

 

 

HARRY POTTER I INSYGNIA ŚMIERCI

 

Harry Potter i Insygnia Śmierci

W tomie siódmym  dochodzi do ostatecznego starcia Harry’ego z Voldemortem. Harry wie, że nie pokona Czarnego Pana, jeśli wcześniej nie zniszczy wszystkich horkruksów, gdyż to one stanowią o nieśmiertelności Czarnego Pana. Dlatego wraz z Ronem i Hermioną opuszczają Hogwart, gdzie rządzą poplecznicy Voldemorta, i udają się w misję odnalezienia horkruksów. Ostatnią część wieńczy wielka Bitwa o Hogwart. Niestety, bitwa przynosi ofiary.

 

 

 

 

 

 

HARRY POTTER – OSTATNIA CZĘŚĆ. CZY ISTNIEJE ÓSMY TOM?

 

Harry Potter i Przeklęte Dziecko

Czy to koniec cyklu Harry Potter? Wszystkie części książek zostały już opisane. Ale czy na pewno? A gdzie Harry Potter, część 8? I czy taka w ogóle istnieje? Już tłumaczymy!

W 2016 roku ukazała się ósma historia o Harrym Potterze zatytułowana Harry Potter i przeklęte dziecko. Część 1 i 2.  Nie jest to ósmy tom, ponieważ cykl o Harrym Potterze zamyka się Bitwą o Hogwart i pokonaniem Voldemorta w siódmym tomie.  Przeklęte dziecko to nie powieść, a sztuka teatralna, a konkretnie scenariusz sztuki teatralnej, który został napisany przez Jacka Thorne’a, reżysera Johna Tiffany’ego i samą J.K. Rowling.

Akcja książki rozpoczyna się 19 lat po Bitwie o Hogwart. Dorosły już Harry pracuje w Ministerstwie Magii. Ma trójkę dzieci, z których najmłodszy, Albus, jest bohaterem Przeklętego Dziecka. Scenariusz, choć jest zupełnie innym doznaniem czytelniczym niż siedem tomów cyklu, fascynuje rozwiązaniami fabularnymi. Jest w nim sporo zaskoczeń, a akcja jest poprowadzona w typowy dla J.K. Rowling, mistrzowski sposób.

 

 

 

HARRY POTTER. WYDANIA SPECJALNE KSIĄŻEK Z SERII

 

Książki o Harrym Potterze dostępne są w wielu wydaniach, ponieważ odbiorcy sagi są bardzo zróżnicowani: od siedmiolatków, aż po dorosłych fanów. Dla najmłodszych najlepsze będzie wydanie w dużym formacie, przepięknie ilustrowane przez Jima Kaya: WYDANIE ILUSTROWANE.

Idealnym prezentem dla zagorzałych fanów Harry’ego Pottera będzie wydanie z barwionymi brzegami w kolorach domów. Jeśli czujesz się Gryfonem, oto edycja dla Ciebie: KAMIEŃ FILOZOFICZNY. GRYFFINDOR.

A jeśli głęboko w sercu jesteś Ślizgonem, na pewno zachwyci cię wydanie w kolorze domu Slytherin: KAMIEŃ FILOZOFICZNY. SLYTHERIN.

Seria Harry Potter jest dostępna również w czarnych neutralnych okładkach, ponieważ właśnie takie wydanie preferują dorośli fani Harry’ego Pottera: CZARNE OKŁADKI. Tę edycję można nabyć zarówno w twardej, jak i miękkiej oprawie, pojedynczo lub w pakiecie siedmiu tomów w kolekcjonerskich pudełku: PAKIET.

Najpopularniejszym wydanie Harry’ego Pottera jest edycja w miękkiej lub twardej oprawie z ilustracjami okładkowymi Jonny’ego Duddle’a: DUDDLE.

Można je kupić pojedynczo lub w siedmiotomowym pakiecie: PAKIET.

 

Wszystkie tomy Harry’ego Pottera wchodzące w skład siedmiotomowego cyklu są w tłumaczeniu Andrzeja Polkowskiego. Nie istnieją inne polskie tłumaczenia tych książek.

 

 

Zaloguj się

Nie masz konta?