Igrzyska śmierci – części po kolei. Jak czytać książki Suzanne Collins

20 listopada 2023

Igrzyska śmierci – części po kolei. Jak czytać książki Suzanne Collins?

Seria Igrzyska śmierci Suzanne Collins stała się światowym fenomenem i jeszcze parę lat temu nie było osoby, która by o niej nie słyszała. Trzeba przyznać, że w tamtym okresie gatunek, jakim jest dystopia, miał się naprawdę dobrze. Nic więc dziwnego, że za sprawą listopadowej premiery kinowej wraca do łask.

 

Czym jest dystopia? To odwrotność utopii, czyli ideału społeczeństwa, w którym panuje powszechne szczęście. Książki z gatunku dystopii przedstawiają świat przyszłości w mrocznych barwach. Świat ten wymaga wywołania buntu i zmiany, choć często pozornie jest uporządkowany. Właśnie w takiej rzeczywistości rozgrywa się akcja Igrzysk śmierci, a także najnowszej ekranizacji prequelu – Ballady ptaków i węży – który swoją premierę miał w ubiegły weekend 17 listopada 2023 roku.

Po książki sięga więc nowe pokolenie czytelników, które nie dorasta już razem z Igrzyskami śmierci, a niektórzy wręcz nigdy nie mieli z tą trylogią styczności. Jeśli planowaliście przeczytać Igrzyska śmierci, ale zastanawiacie się, jakie są części po kolei, to ten tekst jest właśnie dla Was!

 

 

IGRZYSKA ŚMIERCI – WSZYSTKIE CZĘŚCI. ILE JEST KSIĄŻEK? 

 

Igrzyska śmierci (w oryginale The Hunger Games) w pierwotnym kształcie są trylogią, skupioną wokół losów Katniss Everdeen, dziewczyny z Dystryktu Dwunastego. Jej historia rozpoczyna się w pierwszym tomie, zatytułowanym właśnie Igrzyska śmierci, jest kontynuowana w tomie W pierścieniu ognia i dobiega końca w Kosogłosie.

Odmienną opowieść, osadzoną ponad sześćdziesiąt lat wcześniej, Suzanne Collins przedstawia w książce Ballada ptaków i węży. Poznajemy w niej prezydenta Snowa w czasach jego młodości, gdy los nieoczekiwanie zetknął go z inną dziewczyną z Dwunastego Dystryktu. Można więc uznać, że seria Igrzyska Śmierci składa się z czterech części.

Z pewnością interesuje Was zasadnicza kwestia, jeśli chodzi o serię Igrzyska śmierci – kolejność, w której powinno się czytać książki.

 

PONIŻEJ PREZENTUJEMY KSIĄŻKI Z CYKLU IGRZYSKA ŚMIERCI W KOLEJNOŚCI ICH UKAZYWANIA SIĘ:

Igrzyska śmierci - czteropak w pudełku

 

Igrzyska śmierci (Igrzyska śmierci, część 1)

W pierścieniu ognia (Igrzyska śmierci, część 2)

Kosogłos (Igrzyska śmierci, część 3)

Ballada ptaków i węży (Igrzyska śmierci, część 4)

 

 

 

CHRONOLOGIA WYDARZEŃ A KOLEJNOŚĆ UKAZYWANIA SIĘ POWIEŚCI Z SERII IGRZYSKA ŚMIERCI

 

Jeżeli zależy Wam na tym, by przeczytać książki z serii Igrzyska śmierci po kolei, to warto zaznaczyć jeszcze jedną kwestię. Ballada ptaków i węży, chociaż ukazała się jako ostatnia, po jedenastu latach od zakończenia trylogii, w rzeczywistości jest prequelem, a więc przedstawia historię wcześniejszą niż ta opisana w Igrzyskach śmierci. Pojawiające się w niej postacie i nawiązania będą prawdziwą gratką dla wszystkich fanów trylogii. Jednocześnie może być ona przystępnym wprowadzeniem w świat Igrzysk śmierci, więc czytelnik, który ma styczność z tą historią po raz pierwszy, nie będzie się czuł zagubiony. Ze względu na fakt, że Ballada ptaków i węży jest prequelem, nie zawiera również spoilerów do trylogii.

Dlatego odpowiedź na pytanie o kolejność Igrzysk śmierci nie jest do końca jednoznaczna. To do Was należy wybór, czy bardziej liczy się dla Was kolejność ukazywania się serii, czy też chronologia wydarzeń.

 

 

IGRZYSKA ŚMIERCI PO KOLEI – JAKĄ HISTORIĘ KRYJE KAŻDA KSIĄŻKA?

 

Jak wspomnieliśmy, mroczny i nieprzyjazny dla człowieka świat dystopii może być pozornie uporządkowany. Każda z części serii Igrzyska śmierci bardzo dobrze to ilustruje.

Akcja rozgrywa się w państwie Panem, które powstało na terenach dawnej Ameryki Północnej. Podzielone jest ono na dwanaście dystryktów oraz górującą nad nimi i opływającą w luksusy stolicę – Kapitol. W odwecie za dawny bunt dystryktów, Kapitol co roku żąda od nich składania daniny w postaci dwojga trybutów, młodych ludzi pomiędzy dwunastym a osiemnastym rokiem życia. Biorą oni udział w Głodowych Igrzyskach, walce na śmierć i życie, w której przeżyć może tylko jedna osoba. Tragedia rodzin z dystryktów transmitowana jest w telewizji ku uciesze kapitolińskiej publiczności.

 

IGRZYSKA ŚMIERCI

 

W pierwszym tomie postawiona w dramatycznej sytuacji Katniss Everdeen, chcąc za wszelką cenę ratować siostrę, decyduje się wziąć udział w morderczym turnieju. Razem z nią z Dwunastego Dystryktu na arenę zostaje wysłany Peeta Mellark. Okazuje się więc, że jeżeli Katniss zamierza wrócić do domu, gdzie jest głową rodziny, będzie musiała zabić tego chłopaka. Chłopaka, któremu jest coś winna…

 

 

W pierścieniu Ognia, Suzanne Collins | Igrzyska ŚmierciW PIERŚCIENIU OGNIA

 

Wydaje się, że po tym, jak Katniss i Peecie udało się przechytrzyć Kapitol i wymusić zwycięstwo dwóch osób, życie wróci do względnej normalności. Nastolatkowie po traumatycznych przeżyciach wrócili do domu, a ich rodziny mają zapewnione godziwe życie. Na razie Katniss i Peetę czeka jednak Tournée Zwycięzców, podczas którego okazuje się, że ich czyn został odebrany jako akt jawnego buntu i doprowadził do wybuchu zamieszek. Tymczasem trwają przygotowania do jubileuszowych, 75. Głodowych Igrzysk. Jaką cenę zapłacą Katniss i Peeta za swój czyn? I ilu ludzi na tym ucierpi?

 

 

Kosogłos, Suzanne Collins | Igrzyska ŚmierciKOSOGŁOS

 

Cały świat Katniss rozsypał się w popiół. Dosłownie, bo jej rodzimy dystrykt zrównano z ziemią w odwecie za jej poczynania w trakcie Ćwierćwiecza Poskromienia. Teraz dziewczyna wraz z matką i siostrą przebywa w Dystrykcie Trzynastym, który wbrew propagandzie Kapitolu istnieje. Co więcej – z ukrycia kieruje ruchem oporu. Wycieńczona Katniss, doprowadzona na skraj wytrzymałości psychicznej, zgadza się jednak zostać Kosogłosem – symbolem buntu przeciw tyranii.

 

 

Ballada ptaków i wężyBALLADA PTAKÓW I WĘŻY

 

W prequelu do trylogii Igrzyska śmierci mamy okazję poznać znanego z trylogii Coriolanusa Snowa zanim został prezydentem Panem. Szansą na zaspokojenie jego niepohamowanej ambicji jest rola mentora w Dziesiątych Głodowych Igrzyskach. Na nieszczęście trafia mu się dziewczyna z najbiedniejszego, Dwunastego Dystryktu. Wkrótce jednak okazuje się, że Lucy Gray Baird już od samego początku potrafi oczarować publiczność. A co jeszcze bardziej zaskakujące, zaczyna wzbudzać zainteresowanie samego Coriolanusa…

 

 

IGRZYSKA ŚMIERCI (THE HUNGER GAMES) – SPECJALNE WYDANIA

 

Igrzyska śmierci (zekranizowane w latach 2012–2015) stały się również hitem kinowym, który jest chętnie oglądany do dziś. W głównych rolach wystąpili: zdobywczyni Oscara Jennifer Lawrence oraz Josh Hutcherson. Najnowsza część – Ballada ptaków i węży – właśnie weszła do kin.

 


 

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was, żeby przeczytać wszystkie części z serii Igrzyska śmierci. Ta seria przekonała do czytania wielu młodych ludzi. Największym potwierdzeniem jej fenomenu jest fakt, że książki podobne do Igrzysk śmierci pojawiały się potem jak grzyby po deszczu. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Wasze wątpliwości i teraz wiecie już jak po kolei czytać książki z serii Igrzyska śmierci.

 

 

Zaloguj się

Nie masz konta?