19 kwietnia 2023

Najlepsze książki dla dwulatka. Jak wybrać najpiękniejsze książki dla malucha?

Badania naukowe od lat podkreślają pozytywny wpływ czytana dzieciom od wczesnego dzieciństwa. Czytanie rozwija intelektualnie i społecznie, buduje więź z rodzicem usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową, uczy myślenia przyczynowo-skutkowego, kojarzenia faktów i wyciągania wniosków, a także wspomaga rozwój mowy.

Jak zachęcić do wspólnej lektury ruchliwego dwulatka? Odpowiednimi książkami! W materiale podpowiadamy, jakie książki dla dwulatka będą interesujące i na co zwracać uwagę wybierając lektury dla małego dziecka.

 

Jakie książki dla dwulatka?

Wybierając książkę dla malucha, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Liczy się bowiem zarówno tematyka, treść, jak i to, w jaki sposób książka została wykonana. Zacznijmy od formy. Dla dzieci w wieku od 2 do 3 lat najlepiej sprawdzą się książki z grubymi, tekturowymi stronami, które przetrwają starcie z małym czytelnikiem. Najlepiej, jeśli format będzie dostosowany do małych rączek, co dodatkowo zachęci do zapoznania się z lekturą. Sama forma również może być wzbogacona o dodatkowe elementy pobudzające zainteresowanie, np. książeczki z okienkami.

 

Duże obrazki i niewiele tekstu

W zakresie treści stawiajmy na propozycje bogato ilustrowane. Nawet jeśli tekstu jest niewiele, to właśnie obrazki stanowią podstawę do snucia opowieści przez rodzica czy opiekuna. Dwulatki uwielbiają opowieści rymowane i wierszyki, które można zapamiętać i recytować, wspierając tym naukę mówienia. Tekst i tematyka książeczki dla dwulatka powinna być bliska dziecku, mało abstrakcyjna, przedstawiająca sytuacje znane dziecku, by nie sprawiać mu problemu w zrozumieniu przekazu.

 

Najpiękniejsze książki dla dwulatka

Wśród książek dla dzieci znajdziemy zarówno tradycyjne bajki, baśnie i wiersze, jak i książki tematyczne, np. o zwierzętach, samochodach, czy sytuacjach znanych dziecku, np. dzień w przedszkolu czy wizyta u lekarza. Na jakie więc się zdecydować? Aby ułatwić wybór, zarówno rodzicom, jak i osobom poszukującym prezentu dla maluszka, przygotowaliśmy zestawienie kilku propozycji książek dla 2-latka.

 

Kicia Kocia od najmłodszych lat – książeczki dla maluchów

Kicia Kocia i Nunuś. Sprzątamy!Najpopularniejsza bohaterka książek dla dzieci autorstwa Anity Głowińskiej to dobry wybór książki dla dwulatka. Przygody małej, bystrej kotki i jej przyjaciół w serii Kicia Kocia nie tylko bawią, ale także uczą wielu przydatnych czynności czy zachowań, przez co tak chętnie wybierane są przez rodziców.

Dla najmłodszych czytelników polecamy szczególnie kartonowe proste historyjki o Nunusiu. Są one skierowane głównie dla maluchów, które dopiero uczą się odkrywać świat. Autorka w prosty sposób prezentuje w nich podstawowe czynności, takie jak spacer, zakupy, kąpiel czy sprzątanie. Kartonowe książeczki są idealne dla maluchów, które chcą spędzić trochę czasu ze starszym rodzeństwem – tak jak Nunuś spędza go z Kicią Kocią!Kicia Kocia i Nunuś. Idziemy do teatru

Inną aktywizującą opcją są książki z okienkami do odkrywania ukrytych niespodzianek! Kicia Kocia i Nunuś dowiadują się z nich między innymi „Kto mieszka w zagrodzie” czy „Idziemy do teatru”. Okienka kryjące w sobie mnóstwo niespodzianek są wyjątkową atrakcją dla dzieci, które lubią poznawać świat.

Ostatnią z serii jest Akademia Kici Koci, pod hasłem „Wiem, rozumiem”. W książkach tych Kicia Kocia i Nunuś uczą maluchy jak rozróżniać kolory, zwierzęta, kształty, przeciwieństwa czy emocje. W nowych tytułach pojawia się również wątek języka angielskiego. Kicia Kocia zajmuje się nauką prostych słówek z najbliższego otoczenia dziecka.

 

Seria „Uniwersytet Malucha” idealna dla dwulatka

Seria Uniwersytet MaluchaFizyka jądrowa dla maluchów | Uniwersytet malucha przy pomocy kolorowych, kartonowych książek wprowadza najmłodszych czytelników w świat różnych dziedzin wiedzy. Wpisuje się dzięki temu w najnowsze założenia współczesnej edukacji. Jej celem jest wzmacnianie od najmłodszych lat kompetencji dziecka w zakresie nauk ścisłych. Stąd znalazły się w niej przystępnie przedstawione zagadnienia z zakresu chemii organicznej, fizyki kwantowej i jądrowej, astronomii czy teorii względności. Autorzy książek są zdania, że żadne dziecko nie jest za małe, żeby pokazać mu cudowny świat nauki, a nauka ta powinna być zabawą dla całej rodziny. Wystarczy iskra, żeby rozpalić umysł dziecka!

 

Krowa Matylda dla miłośników zwierząt

Czarująca seria książek dla dzieci autorstwa Alexandra Steffensmeiera, doskonale znanego czytelnikom „Mądrej myszy”. Krowa Matylda to zabawna, ilustrowana charakterystyczną kreską samego autora, seria książek dla dzieci. Sympatyczna Krowa Matylda – jak to krowa – mieszka na wsi w sąsiedztwie świń i kur. Jej zawadiacka natura nie pozwala jej jednak wieść nudnego życia w oborze… Nieświadoma swych gabarytów, niezdarna Matylda. co rusz wpada na pomysły, które wywracają do góry nogami życie nie tylko mieszkańców zagrody, ale i całej wsi. Jej przygody spodobają się dwuletnim miłośnikom zwierząt i życia na wsi. W serii, oprócz standardowych wydań, występują również kwadratowe, kartonowe książki dla maluchów: „Matyldo, twoje urodziny!, „Gospodarstwo krowy Matyldy”, „Matyldo, niedługo Święta!” i „Matyldo, co robią kury?”.

 

Seria „Pola” a ulubione dziecięce książki

W świecie książek dla dzieci od dłuższego czasu wielką popularnością cieszą się postaci, takie jak Kicia Kocia, Basia, Albert czy mały Pucio. Kolejne części ich przygód nie bez przyczyny zdobywają główne miejsca na liście bestsellerów w księgarniach. Jesteśmy przekonani, że seria „Pola” autorstwa Irene Marienborg bez wątpienia powinna dołączyć do tego grona. Trudno bowiem nie polubić sympatycznej bohaterki, przeżywającej perypetie typowe dla małych dzieci. Pola to dziewczynka, która wraz ze swoim przyjacielem Filipem, a także przy wsparciu mamy, mierzy się z wszystkimi wyzwaniami codzienności, z jakimi spotykają się małe dzieci. Poznaje zatem świat bliższy i dalszy. Co ważniejsze, uczy się też dziwić i akceptować to, co ją otacza. Okazuje się jednak, że czasami niekoniecznie jest to przyjemne.

 

Nauka poprzez zabawę z Żubrem Pompikiem

Żubr pompik. Polinka zaginęłaSeria książek dla dzieci Żubr Pompik autorstwa Tomasza Samojlika – biologa, pisarza i rysownika, a także popularyzatora wiedzy o przyrodzie – opowiada o przygodach małego żubra i jego rodzinki. Pompik i jego żubrza rodzina zamieszkują puszczę Białowieży i na co dzień poznają leśną rzeczywistość i reguły rządzące światem przyrody. Ciekawy świata, przyjacielski i chętny do pomocy Pompik szybko zjednuje sobie mieszkańców lasu i poznaje ich zwyczaje. Zaskakuje trafnymi spostrzeżeniami, choć czasem zdarzają się mu pomyłki. Często dostrzega jednak to, czego nie widzą dorosłe żubry… Dzieci wraz z Pompikiem i jego siostrą Polinką dowiedzą się, po co zwierzęta gubią sierść na wiosnę, dlaczego jesienią liście spadają z drzew, a także co jedzą zimą mieszkańcy lasu. W serii ukazały się dwie książki z okienkami: „Czego szukasz Pompiku” oraz „Polinka zaginęła!”.

 

 

Zaloguj się

Nie masz konta?