Jak czytać książki opowieści z Narnii

2 listopada 2021

Jak czytać książki opowieści z Narnii? Kolejność książek C.S. Lewisa

Choć co roku w księgarniach pojawiają się nowe książki dla dzieci, młodsi czytelnicy wciąż chętnie sięgają po klasykę literatury dziecięcej. Jedną z bestsellerowych i uwielbianych przez kolejne pokolenia serii wydawniczych są Opowieści z Narnii profesora Oksfordu Clive’a Staplesa Lewisa.

 

To poruszająca wyobraźnię opowieść o czwórce rodzeństwa, które przypadkiem odkrywają przejście do niezwykłej krainy – Narni. Tak zaczyna się pierwszy tom serii książek dla dzieci Opowieści z Narnii, po przeczytaniu którego czytelnicy z niecierpliwością czekają na moment, w którym poznają dalsze losy bohaterów. Jednak – jak w przypadku każdego wieloksięgu – ważna jest w serii Opowieści z Narnii kolejność. Ile jest części i jak je czytać? Podpowiadamy!

Na tę opowieść składa się siedem tomów, które razem tworzą serię wydawniczą – wydarzenia opisane w nich są luźno ze sobą powiązane. Łączą je występujący bohaterowie, jednak każda część stanowi odrębną, zamkniętą historię. Sprawia to, że czytelnik nie musi przeczytać wszystkich siedmiu części w jednej, określonej kolejności. Dlatego też powstały różne sposoby układania tomów tak, by czytać Opowieści z Narnii po kolei.

 

 

JAK CZYTAĆ KSIĄŻKI OPOWIEŚCI Z NARNII? ILE CZĘŚCI POWSTAŁO? KOLEJNOŚĆ WYDANIA

 

Najbardziej oczywistym kluczem w czytaniu serii Opowieści z Narnii jest kolejność wydania poszczególnych częśći. Tomy stopniowo wprowadzają czytelnika w świat Narni, oswajając go z niezwykłą krainą, jej mieszkańcami i historią. Jak wspominał sam autor w liście do jednego z czytelników, bezpośrednio po napisaniu książki Lew, czarownica i stara szafa nie planował pisać jej kontynuacji. Dlatego też następne części w naturalny sposób rozbudowują opowieść o losach rodzeństwa i fantastycznym świecie stworzonym przez Lewisa.

Wiemy już, ile jest części Opowieści z Narni. Tomy zostały wydane w następującej kolejności:

 1. Lew, czarownica i stara szafa
 2. Książe Kaspian
 3. Podróż „Wędrowca do Świtu”
 4. Srebrne krzesło
 5. Koń i jego chłopiec
 6. Siostrzeniec czarodzieja
 7. Ostatnia bitwa

 

 

JAK CZYTAĆ KSIĄŻKI OPOWIEŚCI Z NARNII? CHRONOLOGIA WYDARZEŃ

 

Drugim, bardziej nietypowym sposobem doboru tomów, jest ułożenie ich zgodnie z porządkiem wydarzeń, które rozgrywają się w świecie stworzonym przez C. S. Lewisa. Historia opisana w tomach nie toczy się linearnie; jest dopowiadana, narracja wraca do wydarzeń, które miały miejsce na długo przed fabułą pierwszej części. Taka forma snucia opowieści sprawiła, że fani stworzyli własną koncepcję doboru części, w której rządzi serią Opowieści z Narnii chronologia. Zgodnie z nią należy poznawać historię od najstarszych wydarzeń do najnowszych, niezależnie od tego, w jakiej kolejności opisał je Lewis.

Zgodnie z chronologią tomy układają się w tej kolejności:

 1. Siostrzeniec czarodzieja
 2. Lew, czarownica i stara szafa
 3. Koń i jego chłopiec
 4. Książę Kaspian
 5. Podróż Wędrowca do Świtu
 6. Srebrne krzesło
 7. Ostatnia bitwa

 

 

LEW, CZAROWNICA I STARA SZAFA

 

Historia rozpoczyna się, gdy mieszkające w Londynie rodzeństwo – Piotr, Zuzanna, Edmund oraz Łucja – muszą skryć się przed wojenną zawieruchą i przeprowadzają się do domu tajemniczego profesora Kirke’a. Tam przypadkiem odkrywają szafę, która prowadzi do magicznego świata Narni, zamieszkanego przez mówiące zwierzęta i mitologiczne stworzenia. Kraina jest jednak skuta lodem i niepokojąco cicha, a to za sprawą potężnej Białej Czarownicy. Dzieci postanawiają uratować niezwykłe miejsce i stawić czoła tajemniczej mocy.

 

 

KSIĄŻĘ KASPIAN

 

Choć w naszym świecie upłynął zaledwie rok od wydarzeń z pierwszej części, w Narnii minęło już 1300 lat. Rodzeństwo wraca do osobliwego świata, gdzie poznają młodego księcia Kaspiana – prawowitego władcę Narni. W królestwie trwa jednak wojna domowa, a wuj Kaspiana pragnie zagarnąć tron dla siebie. Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja stają przed niełatwym zadaniem; chcą pomóc księciu odzyskać władzę, jednak jeśli chcą to osiągnąć, muszą stoczyć śmiertelnie niebezpieczny bój.

 

 

PODRÓŻ „WĘDROWCA DO ŚWITU”

 

Tym w wydarzeniach biorą udział przede wszystkim Edmund i Łucja oraz ich mało sympatyczny kuzyn Eustachy. Za sprawą obrazu zostają przeniesieni w sam środek niezwykłej morskiej przygody – na żaglowiec króla Kaspiana. Razem z nim ruszają w niebezpieczną podróż, której celem jest odnalezienie siedmiu lordów wygnanych jeszcze w czasie, gdy na tronie Narnii zasiadał przebiegły Miraz.

 

 

SREBRNE KRZESŁO

 

Eustachy razem ze swoją szkolną koleżanką Julią wyruszają w niebezpieczną podróż. Niezwykłym towarzyszem dzieci staje się dzielny Błotosmętek – stworzenie o długich rękach i ziemistej skórze. Zostaje im powierzona misja odnalezienia królewicza Narni, Riliana, który przepadł bez śladu. Aslan zostawia bohaterom cztery wskazówki, które mają pomóc im w pełnej niebezpieczeństw wędrówce po podziemnych krainach.

 

 

KOŃ I JEGO CHŁOPIEC

 

W krainie Kalromenu dochodzi do przypadkowego spotkania. Chłopca o imieniu Szasta i mówiącego konia Bree łączy nie tylko smutne życie niewolnika, ale i marzenie o odzyskaniu wolności. Postanawiają razem uciec do Narni, a po drodze spotykają piękną księżniczkę Arawis i umiejącą mówić klacz Hwin. Ich wspólna ucieczka okazuje się być początkiem pełnej niebezpieczeństw przygody.

 

 

SIOSTRZENIEC CZARODZIEJA

 

Digory i jego przyjaciółka Polly niespodziewanie przenoszą się z Londynu do Innego Świata. Staje się to za sprawą wuja Digory’ego, który jest czarodziejem. Stają się świadkami powstania fantastycznego świata, w którym można spotkać mówiące zwierzęta i niezwykłe stworzenia. Spotykają również tajemniczą czarownicę Jadis. Ta historia odsłania przed czytelnikiem genezę samej Narni, jednocześnie dając odpowiedź na wiele interesujących pytań.

 

 

OSTATNIA BITWA

 

Ostatni tom serii i zarazem finał wydarzeń rozgrywających się w serii. Julia i Eustachy wracają do Narni, by stoczyć śmiertelnie niebezpieczną walkę, od której zależą losy krainy i jej mieszkańców. Naprzeciw siebie staje ostatni władca królestwa, Tirian, z przyjaciółmi i przebiegły szympans Krętacz. Czy rzeczywiście niezwykły świat Narnii czeka koniec?

 

 

KSIĄŻKI DLA KAŻDEGO

 

Niezależnie od decyzji czytelnika, w jakiej kolejności czytać Opowieści z Narnii, wejście w zdumiewający świat C. S. Lewisa będzie świetną przygodą. Każda książka serii to odrębna opowieść, w każdej jednak odnajdzie dobrze znane mu postaci i motywy. Choć od ich wydania minęło ponad pół wieku, kolejne pokolenia czytelników z fascynacją śledzą losy Zuzanny, Piotra, Edmunda i Łucji. Poruszają wyobraźnię nie tylko młodszych czytelników, ale i ci starsi chętnie wracają do książek. Seria została przełożona na czterdzieści jeden języków i sprzedała się w ponad stu dwudziestu milionach egzemplarzy.

Co zdecydowało o sukcesie książek? Niewątpliwie fascynująca jest magiczna Narnia, do której można przejść ze znanego nam, rzeczywistego świata. To pozwala wyobrażać sobie, że może któregoś dnia sam czytelnik przypadkiem trafi do tej niezwykłej krainy, by spotkać mówiące zwierzęta, fauny, centaury… Mocną stroną są też bohaterowie Opowieści z Narnii, przede wszystkim rodzeństwo Pevensie – to postaci tak różne, że każdy znajdzie kogoś, z kim będzie mógł się utożsamić. Dumna Zuzanna, mądry Piotr, przechodzący przemianę Edmund czy radosna Łucja sprawią, że dziecko poczuje, jakby samo mogło odmienić losy Narni. Ich wspaniałe przygody są powodem, dla którego czytelnik nie będzie mógł oderwać się od książki. Wartka akcja, podróże i decyzje, przed którymi stają bohaterowie nie tylko rozwijają dziecięcą wyobraźnię, ale uczą ponadczasowych wartości.

 

 

NARNIA NA WIELKIM EKRANIE

 

Wiesz już, jak czytać książki Opowieści z Narnii? Znasz na pamięć całą serię? Doskonale! Jeśli jednak po przeczytaniu serii czytelnicy poczują niedosyt, jest dla nich dobra wiadomość – książki Opowieści z Narnii doczekały się ekranizacji. Pierwsze trzy części zostały już przeniesione na duży ekran. Filmy zyskały przychylne opinie krytyków i szybko zjednały sobie wielu fanów. Czytelnicy z Polski mogą odnaleźć w kadrach znajome widoki – niektóre sceny pierwszej części nakręcono w polskich Tatrach, Górach Stołowych czy nad Dunajcem. Co ciekawe, prawa do wszystkich tomów wykupiła również platforma Netflix, można się więc spodziewać, że wkrótce zobaczymy Narnię w nowej odsłonie.

 

 

Zaloguj się

Nie masz konta?