Fantastyczne zwierzęta – kolejność czytania książek

22 lipca 2022

Fantastyczne zwierzęta – kolejność czytania książek

Świat czarodziejów ma się dobrze! Dzieje się tak m.in. dzięki serii “Fantastyczne zwierzęta” stworzonej przez J.K. Rowling. I choć te książki i filmy jeszcze nie osiągnęły takiej popularności jak Harry Potter to wiele osób jest zainteresowanych postaciami i zupełnie nowymi historiami, które pojawiają się w “Fantastycznych zwierzętach”. W tym artykule znajdziecie informacje odnośnie tego, z ilu części książek składa się seria “Fantastyczne zwierzęta”. Pokażemy także prawidłową kolejność czytania.

W kwietniu swoją kinową premierę miała trzecia część serii, pod tytułem Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a. Trzy miesiące później ukazuje się oryginalny scenariusz filmu w formie książkowej, który jest już dostępny w ofercie wydawnictwa Media Rodzina. Z tego artykułu dowiecie się, ile będzie części w serii Fantastyczne zwierzęta i jaka jest kolejność czytania tych książek.

 

FANTASTYCZNE ZWIERZĘTA. Z ILU CZĘŚCI KSIĄŻEK I FILMÓW SKŁADA SIĘ SERIA?

 

Zanim przejdziemy do tego, jaka jest kolejność czytania książek z serii Fantastyczne Zwierzęta, zaczniemy od podstaw. Z ilu części książek i filmów składa się ta historia? Spieszymy z odpowiedzią! Seria liczy obecnie trzy części – zarówno książek, jak i filmów.

 

O CZYM SĄ FANTASTYCZNE ZWIERZĘTA?

 

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Oryginalny scenariuszW pierwszej części cyklu, zatytułowanej Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć poznajemy Newta Skamandera, magizoologa. Po wielkiej wyprawie, w czasie której odnajdywał i opisywał magiczne stworzenia, na krótko zatrzymuje się w Nowym Jorku. Sprawy jednak się komplikują, kiedy ginie jego magiczna walizka, a fantastyczne zwierzęta wydostają się na wolność.

Fantastyczne zwierzęta to jednak nie tylko Newt, bo towarzyszy mu drużyna, składająca się z bardzo ciekawych postaci! Są wśród nich: zdegradowana aurorka Tina, jej siostra Queenie, a także Jacob – dzielny mugolski piekarz o polskich korzeniach.

Główny bohater wywodzi się z Hufflepuffu, a więc osoby utożsamiające się z tym domem mają wreszcie swojego reprezentanta! Trzeba bowiem przyznać, że w serii o Harrym Potterze jest to dom najczęściej pomijany i znamy niewielu bohaterów, którzy do niego przynależą.

Kolejne części z serii Fantastyczne zwierzęta coraz bardziej skupiają się na postaci niezwykle potężnego czarodzieja Grindelwalda. Jego plan przejęcia władzy nad światem czarodziejów prowadzi do konfliktu z doskonale nam znanym z serii o Harrym Potterze Dumbledore’em.

 

 

FANTASTYCZNE ZWIERZĘTA – KOLEJNOŚĆ DOTYCHCZAS WYDANYCH ORYGINALNYCH SCENARIUSZY

 

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda. Scenariusz oryginalny

Jak dotąd ukazały się trzy książki z serii Fantastyczne zwierzęta, których premiera następowała krótko po premierze kinowej. Po kolei są to:

 Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Oryginalny scenariusz
– Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda. Scenariusz oryginalny
– Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a. Scenariusz oryginalny

 

Autorką scenariuszy jest J.K. Rowling (Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, Zbrodnie Grindelwalda, Tajemnice Dumbledore’a) oraz Steve Kloves (Tajemnice Dumbledore’a). Okładkę i wnętrze dwóch pierwszych scenariuszy zaprojektował niezrównany duet artystów, MinaLima, którzy pracują przy wszystkich produkcjach z serii o Harrym Potterze i Fantastycznych Zwierzętach.

 

 

HARRY POTTER I FANTASTYCZNE ZWIERZĘTA KOLEJNOŚĆ CZYTANIA KSIĄŻEK 

 

Harry Potter i Kamień FilozoficznyPierwszą serią osadzoną w uniwersum Wizarding World był oczywiście Harry Potter. Opowieść o osieroconym chłopcu, który w dniu swoich jedenastych urodzin dowiaduje się, że jest czarodziejem, osiągnęła ogromny sukces. Seria Fantastyczne zwierzęta powstała później (pierwszy film i powstały na jego podstawie oryginalny scenariusz premierę miały w 2016 r.). Jest jednak prequelem, więc jej akcja ma miejsce kilkadziesiąt lat przed wydarzeniami z Harry’ego Pottera.

Fantastyczne zwierzęta pozwalają nam przekonać się, jak funkcjonuje świat czarodziejów w zupełnie innym czasie i miejscu niż w pierwszej serii. Akcja rozgrywa się w latach 20. i 30. XX wieku. Przenosi nas ona nie tylko do Wielkiej Brytanii, ale także do Stanów Zjednoczonych czy Europy.

Historię Newta Skamandera można odkrywać niezależnie od przygód Harry’ego Pottera i nie trzeba wcześniej zapoznawać się z pierwszą serią. Wnikliwy czytelnik i fan książek o Harrym Potterze z pewnością zwróci jednak uwagę na nawiązania do tej serii. W Fantastycznych zwierzętach poznajemy przeszłość późniejszego dyrektora Hogwartu – Albusa Dumbledore’a. Pojawia się również postać młodej profesor McGonagall. Dodatkowo, w czasach gdy Harry jest uczniem Hogwartu, sam Newt Skamander uznawany jest za eksperta w dziedzinie magizoologii. Jest też autorem podręcznika, z którego na co dzień korzystają uczniowie. Jego tytuł to właśnie Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć.

 

 

Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a. Scenariusz oryginalnyNOWOŚĆ – FANTASTYCZNE ZWIERZĘTA: TAJEMNICE DUMBLEDORE’A

 

W najnowszej części z cyklu Fantastyczne zwierzęta Newt Skamander stanie na czele nieustraszonej drużyny, powołanej by powstrzymać rosnące wpływy czarodzieja Grindelwalda. W tej niebezpiecznej misji, na którą wysłał go Dumbledore, będą towarzyszyć mu dawni przyjaciele i nowe fantastyczne zwierzęta. Tymczasem zwolenników Grindelwalda przybywa. Jak długo Dumbledore będzie trzymał się z boku?

Scenariusz oryginalny do trzeciej części magicznego cyklu Fantastyczne zwierzęta zawiera ciekawostki z planu, ilustracje i grafiki, a także komentarze współtwórców i aktorów. Komentarze zamieścili między innymi reżyser David Yates, a także Eddie Redmayne i Jude Law.

Kilka stron z wnętrza książki możesz zobaczyć w jednym z naszych artykułów: Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a. Zobacz przedpremierowo kilka stron z wnętrza książki!

 

 

KSIĄŻKI Z SERII FANTASTYCZNE ZWIERZĘTA – ILE BĘDZIE CZĘŚCI?

 

Ile będzie części z cyklu Fantastyczne zwierzęta? Już w 2016 roku J.K. Rowling zapowiedziała, że będzie ich aż pięć. Jak dotąd ukazały się trzy filmy i książki w formie scenariuszy. Ze względu na to, że ostatni film miał swoją premierę trzy miesiące temu, raczej nieprędko możemy się spodziewać kolejnych Fantastycznych zwierząt. Jak dotąd nie rozpoczęto jeszcze prac nad scenariuszem części czwartej.

 

 

CZEKAJĄC NA KOLEJNE CZĘŚCI Z CYKLU FANTASTYCZNE ZWIERZĘTA…

 

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźćPodczas oczekiwania na kolejne filmy z serii, polecamy zapoznać się z dotychczas wydanymi scenariuszami oraz sięgnąć po inne książki przybliżające świat Fantastycznych zwierząt. Galeria postaci oraz Magiczny przewodnik po filmie wzbogacają historię o dodatkowe opisy i filmowe detale. W książkach tych nie zabrakło również licznych zdjęć.

Zachęcamy również, by sięgnąć po tytuł, od którego wszystko się zaczęło, czyli po podręcznik Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. W Hogwarcie Harry, Ron i Hermiona uczyli się opieki nad magicznymi stworzeniami z tego właśnie podręcznika. J.K. Rowling wydała ten leksykon niezwykłych zwierząt, występując jako Newt Skamander. Stanowi on niezastąpione wprowadzenie do świata fantastycznych stworzeń i jest pozycją obowiązkową dla wszystkich początkujących adeptów magizoologii. Dostępny jest również w wersji ilustrowanej, dzięki której możecie dokładnie przyjrzeć się fantastycznym zwierzętom. Ilustracje, przy użyciu różnych technik, stworzyła Olivia Lomenech Gill.

 

Znacie już kolejność książek z serii Fantastyczne zwierzęta oraz powiązania tej serii z Harrym Potterem, dlatego nie pozostaje nam nic innego, jak tylko życzyć Wam miłej lektury!

 

 

Zaloguj się

Nie masz konta?