książki dla dzieci i młodzieży

28 sierpnia 2023

Najlepsze książki dla dzieci i młodzieży: nowości wydawnicze!

W świecie pełnym ekranów i szybkich bodźców, niezmienne pozostają one – książki. Bramy do wyobraźni, źródło wiedzy i rozrywka. A my mamy dobrą wiadomość – świat wydawniczy znów się wzbogaca! Oto zestawienie najnowszych perełek, które przypadną do gustu zarówno dwulatkom, jak i dwunastolatkom. Przygotujcie się na fascynującą podróż przez nowości dla młodszych czytelników.

Czy istnieje lepszy sposób na rozbudzenie wyobraźni niż dobra książka? To pytanie zadaje sobie wiele rodzin, starając się znaleźć dla swoich pociech lekturę, która zapewni nie tylko rozrywkę, ale i wartościową treść. Czytanie rozwija wyobraźnię, kształtuje myślenie i przynosi wiele radości – to wartości, które przekuwają się w sukcesy w przyszłości. Z tą myślą, wchodząc w nowy rok szkolny, prezentujemy Wam nasze nowe książki dla dzieci i młodzieży, które, mamy nadzieję, znajdą entuzjastów zarówno wśród najmłodszych, jak i tych nastoletnich czytelników.

 

SERIA O EMOCJACH DLA MALUCHÓW

„Kazik czuje złość”Kazik czuje złość i „Kazik czuje smutek” to pierwsze tomy serii autorstwa Aleksandry Belty-Iwacz, twórczyni znanej pod pseudonimem MAMOLOGIA – psycholożki, terapeutki pedagogicznej, trenerki umiejętności społecznych. Tytułowy bohater, jak każde inne dziecko, przeżywa swoje małe, codzienne przygody i doświadcza związanych z nimi uczuć. To, co dorosłemu wydaje się błahe, dla dziecka może być wielką sprawą i wyzwolić ogromne emocje. Książki o Kaziku mają właściwości terapeutyczne – chłopiec uczy się mierzyć z rzeczywistością, a razem z nim mali czytelnicy. Dodatkowo każda historyjka opatrzona jest komentarzem autorki, który tłumaczy, dlaczego dzieci reagują w określony sposób i jak my, dorośli, możemy pomóc im – i sobie – w kryzysowych sytuacjach. Doskonała lektura na początek roku szkolnego i adaptacji przedszkolnych!

 

WIEDZA I ZABAWA W JEDNYM DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Żubr Pompik. Odkrycia. Tom 7. Cudowne pszczołyKilkulatkom polecamy zaś czwartą część z serii „Olo i Awa. Logopedyczna zabawa” pod tytułem „Znaki” autorstwa znanej i lubianej Bajanki, Moniki Skikiewicz. W publikacji Olo przygotowuje się do egzaminu na kartę rowerową – wie już wszystko o znakach drogowych i o budowie roweru. Awa też jest zainteresowana przepisami drogowymi. Czy znaki nakazu, zakazu, informacyjne i ostrzegawcze przydają się tylko na drodze?

Równie ciekawe informacje przedszkolaki znajdą w dwóch nowych częściach serii o żubrze Pompiku Tomasza Samojlika. W książeczce „Cudowne pszczoły” Pompik i Polinka podążają za słodkim zapachem, który doprowadza ich do gniazda pszczół. Z początku boją się, że owady mogą użądlić, jednak pracowita pszczoła szybko daje im do zrozumienia, że absolutnie nie ma na to czasu. Pszczoły są przecież bardzo zajęte i mają do wykonania niezwykle ważne zadanie. Natomiast ósma część „Fantastyczne grzyby” Pomruk przedstawia dzieciom jeden ze swoich przysmaków: rosnące na drzewie grzyby – opieńki. Pompik i Polinka nie dowierzają. Czy grzyb nie powinien składać się z nóżki i kapelusza? Przypadkowo spotkany ślimak wyprowadzi dzieci z błędu i pokaże im, jak różne kształty, kolory i zapachy mogą w rzeczywistości mieć grzyby. Pozycja obowiązkowa przed jesiennymi wypadami do lasu.

 

KSIĄŻKA O KAPIBARACH NIE TYLKO DLA NAJMŁODSZYCH

Być jak kapibaraKapibary zawładnęły przestrzenią internetową i nie tylko. To niezwykle wdzięczne stworzenia, o jakże ciekawym usposobieniu. Dorośli mogą się zdziwić, ale większość dzieci doskonale zna tego uroczego zwierzaka, który w ostatnim czasie podbił serca milionów dzieci. Stąd pomysł na książkę „Być jak kapibara”, w której pewna nieduża kapibara opowiada o sobie i swoich zainteresowaniach – o tym, że cieszy ją zwyczajne życie i że lubi poezję. I że choć na zewnątrz wydaje się twardzielką, tak naprawdę jest wrażliwa i bardzo potrzebuje bliskości. Urocze ilustracje trafnie oddają charakter tych niesamowitych stworzeń, a niebanalny tekst pomaga docenić wartość prostoty, rodziny, społeczności… W naszym krzykliwym, przebodźcowanym świecie ta niezwykła, oszczędna w formie książka może służyć jako zachęta do zabawy w duchu mindfullness i jako piękna lekcja samoakceptacji.

 

TAJEMNICE I ZAGADKI DLA NASTOLATKÓW

Akademia Crookhaven. Szkoła oszustówStarszym czytelnikom polecamy dwudziesty tomik bestsellerowej serii niezwykłych przygód młodych detektywów z Biura Detektywistycznego nr 2 w książce „Operacja Kociołek Czarownicy”. Tiril, Oliver i Otto szykują się na wielką imprezę z okazji Halloween, która ma się odbyć w teatrze. Przed jego budynkiem stoi kociołek czarownicy, używany do zbierania pieniędzy. Zazwyczaj jest zamknięty na kłódkę. Teraz jednak ktoś się do niego włamał, ale w kociołku wciąż jest pełno pieniędzy. Kto i dlaczego otworzył pokrywę kociołka? Tiril i Oliver rozpoczynają poszukiwania wśród strachów na wróble, nietoperzy, szkieletów, wampirów, duchów, czarownic, mumii i potworów, aby rozwiązać zagadkę. Idealnie przed zbliżającym się Halloween.

A dla szkolniaków pierwszy tom nowej serii z ulubionym motywem jedynej w swoim rodzaju szkoły dla wyjątkowych uczniów. Oryginalna, świeża – Akademia Crookhaven to lektura obowiązkowa dla wielbicieli serii „Nevermoor”, „Harry Potter” i twórczości M.G. Leonard. Fascynujący cykl powieści o rodzinie z wyboru, złodziejskiej grze o wysoką stawkę i o tym, czym naprawdę są dobre uczynki. Trzynastoletni Gabriel jest błyskotliwym kieszonkowcem, dzięki czemu ma szansę częściowo napełnić z reguły pusty brzuch. Przyłapany na gorącym uczynku, zamiast do więzienia trafia przed oblicze tajemniczego Caspiana Crooka w jego szkole dla złodziei Crookhaven. Tu uczniowie szkolą się w takich dziedzinach jak włamania, fałszerstwo i „kryminastyka”, żeby naprawiać świat poprzez oszukiwanie złych ludzi i zwracanie własności niewinnym. Ale… czy można zaufać złodziejowi?

 

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY – PODSUMOWANIE

Najnowsze książki skierowane do dzieci i młodzieży dostarczają mnóstwa powodów do radości. Stanowią nie tylko źródło wiedzy, lecz także inspirację do fascynujących przygód, które na długo zapadają w pamięć. Odkrywając nowe historie, rozwijamy wyobraźnię i kształtujemy myślenie przyszłych pokoleń. Niezależnie od wieku czy preferencji, w literackim oceanie nowości każdy ma szansę znaleźć coś wyjątkowego. Warto zatem dać się porwać do świata literatury razem z naszymi najmłodszymi czytelnikami – bo najlepsze książki dla dzieci i młodzieży potrafią być magiczne również dla rodziców i opiekunów. Miłej lektury!

Zaloguj się

Nie masz konta?