Krótkie bajki do czytania dla dzieci na dobranoc | Media Rodzina

31 maja 2023

Krótkie bajki dla dzieci. Książeczki do czytania na dobranoc

Idealna książka przed snem to taka, która pozwoli dziecku wyciszyć się, złapać oddech i zapomnieć o trudach dnia codziennego. Zasypianie powinno być wyjątkową chwilą sam na sam tylko z opiekunem i jego kojącym głosem, który tuli do snu. Gdy towarzyszą mu książeczki do czytania na dobranoc, w dziecku rozwija się wyobraźnia, wyrabiany jest nawyk lektury przed snem, szczególnie istotny do kształtowania już u małych dzieci.

Jak zatem znaleźć idealną lekturę i czym wyróżniają się krótkie bajki do czytania dla dzieci na dobranoc? Która książka wyciszy i pomoże przenieść się w świat kolorowych snów? W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy listę wyjątkowych tytułów, które idealnie sprawdzą się na bajkę na dobranoc dla twojego dziecka.

 

Dlaczego warto postawić na krótkie bajki do czytania?

Budowanie nawyku regularnego czytania, szczególnie przed snem, niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, dziecko, słuchając różnych historii, zdobywa wiedzę o świecie i poszerza horyzonty. Wspólna lektura to szansa na kształtowanie wartości, norm moralnych i etycznych. Dzięki baśniom dziecko intuicyjnie uczy się tego, co jest dobre, a co złe, jak szanować innych czy co zrobić, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Co więcej, to właśnie krótkie bajki dla dzieci do czytania rozwijają wyobraźnię, uczą myśleć nieszablonowo i tworzyć własne historie. Specjaliści podkreślają także ogromną rolę wzmacniania w ten sposób koncentracji dziecka i poszerzania jego słownictwa. Ostatnim, ale równie istotnym elementem tej układanki, jest budowanie więzi z opiekunem i spędzanie czasu razem, dając maluchowi poczucie bezpieczeństwa i miłości.

 

Kiedy zacząć czytać dziecku?

Kicia Kocia nie może zasnąćRodzice często zastanawiają się, czy jest odpowiedni czas na rozpoczęcie wieczornej lektury. Odpowiadamy – każdy czas jest dobry! Niezależnie od tego czy dziecko jest maleńkie i jeszcze nie mówi czy ma już kilka lat, nigdy nie jest na to ani za późno, ani za wcześnie. A rodzinny rytuał, taki jak krótkie bajki do czytania na dobranoc, tylko wzmocni więź i pozwoli się wyciszyć maluchowi.

 

Sprawdź również: https://www.mediarodzina.pl/blog/ksiazki-dla-rocznego-dziecka-najciekawsze-propozycje/

 

Książka czy audiobook

Zamknij oczka, Lori Haskins Houran i Sydney HansonW XXI wieku rodzice mają ogromny wybór. Mogą postawić na tradycyjną książkę lub też sięgnąć po formy audio czy wizualne, które urozmaicą codzienną rutynę. Nic jednak nie może konkurować z czasem, który poświęcamy dziecku, bliskości i intonacji głosu tulącego do snu. Od czasu do czasu audiobook czy krótkie bajki do czytania online będą równie ciekawą opcją, jednak nie zapominajmy, że to właśnie tradycyjny druk i ilustracje pozwalają na pełne zaangażowanie w relacji opiekun – dziecko.  Może więc przerywać w odpowiednich momentach, naśladować odgłosy, by urozmaicić całą sytuację czy zadawać dziecku dodatkowe pytania związane z historią. To świetny sposób na rodzinne spędzanie wieczoru i budowanie więzi.

 

Czytaj także: https://www.mediarodzina.pl/blog/najlepsze-ksiazki-dla-dwulatka-jak-wybrac-najpiekniejsze-ksiazki-dla-malucha/

 

Krótkie bajki do czytania – jakie warto wybrać?

Krowa Matylda nie może zasnąćDobór odpowiedniej lektury jest niezwykle istotny, ze względu na wiek dziecka, jego możliwości percepcyjne i czas, który chcemy przeznaczyć na wieczorne czytanie. Dla najmłodszych polecamy szczególnie mocno serię Kicia Kocia, która składa się z krótkich, kilkuminutowych opowiadań, doskonałych jako czytanka na dobranoc. Wśród tytułów o tematyce związanej z zasypianiem wymienić można Kicia Kocia nie może zasnąć czy Kicia Kocia i Nunuś. Pora spać.

Podobne w swojej prostocie przekazu są książki z serii Mądra Mysz. Kilkustronicowe historie idealnie sprawdzą się jako bajki na dobranoc do czytania. Tematyka poruszana w książkach jest bliska małemu czytelnikowi i zahacza o takie kwestie jak Mądra Mysz. Zuzia śpi w przedszkolu, Mądra Mysz. Zuzia nocuje u Julii, Mądra Mysz. Maks nocuje u Pauliny.

Zajmująca lekturą dla przedszkolaków może okazać się seria o Żubrze Pompiku. To właśnie historie zabawnego bohatera, jego siostry Polinki, rodziców i przyjaciół pokażą dziecku, jak barwny jest nasz kraj i pozwolą lepiej zrozumieć przyrodę. W dobry humor wprawi również seria o Krowie Matyldzie, w tym szczególnie Krowa Matylda nie może zasnąć.

Na koniec książki nieco dłuższe, które można jednak podzielić na rozdziały i czytać dziecku przez kilka wieczorów, to doskonale znany wszystkim małym i dużym czytelnikom Pan Kuleczka, Zamknij oczka oraz O kotku, który bał się wszystkiego.

 

Bajki dla dzieci do czytania – podsumowanie

Wyciszone i zrelaksowane dziecko wieczorem to przepis idealny na udany sen. W takim odpoczynku pomoże oczywiście książka do czytania i opiekun, który poświęca czas maluchowi. Wyrabiajmy nawyk czytania w dzieciach już od maleńkości, bo „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”.

Zaloguj się

Nie masz konta?