Najpiękniejsze książki dla dzieci. Ilustracje, które pokocha Twoje dziecko | Media Rodzina
Najpiękniejsze książki dla dzieci! Ilustracje, które pokocha Twoje dziecko

2 lipca 2021

Najpiękniejsze książki dla dzieci! Ilustracje, które pokocha Twoje dziecko!

Wybierając książki dla dzieci, kierujemy się wieloma względami. Często szukamy książek, które po prostu cieszą oko i rozwijają poczucie estetyki. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, gdzie znaleźć najpiękniejsze ilustracje książek dla dzieci.

Dlaczego prezentujemy najpiękniejsze książki dla dzieci? Ponieważ pierwsze wrażenie zwykle jest decydujące – nie tylko w kontekście rozmowy o pracę! Szukając książki dla dziecka chcemy, żeby lektura była przyjemna i wzbudzała pozytywne emocje. Lubimy książki, które są dowcipne, bo nie ma nic cenniejszego niż szczery śmiech młodego czytelnika. Równie często oczekujemy od tekstów dla dzieci czegoś w rodzaju morału, nauki, którą wyniosą z treści. No i wreszcie zwracamy uwagę na wygląd i ilustracje. Nasze dzieci często są wzrokowcami, tak więc o tym, czy w ogóle będą chciały zajrzeć do nowej książki, mogą zaważyć ilustracje. Warstwa graficzna ma szczególne znaczenie dla maluchów i przedszkolaków, które nie czytają jeszcze samodzielnie. W takim wypadku idealnym rozwiązaniem są książki typu picture book, w których każda strona wypełniona jest ilustracjami, a obrazki są tak pełne detali, że same z siebie stanowią opowieść!

 

 

ILUSTRACJE PEŁNE ŻYCIA

 

Spacer z psem

Przykładem takiej lektury jest Spacer z psem Svena Norqvista. Na kartach tej fenomenalnej książki nie ma ani jednego słowa – cała historia opowiedziana jest obrazkami. Charakterystyczna, żywa kreska Nordqvista, zabawne, lekko groteskowe postacie i absurdalny humor to mieszanka wybuchowa, przy której będzie się świetnie bawić każdy urwis. Okazały format książki i panoramiczny układ ilustracji, oraz duże nagromadzenie szczegółów zapewniają zaś oglądającemu rozrywkę na długi czas – bowiem przy każdym „czytaniu” można trafić na jakiś nowy, zaskakujący element. Niby jest to zwykła opowieść o chłopcu, który wychodzi z psem na spacer – ale świat, który przemierza, to zupełnie fantastyczne i niesamowite miejsce pełne niespodzianek.

 

Poznaj Pettsona i Findusa

Swoją drogą najbardziej popularnymi książkami tego szwedzkiego autora i ilustratora są historyjki o staruszku Pettsonie i jego kocie Findusie. W Polsce ukazało się trzynaście tytułów z przygodami tej nietypowej pary. Żywiołowe, niemal ruchome ilustracje i dowcipny tekst składają się na całość, której nie sposób nie polubić. Kot Findus dwoi i się i troi, skacze, biega, gimnastykuje się i stroi miny, przyciągając tym samym uwagę czytelników. A jednak warto każdej stronie przyjrzeć się dokładniej, bo oprócz głównych bohaterów znajdziemy tam również całe mnóstwo kur, myszek, krasnoludków i innych stworków, które żyją swoim życiem i zupełnie się nie przejmują, że nie ma o nich słowa w tekście…

 

 

KUNSZTOWNE I UROCZE

 

Mysi Domek. Sam i Julia

Dzieciom, które lubią obrazki pełne szczegółów, polecamy książki z serii Mysi Domek Kariny Schaapman. Są to urocze historyjki opowiadające o perypetiach dwojga przyjaciół – Sama i Julii. Julia jest odważna i rezolutna, Sam – nieśmiały i spokojny. Uwielbiają się razem bawić i odkrywać świat. Mysi Domek to nie tylko kilka kresek na kartce papieru. Karina Schaapman stworzyła bogatą w detale makietę – prawdziwy Mysi Domek, który z biegiem czasu został wzbogacony o kolejne pokoje, a potem o nowe ulice,  place, budynki. Myszki odwiedzają zatem m.in. teatr, fabrykę, cyrk, a nawet port. Fotografie pięknej, misternej makiety i uroczych mysich maskotek stanowią niebanalną szatę graficzną. To rodzaj książek, które można oglądać w nieskończoność i przy tym zakwalifikować je jako najpiękniejsze książki dla dzieci.

 

Kiedy dorosnę...

Jeśli Twoje dziecko lubi książki o sympatycznych zwierzakach, a Tobie mięknie serce na widok słodkich psich oczu, koniecznie zapoznaj się z książkami dla młodszych dzieci autorstwa Quentina Grébana. Kiedy dorosnę… to zbiór uroczych portretów szczeniaczków, które rozmyślają o tym, kim chciałyby zostać w przyszłości. Prześliczne obrazki rozczulą i rozbawią zarówno dzieci, jak i dorosłych. Natomiast Będę strażakiem to historyjka o małym misiu, który już teraz bardzo pragnie jeździć na misje i gasić pożary – choć z jego gorliwości czasami wynikają same kłopoty…

 

 

ZWIERZĘTA JAK ŻYWE

 

Leopantera. Historia pewnej miłości

Od bardziej dzikiej strony ukazuje zwierzaki jeden z najwybitniejszych polskich ilustratorów wszech czasów – mistrz Józef Wilkoń. Jego ilustracje do Wilczków i Leopantery zachwycają tajemniczą, magiczną aurą i z całą pewnością sprawiają, że są to najpiękniejsze książki dla dzieci. Szczególnie pięknie zwierzaki Wilkonia prezentują się w ruchu. Obrazy lasu czy dżungli poruszają w duszy czułą strunę pierwotnej tęsknoty do dzikiej natury. Podobne uczucia wzbudzają piękne, mieniące się złotem ilustracje do Księgi Dżungli. Ta klasyczna opowieść nigdy wcześniej nie prezentowała się tak majestatycznie.

Zakochanym w dzikich sceneriach czytelnikom polecamy również książkę Agnieszki Ginko Bajki z dżungli i oceanu z ilustracjami Marianny Jagody. Mądre historyjki dla przedszkolaków uzupełniają obrazki tak piękne, barwne i radosne, że nie sposób od nich oderwać oczu. Marianna Jagoda potrafi oczarować dzieci swoimi  ilustracjami – żywe kolory i bogate ornamenty to jej znak rozpoznawczy.

Wszyscy jesteśmy wyjątkowi

Inna książeczką z wartościowym przesłaniem skierowaną do przedszkolaków jest zbiór historyjek Katarzyny Baniewicz-Kowalczyk pt. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi. Te urocze opowiadania o zwierzątkach, które mierzą się z różnymi problemami, dodadzą dzieciom pewności siebie i pomogą przezwyciężyć kompleksy. Piękne nostalgiczne ilustracje Ewy Beniak-Haremskiej zachwycają estetyką wykonania, dbałością o detal i niebanalnym podejściem do tła i faktury. To książeczka, która wpływa na duszę kojąco – i w wymiarze tekstowym, i w wizualnym.

 

 

CIEPŁE I MALARSKIE

 

Pan Kuleczka

Skoro mowa o wysublimowanej ilustracji, nie sposób nie wspomnieć tu o Elżbiecie Wasiuczyńskiej, genialnej malarce, autorce ilustracji m.in. do książeczek o Panu Kuleczce, psie Pypciu, kaczce Katastrofie i musze Bzyk-Bzyk. Pan Kuleczka to postać kultowa w wielu polskich domach – dzięki ciepłym, refleksyjnym i dowcipnym tekstom Wojciecha Widłaka, ale także dzięki równie ciepłym i dowcipnym wizerunkom bohaterów. Każda kolejna książeczka z tej serii jest jak powrót do domu. Ilustracje malowane są z sercem i z niezwykłą wrażliwością. Ale Elżbieta Wasiuczyńska to nie tylko Pan Kuleczka. Jej pejzażowe ilustracje do wierszyków Małgorzaty Strzałkowskiej Spacerkiem przez rok to malowniczy hołd złożony polskiej przyrodzie. W zbiorze Cudowna studzienka. Baśnie polskie odnajdziemy z kolei najpiękniejsze motywy z polskiej kultury ludowej w nowoczesnym wydaniu.

 

 

NOWOCZESNE I ORYGINALNE

 

Polskie Księżniczki

Nowoczesne spojrzenie na polską tradycję proponuje również duet autorki Anny Jurczyńskiej z ilustratorem Maciejem Plamowskim. Ich Polskie księżniczki to nietypowa lekcja polskiej historii na wesoło, przybliżająca najciekawsze kobiece postaci z naszych dziejów. Każda opowieść zilustrowana jest portretem, który jednak nijak nie kojarzy się ze stylem Matejki i szkolnymi podręcznikami. Za historiami księżniczek, które mogą inspirować do dziś, stoją bowiem wizerunki kobiet silnych, pięknych i zdeterminowanych.

Maciej Plamowski jest również  autorem ilustracji do wspaniałego picture booka pt. Pan Trąba i wynalazki. Tekst Ziemowita Adamskiego to pełna humoru, wierszowana historyjka o szalonym wynalazcy, nawiązująca do najlepszych tradycji literatury dziecięcej – wierszy Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima. Ilustracje towarzyszące historyjce to istny majstersztyk. Pełne szczegółów panoramiczne pejzaże i komiczni bohaterowie rozbawią czytelników i dużych, i małych.

 

 

NAJPIĘKNIEJSZA KLASYKA

 

Baśnie wybrane braci Grimm

Jeżeli poszukujesz książek pięknych i ponadczasowych, z których będziesz mógł cieszyć się bez względu na wiek swój i swojego dziecka, zapoznaj się z kolekcją Klasyki w nowych szatach. To zbiór książek z absolutnego kanonu, opatrzonych nowymi tłumaczeniami i pięknymi ilustracjami. Baśnie wybrane braci Grimm zachwycają mrocznymi, a zarazem pełnymi humoru ilustracjami Marcina Minora. Artysta sprawił, że „Baśnie wybrane braci Grimm” bez wątpienia można określić jako najpiękniejsze książki dla dzieci. Obrazy Roberto Innocentiego do Pinokia są tak szczegółowe, realistyczne i piękne, że można je oglądać godzinami, a Piotruś Pan jest równie uroczy i tajemniczy w wersji Quentina Grebana (Piotruś Pan), jak i u Marcina Minora (Piotruś Pan w Ogrodach Kensingtońskich).

 

 

Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Wydanie ilustrowane.

Dla milionów czytelników klasykiem stał się już cykl powieści o Harrym Potterze. Kochane na całym świecie opowieści o młodym czarodzieju i jego przygodach zajmują w sercach wielbicieli książek wyjątkowe miejsce. Jeśli chcesz, aby i Twoje dziecko zapragnęło przenieść się do Hogwartu, zwróć uwagę na ilustrowane wydania powieści J.K. Rowling. W obrazach Jima Kaya czuć autentyczną magię, która zachwyci zarówno początkujących, jak i zagorzałych potteromaniaków. Jak dotąd ukazały się cztery ilustrowane tomy cyklu – każdy z nich można docenić ze względu na najpiękniejsze ilustracje książek dla dzieci i dorosłych.

 

 

 

KSIĄŻKI DLA DZIECI – ILUSTRACJE ZE SMAKIEM

 

W książkach dla dzieci ilustracje pełnią niezwykle ważną rolę. Mogą zachęcić lub zniechęcić do lektury. Dzieciom, które nie czytają jeszcze same, umożliwiają samodzielne korzystanie z książki. Uzupełniają i dopowiadają brakujące elementy historii – często są tym, czym dla dania jest dobra przyprawa. To od nas zależy, czy zaproponujemy dzieciom książki „doprawione” ze smakiem, czy np. przesłodzone. Gust i poczucie estetyki naszych pociech kształtujemy w dużej mierze my, rodzice, wybierając dla nich takie, a nie inne przedmioty. Jeśli zainwestujemy nasz czas w przedstawianie dzieciom dobrych książek z pięknymi ilustracjami, prędko zaczną odróżniać sztukę od kiczu, a nawyk czytania zostanie z nimi na długo.

 

Zaloguj się

Nie masz konta?