19 listopada 2022

Jaki prezent dla mężczyzny na Święta? Uniwersalny prezent dla każdego mężczyzny!

Jeśli do waszych uszu dobiegły już dźwięki Last Christmas Wham, to nieodzowny znak, że na dobre ruszył już gorący czas przygotowań do świąt!

Być może nie należycie do grona osób, którym poszukiwanie idealnego prezentu dla mężczyzny czy chłopaka na święta spędza sen z powiek (zazdrościmy!), ale nawet wówczas warto zaznajomić się z naszymi pomysłami na prezent dla faceta na święta!

Nie będziemy Was zwodzić – najbardziej uniwersalnym, sprawdzonym pomysłem na trafiony prezent dla mężczyzny na święta jest oczywiście… KSIĄŻKA! Mamy dla Was garść sprawdzonych pomysłów i – co więcej – jesteśmy przekonane, że wśród nich znajdziecie coś dla Waszych facetów!

Nasze propozycje dzielimy na dwie części: beletrystykę, czyli kilka świetnych powieści na spokojne wieczory, oraz książki popularno-naukowe dla ciekawskich typów.

 

 

DOBRY KRYMINAŁ NAJBARDZIEJ UNIWERSALNYM PREZENTEM DLA FACETA!

 

 

Na pierwszy ogień idą powieści kryminalne i thrillery. Jeśli chcecie kupić chłopakowi na święta mocną męską prozę, to zdecydowanie polecamy powieść Trzy koperty izraelskiego autora Nira Hezroniego oraz norweską powieść Ostatni pielgrzym – która zgarnęła trzy najważniejsze skandynawskie nagrody dla literatury kryminalnej.

Trzy koperty

Izraelski thriller Trzy koperty, będący debiutem literackim byłego agenta Mosadu osadzony jest w realiach tej najsłynniejszej agencji wywiadowczej. Dziesięć lat po rzekomej śmierci agenta 10483 jego notatnik trafia w ręce szefa agencji.  Notatki ujawniają prawdę o misjach,  które zaangażowany był agent, a które jeżą włos na głowie szefów agencji…

Ostatni pielgrzym natomiast jest znakomitą – błyskotliwą i intrygującą historią o prowadzonym współcześnie policyjnym śledztwie i powiązanych z nim tajemniczych zdarzeniach z czasów drugiej wojny światowej. Historia wciąga bez reszty, a lektura odsłanianych kolejno zaskakujących sekretów z przeszłości, daje mnóstwo satysfakcji.

 

 

PREZENT POD CHOINKĘ DLA MĘŻA

 

Czerwony kapitan

Jeśli wasz facet jest wielbicielem historii najnowszej, to dobrym pomysłem na prezent pod choinkę może okazać się Czerwony kapitan. Historia jest bowiem drugoplanową bohaterką powieści policyjnych słowackiego pisarza Dominika Dana. Polecamy zatem pierwszy tom jego serii. W Polsce stał się znany dzięki kinowej ekranizacji z udziałem Macieja Stuhra występującego w roli głównej. Wydarzenia dziejące się za południową granicą są bliskie i nam, Polakom ze względu na wspólnotę doświadczeń mieszkańców XX-wiecznej Europy Środkowo-wschodniej.

 

Musza Góra, Bohdan Głębocki | Książki | Media Rodzina

Pozostając w klimatach historycznych, cofnijmy się z kolei do lat 30-tych XIX wieku, do akcji powieści Bohdana Głębockiego Musza góra. Mówimy w zasadzie o całej serii książek świetnie nadających się na prezent na święta dla mężczyzny lubiącego powieści historyczne połączone z sensacją i fantastyką. Gatunek dieselpunk, łączący te trzy cechy, został wykorzystany przez autora, który osadził fabułę w Poznaniu. To dodatkowy argument za tymi książkami, jeśli chodzi o prezent na święta dla chłopaka z tego miasta!

 

 

 

UNIWERSALNY PREZENT DLA MĘŻCZYZNY NA ŚWIĘTA

 

Pokój bez widokuKolejna propozycja pod choinkę w mrocznych klimatach, to – będący na poły kryminałem, na poły thrillerem psychologicznym – Pokój bez widoku Grzegorza Gortata. Jest to kameralna (bo rozgrywająca się w bardzo małym gronie), ciasna (bo w zamknięciu) i mroczna (bo sięgająca do korzeni zła) powieść. Stanowi ona ciekawe studium przypadku uznanego na całym świecie i nagrodzonego Pulitzerem literata. John M. Godart, zrobiwszy karierę w Stanach Zjednoczonych, wraca do Polski. W Warszawie szuka lokum, które będzie w stanie pomieścić jego ogromną, liczącą dziesiątki tysięcy woluminów, bibliotekę. Akcja powieści rozegra się jednej nocy i zaskoczy czytelnika nie raz zwrotami akcji!

 

 

KSIĄŻKA, KTÓRA WCIĄGA – DOSŁOWNIE!

 

Obłęd na krańcu świataKsiążką, która na sto procent spodoba się mężczyźnie uwielbiającemu przygody, jest Obłęd na krańcu świataWyprawa statku Belgica w mrok antarktycznej nocy. To w równej mierze marynistyczny thriller, jak i gotycki horror, zapewniający niezapomnianą podróż w otchłań grozy. Niezwykle rzetelna i głęboko wstrząsająca, prawdziwa historia walki o przetrwanie jednej z wczesnych – XIX-wiecznych – ekspedycji polarnych, której losy bardzo się skomplikowały, gdy lód uwięził statek wraz z załogą na całą antarktyczną, pozbawioną słońca zimę.

Czerpiąc pełnymi garściami z dzienników i pamiętników członków wyprawy oraz korzystając z wyjątkowego zaszczytu dostępu do dziennika pokładowego Belgiki, Sancton z prozatorską sprawnością snuje historię ludzi zmuszonych poznać swoje granice, tak wyjątkową, że nawet dziś NASA posiłkuje się nią, prowadząc badania nad wpływem izolacji na uczestników przyszłych misji na Marsa.

 

 

A MOŻE POSTAWIĆ NA ROZWÓJ I NAJLEPSZE KSIĄZKI POPULARNO-NAUKOWE?

 

Płynnie przejdźmy teraz do pomysłów na świąteczny prezent dla dociekliwych mężczyzn lubiących rozwój i/lub naukowe ciekawostki. Tutaj stawiamy na nasze najmocniejsze tytuły: Pułapki myślenia Daniela Kahnemana, Factfulness Hansa Roslinga oraz Zachowuj się Roberta M. Sapolsky’ego.

 

Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym, Daniel Kahneman

 

Pułapki myślenia – znakomita i uznana na całym świecie pozycja demaskuje mechanizmy naszego myślenia i co za tym idzie decyzji podejmowanych intuicyjnie i szybko w momencie, gdy wskazane byłoby myślenie wolniejsze – logiczne i analityczne. W pułapkę tego pierwszego wpadają nawet ekonomiści. Warto znać te mechanizmy – nie tylko w pracy i nie tylko w zarządzaniu finansami!

Factfulness

 

Factfulness  to wspaniały poradnik nieżyjącego już Hansa Roslinga, profesora, wykładowcy i fantastycznego mówcy konferencji TED. Książka w jasny sposób pozwala nam przekonać się, w jaki sposób naszym postrzeganiem świata rządzą stereotypy i jak bardzo warto zastąpić je realną wiedzą! Wówczas bowiem ten nasz świat okaże się o wiele lepszym miejscem niż nam się wydaje! Rewelacyjna książka na prezent nie tylko dla chłopaka czy męża, ale dla każdego!

 

Zachowuj się. Jak biologia wydobywa z nas to co najgorsze, i to co najlepsze, Robert M. Sapolsky

Na koniec bardzo „prezentowa” – także ze względu na imponujące gabaryty – książka amerykańskiego biologa i neurologa, profesora Sapolsky’ego. Zachowuj się przyciąga wzrok piękną okładką, a jednocześnie gwarantuje czytelnikom zdumiewający wgląd w ludzką naturę oraz interdyscyplinarne spojrzenie na ludzkie postępowanie z perspektywy naukowej. Rzuca nowe światło na takie zjawiska, jak agresja, rasizm, traumatyczne dzieciństwo, moralność czy wolna wola. Mądra książka, która uczy nas człowieczeństwa.

 

 

Mamy nadzieję, że dzięki naszym propozycjom znajdziecie idealny prezent dla faceta! A jeśli szukacie prezentów dla innych osób – dla dzieci, żony czy przyjaciół – polecamy przeczytać inne nasze artykuły. Opowiadamy w nich także o książkach, które będą idealne na mikołajki!

 

 

Zaloguj się

Nie masz konta?