Książki o zwierzętach dla dzieci i młodzieży

23 czerwca 2022

Książki o zwierzętach dla dzieci i młodzieży – nasze propozycje

Zwierzęcy bohaterowie towarzyszą dzieciom od najmłodszych lat. Gdy popatrzymy na pluszowe zabawki, to przecież najczęściej są to misie, króliki czy kotki. Podobnie jest z postaciami z książeczek, takimi jak uwielbiana przez maluchów Kicia Kocia.

Dzieci często marzą o domowym zwierzaku, dlatego ważne jest, żeby były świadome odpowiedzialności, jaka się z tym wiąże. Książki o zwierzętach domowych – i nie tylko – dla dzieci i młodzieży podpowiedzą im, jak mają zajmować się swoimi małymi przyjaciółmi. Natomiast tytuły dotyczące zwierząt bardziej dzikich, z którymi dziecko nie miało dotąd styczności, wzbogacą jego wiedzę o świecie.

Jeśli poszukujecie książki o zwierzętach dla dzieci lub młodzieży, to w tym zestawieniu przedstawimy Wam kilka propozycji!

 

KSIĄŻKI O ZWIERZĘTACH DLA DZIECI

 

Książki o zwierzętach kierowane są głównie do dzieci lub młodzieży. Poniżej przedstawiamy propozycje dla maluchów i starszaków, a także tytuły dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Mogą stać się one pierwszą lekturą dla dzieci rozpoczynających przygodę z samodzielnym czytaniem.

 

 

WYPRAWY Z ŻUBREM POMPIKIEM

 

Żubr Pompik. Odkrycia. Tom 1. Kropla wody, Tomasz SamojlikDobrze, żeby książki dla dzieci o zwierzętach miały walor edukacyjny, przyrodniczy. Tak jest w przypadku serii Żubr Pompik. Po pierwsze, główni bohaterowie to sympatyczna żubrza rodzinka z Puszczy Białowieskiej, dzięki czemu młody czytelnik ma szansę poznać życie tych niezwykłych zwierząt. Po drugie, w ramach podserii „Wyprawy”, Pompik i Polinka wraz z rodzicami odwiedzają wszystkie polskie Parki Narodowe. Dzięki tym książeczkom dziecko dowie się, co jest charakterystyczne dla każdego z nich i jakie gatunki zwierząt je zamieszkują. Z kolei w nowej podserii „Odkrycia” sympatyczna rodzina żubrów będzie wytrwale szukać odpowiedzi na niełatwe pytania, które stawia przed nimi świat przyrody.

Autorem serii jest Tomasz Samojlik – biolog i rysownik, któremu zależy na popularyzowaniu wiedzy o przyrodzie. Dzieci z pewnością chętnie wyruszą w podróż razem z ciekawym świata Pompikiem, a przy okazji dowiedzą się wiele o leśnych zwierzętach.

 

 

KICIA KOCIA – NAJPOPULARNIEJSZA KOTKA W POLSCE

 

Kicia Kocia. Co zasiejemy w ogródku?, Anita GłowińskaKsiążki dla dzieci o zwierzętach to również te z ulubienicą maluchów w roli głównej – Kicią Kocią, bohaterką serii Anity Głowińskiej. Sympatyczna kotka nie występuje tu w roli zwierzątka domowego, lecz jest pełnoprawną bohaterką. Doświadcza tych samych, nowych sytuacji, co dzieci – idzie do przedszkola, na basen i uczy się gotować. Towarzyszą jej wyrozumiali opiekunowie, braciszek Nunuś oraz wierni przyjaciele. Warto wspomnieć też o książeczkach z podserii o Nunusiu, które uczą podstawowych czynności już dzieci półtoraroczne. Dostępne są również książki z otwieranymi okienkami, do odkrywania ukrytych niespodzianek.

Książki dla dzieci o zwierzętach, takie jak Kicia Kocia, cieszą się popularnością i udowadniają, że dzieci uwielbiają podążać za zwierzęcymi bohaterami. A dzięki maskotkom z serii, ulubiona kotka może być jeszcze bliżej nich!

 

 

KSIĄŻKI O ZWIERZĘTACH DLA DZIECI – KSIĄŻKA DO ZASYPIANIA

Zamknij oczka, Lori Haskins Houran i Sydney Hanson

 

Miękkie, puchate zwierzątka pojawiają się również w książeczce Zamknij oczka, ułatwiającej zasypianie. Lektura tej książki przed snem wprowadzi dzieci w błogi nastrój bezpieczeństwa i miłości. Które dziecko nie zaśnie, patrząc na urocze stworzonka układające się do snu? Zamknij oczka autorstwa Lori Haskins Houran i Sydney Hanson to książka o zwierzętach dla dzieci wprost stworzona do budowania wieczornych rytuałów. A przewrotny, zabawny tekst z pewnością zachwyci również rodziców!

 

 

 

WIEJSKIE ŻYCIE KROWY MATYLDY

 

Krowa Matylda i zaginiona paczkaKsiążki o zwierzętach dla dzieci mogą dotyczyć zwierząt dzikich, ale również zwierząt gospodarskich. Dobrym przykładem jest tu seria Krowa Matylda, autorstwa Alexandra Steffensmeiera. Książeczki te z przymrużeniem oka pokazują uroki życia na wsi.

Ta zabawna, niezdarna zwierzęca bohaterka co rusz wpada na nowe pomysły i pakuje się w kłopoty. Zawadiacka natura nie pozwala jej wieść nudnego życia w oborze, dlatego nieświadoma swych gabarytów, niezdarna Matylda wciąż wywraca do góry nogami życie nie tylko mieszkańców zagrody, ale i całej wsi. Przy niej nie sposób się nudzić!

 

 

PEŁNE MĄDROŚCI KSIĄŻKI DLA DZIECI O ZWIERZĘTACH, CZYLI SOWIE OPOWIEŚCI

 

Wyspa wolności, Éric-Emmanuel SchmittSkoro dzieci chętnie podążają za zwierzęcymi bohaterami, warto, aby reprezentowali oni dobre wzorce zachowań i postaw. Tak jest z pewnością w przypadku serii Sowie opowieści, autorstwa Érica-Emmanuela Schmitta, znanego przede wszystkim z Oskara i pani Róży.

Przewodniczką tej serii jest sowa Minerwa, symbol mądrości, a bohaterami są zwierzęta, których poczynania pomagają dzieciom lepiej rozumieć świat i uczą je samodzielnego myślenia. Dwie dotychczas wydane książki dla dzieci o zwierzętach, czyli O kotku, który bał się wszystkiego oraz Wyspa wolności pod płaszczykiem ciekawej historii przekazują dzieciom ważne prawdy. 

 

 

ROZWIĄŻ ZAGADKĘ WRAZ Z TIRIL I OLIVEREM

 

Operacja Jednorożec, Jørn Lier HorstBardziej nietypową propozycją, jeśli chodzi o książki o zwierzętach dla dzieci, są dwa tomy serii Operacja. Te wciągające książki autorstwa Jørna Liera Horsta opowiadają o dwójce młodych detektywów, którzy prowadzą własne Biuro Detektywistyczne i wraz z psem rozwiązują zagadki, które sprawiają kłopot dorosłym policjantom.

Miłośników mitycznych i baśniowych stworzeń z pewnością mogą zainteresować książki: Operacja Ostatni Dinozaur oraz nasza zbliżająca się premiera Operacja Jednorożec. Czy jednorożce istnieją naprawdę? A jeśli nie, to być może sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, bo na północnoamerykańskiej prerii ponoć widziano jednego…

 

 

PET AGENTS RUSZA NA RATUNEK!

 

Pet Agents, Na ratunek zwierzakomNasza kolejna propozycja książki dla dzieci o zwierzętach dotyka tematu zwierząt domowych. Chodzi o serię Pet Agents, której autorami są Riina i Sami Kaarla. Nieszablonowa główna bohaterka tej serii – Kati-e, interesuje się informatyką i umie rozmawiać ze zwierzętami. Sama zbudowała sobie przyjaciela – robota Ti-bota, który jest jej pomocnikiem w ratowaniu zwierząt z opałów.

Czytając serię Pet Agents dzieci nie tylko świetne spędzą czas przy rozwiązywaniu zagadek razem z Kati-e, ale również zdobędą cenną wiedzę na temat opieki nad własnymi zwierzakami. Dotychczas w serii ukazały się dwie książki dla dzieci o zwierzętach: Na ratunek zwierzakom oraz Na tropie złodzieja.

 

 

 

KSIĄŻKI O ZWIERZĘTACH DLA MŁODZIEŻY

 

A jakie tytuły o zwierzętach można odnaleźć wśród książek dla nieco starszych odbiorców? Z pewnością starsi czytelnicy, którzy kochają zwierzęta, znajdą w ofercie wydawnictwa Media Rodzina coś dla siebie. Poniżej przedstawiamy różnorodne propozycje książek o zwierzętach dla młodzieży.

 

Wilk, lew i ja, Christelle ChatelPIĘKNA PRZYJAŹŃ CZŁOWIEKA ZE ZWIERZĘTAMI – WILK, LEW I JA

 

Młodszą młodzież może zainteresować książka Wilk, lew i ja, której autorką jest Christelle Chatel. Zwierzęta zdecydowanie grają w niej główną rolę. To historia młodej dziewczyny, która zostaje przybraną mamą wilczego szczeniaka i lwiątka. Książka pokazuje niezwykłą przyjaźń człowieka ze zwierzętami, wystawioną na próbę czasu, kiedy los ich rozdziela. Czy Almie uda się odnaleźć swoich podopiecznych?

 

 

W POSZUKIWANIU FANTASTYCZNYCH ZWIERZĄT

 

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Oryginalny scenariuszA może coś o zwierzętach nie z tego świata? Nietypowym przykładem jeśli chodzi o książki o zwierzętach dla młodzieży jest cała seria Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, autorstwa J.K. Rowling. Jak nie pogubić się w tomach oznaczonych tym tytułem? Jako pierwsza ukazała się książka podpisywana jako dzieło Newta Skamandera, będąca słynnym hogwarckim podręcznikiem, z którym Harry, Ron i Hermiona zapoznawali się w szkole. Ten podręcznik nada się świetnie dla wszystkich młodych adeptów magizoologii, którzy chcą dowiedzieć się więcej o niesamowitych zwierzętach ze świata Harry’ego Pottera. Dostępny jest również w wydaniu ilustrowanym, które pozwala jeszcze dokładniej przestudiować magiczne stworzenia.

Jeśli szukacie książki o zwierzętach dla młodzieży, być może zainteresuje Was również opis przygód Newta Skamandera. Uczestnictwo Newta w misji, mającej pokrzyżować plany czarodzieja Grindelwalda oraz niesforne zwierzęta z jego magicznej walizki sprawią, że będzie to emocjonujące przeżycie. Książki te wydawane są w formie scenariuszy i ściśle związane z serią filmów wytwórni Warner Bros. Wydarzenia rozgrywają się kilkadziesiąt lat przed historią Harry’ego Pottera, co pokazuje, jak bardzo rozrósł się świat stworzony przez J.K. Rowling.

 

 

SERIA CHARLOTTE ORAZ SERIA ELENA – KSIĄŻKI DLA MIŁOŚNIKÓW KONI

 

Elena. Wygrać z losem, Nele NeuhausKsiążki o zwierzętach dla młodzieży mogą być też kierowane do miłośników konkretnych zwierząt, na przykład koni. Dla młodych pasjonatów jeździectwa mamy dwie serie, których miejscem akcji jest stadnina. Ich autorką jest Nele Neuhaus, niemiecka pisarka, która stworzyła popularną serię kryminałów z komisarzami Oliverem von Bodensteinem i Pią Kirchhoff. Charlotte oraz Elena to bohaterki dwóch różnych serii, a jednak łączy je ogromna miłość do koni. Seria Elena stanowi przy tym połączenie obu pasji Nele Neuhaus – jeździectwa i intryg kryminalnych.

Rodzina Eleny prowadzi szkołę jazdy konnej, która konkuruje ze stadniną rodziny Jungblutów. Gdy rodzice dziewczyny popadają w kłopoty finansowe, ona sama zakochuje się w Timie Jungblucie. Jak Elena ma sobie poradzić ze swoim zakazanym uczuciem, skoro obie rodziny dzieli tak silna nienawiść?

 

 

Książki o zwierzętach kochają zarówno dzieci, jak i młodzież. Lektury te przepełnione są ciekawostkami i przydatnymi poradami, a ponadto bije z nich pasja autorów – miłośników zwierząt i przyrody. Na młodych ludzi czeka wiele do odkrycia: wokół nas, w innych zakątkach świata oraz w światach fikcyjnych. Mamy nadzieję, że wśród naszych różnorodnych propozycji znaleźliście idealnie książki o zwierzętach dla dzieci i młodzieży!

 

 

Zaloguj się

Nie masz konta?