Najlepsze książki detektywistyczne dla dzieci i młodzieży

28 czerwca 2021

Najlepsze książki detektywistyczne dla dzieci i młodzieży

Książki detektywistyczne należą do ulubionych lektur wielu osób. Nie tylko dorośli mogą zagłębiać się w świat intryg i zagadek detektywistycznych. W ofercie naszego wydawnictwa znajduje się kilka ciekawych serii książek detektywistycznych dla młodszych czytelników.

W tym artykule przedstawimy pięć interesujących serii, a w nich najlepsze książki detektywistyczne dla dzieci i młodzieży. Są one pełne zagadek, interesujących bohaterów i wartkiej akcji.

 

DLACZEGO WARTO PODSUWAĆ DZIECIOM I MŁODZIEŻY KSIĄŻKI DETEKTYWISTYCZNE?

 

Przede wszystkim książki detektywistyczne dla dzieci są bardzo dobrym pomysłem na początek przygody z czytaniem. Duży druk i ilustracje pomagają przy pierwszych samodzielnych próbach czytania. Wartka akcja nie pozostawia miejsca na nudę. Natomiast dodatkowo dzięki zawartym w książkach zagadkach rozwijana jest ciekawość i spostrzegawczość. I w końcu z lektury można wynieść naukę wielu przydatnych rzeczy. Które dziecko nie chciałoby wiedzieć, jak w domowych warunkach profesjonalnie zdjąć odciski palców czy zabezpieczyć zebrane dowody rzeczowe?

Podkreślamy także, że książki detektywistyczne dla młodzieży czy młodszych dzieci wcale nie muszą być brutalne i ociekać krwią. Poziom jest dostosowany do czytelnika, a gatunek na tyle szeroki, że bez problemu coś dla siebie znajdą i rasowi detektywi i osoby, dla których równie ważny co zagadka detektywistyczna jest wciągający wątek obyczajowy.

 

 

KSIĄŻKI ZE SKANDYNAWII – SERIA „OPERACJA”

 

Operacja Rower

Skandynawskie kryminały cieszą się niesłabnącą sympatią czytelników. Uznany norweski autor książek dla dorosłych, Jørn Lier Horst, połączył siły z Hansem Jørgenem Sandnesem i ten duet stworzył cykl książek detektywistycznych dla dzieci pod tytułem „Operacja…”. Bohaterowie, bystre dzieci Tiril i Oliver, wraz ze swoim dzielnym psem Ottonem stanowią Biuro detektywistyczne nr 2 i wspólnie rozwiązują zagadki, z którymi nie radzą sobie nawet dorośli policjanci! Młodzi detektywi pomagają zaprowadzić ład i porządek w fikcyjnym norweskim miasteczku Elvestad. Wydawałoby się, że w tak idyllicznym miejscu niewiele się dzieje, ale Tiril, Oliver i Otto mają ręce pełne roboty. Skradzione kosztowności (Operacja Podmuch wiatru), napady na bank (Operacja Zachód słońca), poszukiwanie skarbów (Operacja Człowiek w czerni, Operacja Pirat), tajemnicze kradzieże przedmiotów (m.in. Operacja Burzowa chmura, Operacja Cyrk, Operacja Rupieciarz, Operacja Rower) czy pościgi za złodziejami to tylko kilka przykładów zleceń, jakie przyjmują w książkach młodzi detektywi.

 

 

 

WYBIERZ „OPERACJĘ” DLA SIEBIE!

 

Operacja Księga Czarodzieja

Do tej pory ukazało się prawie dwadzieścia książek w serii detektywistycznej dla dzieci „Operacja…” (a kolejne tomy są w przygotowaniu i pojawią się jeszcze w tym roku!). Mali fani detektywów i zagadek mają do wyboru aż trzy różne formaty. Mniejszy format (dostępne szesnaście tytułów) to rasowe historie z zagadkami detektywistycznymi, większe formaty występują w oprawie twardej (Operacja Złoto, Operacja Królowa dżungli a także najnowsza propozycja – Operacja Księga czarodzieja) i zeszytowej (Operacja Bałwan). Wszystkie z nich idealnie odpowiadają potrzebom dzieci, które rozpoczynają przygodę z samodzielnym czytaniem. „Duże” Operacje zawierają jeszcze więcej zadań i zagadek – czytelnik rozwiązuje zagadki równocześnie z Tiril i Oliverem. Tę serię detektywistyczną dla dzieci można czytać w dowolnej kolejności, każdy z tomów stanowi osobną sprawę dla Biura detektywistycznego nr 2.

Warto dodać, że autor tekstu, Jørn Lier Horst, do niedawna czynnie pracował jako policjant. Inspirację do spraw, z którymi mierzą się nasi bohaterowie, czerpie ze swojej bogatej kariery śledczego. Kolorowe, pełne życia ilustracje Hansa Jørgena Sandnesa wspaniale uzupełniają wciągającą treść książek.

 

 

 

SERIA SHERLOCK JUNIOR

 

Sherlock Junior i Niedźwiedź z Londynu

Kolejną propozycją książek detektywistycznych dla dzieci jest niemiecka seria o Sherlocku Juniorze. Polecamy ją oczywiście małym fanom słynnego angielskiego detektywa oraz osobom chcącym dodatkowo nauczyć się języka angielskiego.

Sherlock Junior jest (jak sam twierdzi) bezpośrednim potomkiem Holmesa z Baker Street. Razem ze swoim asystentem Walterem (zwanym Watsonem) działają na terenie Londynu. W pierwszym tomie serii, Sherlock Junior i niedźwiedź z Londynu, chłopcy wspólnie rozwiążą zagadkę kradzieży pierścionka starszej pani. Już niedługo premierę będzie miał kolejny tom ich przygód, Sherlock Junior i bezgłowy goniec. Drogocenna figura szachowa (tytułowy goniec) znika z wystawy w Muzeum Londyńskim, a Sherlock i jego asystent podejmują się trudnego zadania odnalezienia gońca.

 

Seria autorstwa THiLO zapewnia nie tylko zagadki detektywistyczne dla dzieci, ale nadaje się także do nauki angielskiego. W fabułę zostały wplecione angielskie słówka i wyrażenia, dodatkowo na końcu znajduje się słowniczek. Pod podlinkowanym adresem internetowym można natomiast sprawdzić i utrwalić poprawną wymowę.

Podobnie jak serię „Operacja…”, Sherlocka Juniora można podsunąć dzieciom zaczynającym samodzielne czytanie.

 

 

 

PET AGENTS – IDEALNA PROPOZYCJA DLA FANÓW ZWIERZĄT

 

Pet Agents, Na ratunek zwierzakom

Z Londynu wracamy z powrotem na Półwysep Skandynawski, konkretnie do Finlandii. Riina i Sami Kaarla stworzyli i zilustrowali serię Pet Agents. Bohaterką jest bystra Kati-e, miłośniczka zwierząt, elektroniki i kodowania. Dzięki swoim umiejętnościom zbudowała latającego robota i jako zespół pomagają ludziom w przypadku pytań czy problemów z ukochanymi pupilami. Pierwszy tom (Na ratunek zwierzakom) stanowi wprowadzenie do serii, Kati-e z Ti-botem służą radą w wyborze rasy psa czy choroby zwierzęcia. Kontynuacja ich przygód, Na tropie złodzieja, poza standardowymi zadaniami dla Pet Agents zawiera zagadkę detektywistyczną. Mieszkańcom giną różne rzeczy, a nasi bohaterowie spróbują złapać sprytnego rabusia.

Pet Agents to kolejna z serii, którą serdecznie polecamy do samodzielnego czytania przez dzieci. Jeśli szukacie innych książek zachęcających do czytania wasze dzieci, sprawdźcie również inne propozycje z jednego z poprzednich naszych artykułów.

 

 

 

COŚ DLA TYCH, CO SIĘ LUBIĄ BAĆ

 

Szklane dzieci

Również pozostajemy w Skandynawii, ale przenosimy się do Szwecji. Starszym dzieciom w wieku 8-12 lat polecamy serię detektywistycznych książek z dreszczykiem Kristiny Ohlsson. Ohlsson, podobnie jak Horst, zdobyła grono fanów pisząc dla dorosłych. Młodszej młodzieży polecamy sięgnąć po trylogię Szklane dzieci. Billie przeprowadza się z mamą do nowego miasta i odkrywa, że z domem jest coś nie tak. Dziewczynka nie wierzy w duchy, więc razem z nowopoznanym kolegą Alladinem i przyjaciółką z poprzedniego miejsca zamieszkania, Simoną, spróbują odkryć tajemnicę domu (Szklane dzieci). Kontynuacją ich przygód jest Srebrny chłopiec, gdzie trójka przyjaciół zajmie się zagadkowymi kradzieżami jedzenia z restauracji rodziców Alladina. W ostatnim tomie serii, Kamienne anioły, Billie, Alladin i Simona zmierzą się z zagadką przesuwania figur w ogrodzie babci Simony. Wszystkie trzy tomy zapewnią mnóstwo emocji związanych z rozwiązywaniem spraw detektywistycznych, a element dreszczyku ucieszy czytelników spragnionych mocnych wrażeń.

 

 

 

NIEMIECKA KRÓLOWA KRYMINAŁU W WERSJI MŁODZIEŻOWEJ

 

Elena. Wygrać z losem

Nele Neuhaus, podobnie jak jej koledzy po piórze ze Skandynawii, jest przede wszystkim znana ze swoich powieści kryminalnych dla dorosłych z Oliverem von Bodensteinem i Pią Kirchhoff w roli głównej (dostępne w serii Gorzka Czekolada, niektóre tytuły także w wersji audio). Młodzieży proponujemy serię o Elenie. Książki wspaniale łączą elementy obyczajowe wraz z intrygującymi zagadkami kryminalnymi. Miłośnicy koni z przyjemnością zanurzą się w świat dwóch rywalizujących ze sobą rodzin posiadających stadniny i szkółki jeździeckie. Lekturę zaczynamy od tomu Wygrać z losem, a w kontynuacji – Burzliwe lato – Elena spróbuje dociec, co dzieje się z końmi, które zaczynają ginąć w okolicy. Zagadka detektywistyczna zostaje dopełniona przez wątek tajemnicy rodzinnej, który stanowi również oś kolejnych trzech książek w tej serii. Dlaczego rodzina Eleny oraz ich rywale, Jungblutowie, są ze sobą tak skłócone? Uczucie rodzące się między Eleną a Timem Jungblutem zostanie nie raz wystawione na próbę.

 

 

DLA KAŻDEGO COŚ MIŁEGO

 

Zaprezentowane w tym artykule serie książek detektywistycznych dla dziecioraz powieści detektywistyczne dla młodzieży zadowolą bardzo szerokie spektrum czytelników. Fani klasycznych zagadek z pewnością wciągną się w przygody Tiril i Olivera z serii Operacja czy Sherlocka Juniora. A młodsi miłośnicy zwierząt z pewnością polubią zespół Pet Agents. Młodzież może czytać o pasjonujących przygodach Eleny. Osoby szukające mocniejszych wrażeń mogą sięgnąć po serię Szklane dzieci. W każdej z serii zostały wydane co najmniej dwa tomy. Rozwiązywanie zadań z ulubionymi bohaterami nie skończy się tak szybko.

Gwarantujemy, że warto sięgnąć po nasze najlepsze książki detektywistyczne dla dzieci i młodzieży!

Zaloguj się

Nie masz konta?