3 lipca 2023

Książki o psach, czyli jak czworonogi zagościły na kartach powieści

Nie ma wątpliwości, że psy są niezwykłymi stworzeniami, które zdobyły nasze serca swoim oddaniem, wiernością i przyjaźnią. W ciągu wieków psy towarzyszyły ludziom w różnych sferach życia, od pracy na farmach i w służbach ratowniczych, po odgrywanie roli wiernego towarzysza w naszych domach. Nie dziwi zatem fakt, że wielu pisarzy zdecydowało się uwiecznić je na kartach powieści.

Z okazji Dnia Psa, obchodzonego w Polsce 1 lipca, prezentujemy książki o psach i z psami w roli bohaterów pierwszo- i drugoplanowych wydawnictwa Media Rodzina. Mamy nadzieję, że przypadną one do gustu zarówno starszym, jak i młodszym czytelnikom.

 

Motyw psa w literaturze

Dlaczego warto sięgnąć po książki o psach i poznać ich historie? Po pierwsze, książki o psach pozwalają nam lepiej zrozumieć psychologię tych zwierząt i ich niezwykłą zdolność do wierności. Wiele z tych książek skupia się na relacji między człowiekiem a psem, pokazując, jak ta więź wpływa na życie obu stron. Dzięki temu czytelnicy mogą odkryć, jak wielką wartość ma przyjaźń i oddanie, które psy oferują. Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać takich tytułów jak O psie, który jeździł koleją Romana Pisarskiego, Puc, Bursztyn i goście Jana Antoniego Grabowskiego czy Lassie, wróć! Erica Knighta. W wielu współczesnych książkach i ich ekranizacjach psy odgrywają szczególną rolę: Saba z W pustyni i w puszczy, Szarik w Czterech Pancernych oraz Puszek i Kieł z Harrego Pottera. Te tytuły to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o książki o psach. Istnieje wiele innych wspaniałych dzieł literackich, które ukazują psie bohaterstwo, przyjaźń i oddanie.

 

Książki o psach wydawnictwa Media Rodzina

historia świata na czterech łapachJeśli jesteś zainteresowany książkami o psach, istnieje wiele znakomitych tytułów opublikowanych nakładem wydawnictwa Media Rodzina, które warto przeczytać. Pierwszą z propozycji jest Historia świata na czterech łapach, autorstwa Mackenzi Lee. To wspaniałe (i pięknie zilustrowane) kompendium wiedzy o psach, które przyłożyły łapę do historii świata! Lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika psów! To nie przypadek, że właśnie psy stały się wiernymi towarzyszami człowieka. Wszyscy znamy przecież Łajkę – pierwszego psa w kosmosie. Ale kto wie, że suczka Isaaca Newtona niemal zrujnowała mu życie, a czworonóg Alexandra Grahama Bella pomógł w wynalezieniu telefonu? Albo że Napoleon Bonaparte miał na pieńku z psami? Historia świata na czterech łapach to książka historyczna, o jakiej wam się nie śniło. Można w niej znaleźć opowieści o psach – prawdziwych, mitycznych i takich, które łączą w sobie oba te elementy – oraz oczywiście o ludziach.

 

Ciekawostki o psach w książce ilustrowanej

Dlaczego psy się obwąchują?Dlaczego psy się obwąchują? to humorystyczna książka, która dostarczy wielu informacji o psach zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. Co czyni psiaki tak wyjątkowymi i dlaczego są one najlepszymi przyjaciółmi człowieka? Dlaczego psy są takie lojalne? Jak psy porozumiewają się między sobą? Dlaczego psy gryzą kości? Czym zajmuje się mój pies, kiedy wychodzę? Na te i na wiele innych pytań odpowiada pełna fascynujących ciekawostek, pięknie ilustrowana książka Nicka Crumptona. To pozycja obowiązkowa dla młodych miłośników zwierząt, a szczególnie dla zdeklarowanych wielbicieli psów. Napisana przez doktora zoologii Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie, pracownika Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i dziennikarza BBC – dostarcza rzetelnych informacji na temat naszych ulubionych czworonogów, a jednocześnie jest lekka i pełna humoru.

 

 

Książka o psie dla dzieci

Kostek, pies nie z tego świataKsiążki o psach mają moc wzruszania serc. Często opowiadają o psich bohaterach, którzy przeżywają trudne sytuacje, pokonują przeciwności losu i dają nam nadzieję na lepsze jutro. Te historie inspirują także do czerpania radości z małych rzeczy, doceniania miłości i troski oraz do walki w obliczu trudności. Książki o psach mogą więc być zarówno wzruszające, jak i pełne humoru, co sprawia, że są idealnym wyborem dla czytelników w każdym wieku. Przykłady psich bohaterów znaleźć można na kartach takich książek jak Kostek – niezwykła seria książek autorstwa Claire Barker. Opowiada ona historię Kostka Peppera, psa nie z tego świata, ducha z Pechowej Woli! Kostek to najwierniejszy pies wśród żywych i martwych. Nawet po śmierci dzielnie służy swojej ukochanej pani Dusi Pepper, pomagając jej wybrnąć z tarapatów, w które wpada rodzina dziewczynki. Przygodowa historia o wierności i przyjaźni – dla dzieci od 7. roku życia.

Równie ciepłym i uroczym psim bohaterem jest pies Pypeć z serii o Panu Kuleczce Wojciecha Widłaka, a także Otto – dzielny towarzysz Biura Detektywistycznego numer 2 w serii Operacja Jørna Liera Horsta. Na losy czworonogów uwrażliwia również książka Mądra Mysz. Mam przyjaciółkę lekarkę weterynarii, Ralfa Butschkowa, która przybliża profesję weterynarza i pokazuje z jakimi przypadłościami mierzą się zwierzaki. Dlatego już od najmłodszych lat warto zapoznawać dzieci z taką literaturą.

 

Książki o psach – podsumowanie

Reasumując, książki o psach przenoszą nas w świat, gdzie najważniejsze wartości są wyrażane przez czworonogi. Nie ulega więc wątpliwości, że warto sięgnąć po te inspirujące opowieści i doświadczyć niezwykłej więzi, jaka może istnieć między człowiekiem a jego najlepszym przyjacielem. Czytajmy jak najwięcej książek o psach, czerpmy z nich mądrość i niech nasze serca zawsze pełne będą miłości do tych wspaniałych stworzeń.

Zaloguj się

Nie masz konta?