Książki dla dzieci o emocjach - jak pomóc maluchowi | Media Rodzina

27 października 2023

Książki dla dzieci o emocjach: jak pomóc maluchowi zrozumieć uczucia?

Czy Twoje dziecko w przypływie gniewu lub smutku, krzyczy bądź płacze? Czy zdarza Ci się nie wiedzieć, co w danym momencie zrobić? Być i zapewnić bezpieczeństwo. Tylko i aż tyle. Jeśli jednak potrzebujesz wsparcia dla siebie i malucha, sięgnij po książeczki o emocjach dla dzieci, które możecie razem przeczytać!

Radość, smutek, wstręt, strach, zaskoczenie i złość, to stany towarzyszące dzieciom cały czas. Książki dla dzieci o emocjach będą więc świetnym wsparciem dla małych i dużych. Wyciszają, pomogą wyjaśnić i lepiej zrozumieć często trudne uczucia. Poniższe książki o emocjach dla 3 latka poradzą sobie z niejedną wychowawczą bolączką.

 

GDY MALUCH CZUJE ZŁOŚĆ

Kazik czuje złośćChyba każdy rodzic doświadczył wybuchu złości u dziecka. Odmowa kupna zabawki w sklepie, prośba o posprzątanie pokoju lub pomoc w obowiązkach domowych wiąże się czasami z krzykiem, rzucaniem zabawkami czy płaczem. Bywa też tak, że dziecko złości się „bez przyczyny”, a przynajmniej takiej, którą widać na pierwszy rzut oka. Co zrobić w takim momencie i jak poradzić sobie z dziecięcą złością? Najnowsze wytyczne specjalistów rekomendują przeczekanie, bycie obok dziecka w tym trudnym momencie, zadbanie o jego poczucie bezpieczeństwa i odłożenie rozmowy dopiero na później. W tym mogą pomoc takie książki dla dzieci o emocjach jak Kazik czuje złość Aleksandry Belty-Iwacz, znanej w przestrzeni internetowej jako MAMOLOGIA. Młodszym czytelnikom proponujemy niezawodną serię „Kicia Kocia”Kicia Kocia się złości”, w której autorka znajduje różne sposoby, na radzenie sobie ze złością, m.in. aby taką złość narysować, pozwolić dziecku uderzać w poduszkę, bądź podrzeć starą gazetę aż emocje ustąpią.

 

JAK RADZIĆ SOBIE ZE SMUTKIEM

Tamtej nocy nadeszła zimaSmutek bywa ciężki zarówno dla dziecka, jak i dorosłych w jego otoczeniu. Ale to emocja równie ważna co radość. Nie można lekceważyć smutku. Pojawia się on najczęściej w momencie poczucia straty lub w trudnych chwilach, kiedy nie wszystko idzie zgodnie z planem.

By wiedzieć, jak sobie radzić ze smutkiem ważnym jest poznanie go. Zrozumienie, co go wywołuje. Temat ten podejmuje Aleksandra Belta-Iwacz MAMOLOGIA w Kazik czuje smutek. Seria „Kazik” to świetna pozycja dla dzieciaków i rodziców, która pomoże rodzinie uporać się z trudnymi emocjami.

Nie tylko dziecko odczuwa smutek. Rodzice również się z nim zmagają. Anna Elina Isoaro w swojej wyjątkowej ilustrowanej powieści „Tamtej nocy nadeszła zima” z perspektywy dziecka podejmuje temat śmierci nienarodzonego dziecka i przeżywanej żałoby przez całą rodzinę. Ta lektura – bliska sercu czytelników – możliwe, że niejednemu pomoże uporać się ze stratą i zrozumieć, że życie toczy się dalej. A wokół mamy ludzi, którzy podadzą pomocną dłoń, gdy tego potrzebujemy.

 

STRACH TO NIC ZŁEGO – KAŻDY MOŻE SIĘ CZEGOŚ BAĆ

O kotku, który bał się wszystkiego, Éric-Emmanuel SchmittDzieci, chyba częściej niż dorośli, odczuwają niepokój. Mogą obawiać się pójścia do przedszkola czy nowej szkoły. I jest to zupełnie normalne! Maluchy nie wiedzą jednak jak o tym rozmawiać i tłumią emocję w sobie. W takim wypadku kluczowym jest, by umożliwić dziecku bezpieczną przestrzeń do dialogu.

Odczuwanie strachu w wielu przypadkach hamuje przed zrobieniem czegoś głupiego i nieodpowiedzialnego. Jednak jeśli emocja ta pojawia się nieustannie w danych sytuacjach, zrozumienie, co dokładnie ją wywołuje, i konfrontacja z tymi czynnikami, pomoże się z nią oswoić. Wiesz, że odwaga bez strachu nie istnieje? Kotek Fortunio z O kotku, który bał się wszystkiego” Érica-Emmanuela Schmitta przekonał się o tym na własnej kociej skórze. W serii Sowie Opowieści ukazała się także „Wyspa wolności”.

 

JAK PRZEŁAMAĆ WSTRĘT

Wstręt u dzieci najczęściej objawia się awersją do jedzenia warzyw i owoców. Dzieciaki niechętnie spożywają zdrowie i bogate w witaminy produkty. Najchętniej pałaszowałby tylko słodycze. Temat ten podejmuje Irene Marienborg w „Pola mówi: BLE!”. Autorka proponuje podejście do dzieci na zasadzie kompromisu. Pola nie chciała jeść warzyw oferowanych przez babcię, a babcia nie chciała spróbować słodyczy oferowanych przez Polę. Wspólnie jednak udało im się wypracować rozwiązanie, w którym to od czasu do czasu nawzajem będą kosztować unikanych do tej pory produktów. Może tak uda Ci się przekonać niejadka do skosztowania wielowartościowych posiłków? Książeczki z serii Pola są zabawne i w przystępny sposób pozwalają dziecku zapoznać się z codziennymi problemami czy obowiązkami.

 

SAMOAKCEPTACJA DROGĄ DO SUKCESÓW

„Być jak kapibara”Być jak kapibara Micheli Fabbri to humorystyczna, idealna na poprawę samopoczucia u malucha książka z ilustracjami skłaniająca do refleksji i samoakceptacji. Historia napisana z myślą o docenieniu codzienności i dostrzeżeniu drobnych gestów. Autorka w prosty i zrozumiały sposób uświadamia, jak ważne są relacje i kontakt z bliskimi. Tytułowa Kapibara zachęca do pokonywania własnych słabości i stawiania czoła światu. Skoro to zwierzątko opanowało Internet, to i czemu nie serca czytelników, gdy zapoznają się z tą wartościową, pouczającą i pocieszną lekturą!

 

KSIĄŻKI O EMOCJACH – PODSUMOWANIE

Rodzice, ważne jest, by normalizować emocje, przypominać dziecku, że każdy je odczuwa na swój sposób. Uczyć rozpoznawania i nazywania uczuć, a także łączenia ich z konkretną sytuacją. Rozmawiać z dzieckiem każdego dnia o tym, co nas ucieszyło, zasmuciło czy rozzłościło. Pamiętajmy, że komunikacja to podstawa. A książki dla dzieci o emocjach pomagają zrozumieć i wyjaśnić wiele skomplikowanych i przytłaczających uczuć. Lektury o nich powinny mieć specjalne miejsce w dziecięcej biblioteczce!

Zaloguj się

Nie masz konta?