17 lipca 2023

Książki LGBT dla młodzieży, które warto przeczytać

Mijający Pride Month to okazja do celebrowania różnorodności oraz praw i wolności społeczności LGBT+. Zjednoczenie wokół manifestacji, koncertów i debat, by walczyć o równość i tolerancję, to nie jedyne przejawy zaangażowania, które można podjąć. Dziś przedstawiamy kilka niezwykłych książek LGBT skierowanych do młodzieży. Mamy nadzieję, że będą one okazją do zrozumienia różnorodności i odkrycia siły literatury w kształtowaniu naszych poglądów i przekonań.

Jednym z najważniejszych aspektów walki o równość jest edukacja i świadomość. Niezależnie więc od tego, czy jesteś częścią społeczności LGBT+, czy chcesz poszerzyć wiedzę na temat doświadczeń innych, czytanie książek związanych z tym tematem może pomóc zrozumieć, wspierać i tolerować siebie nawzajem. Warto pamiętać, że książki LGBT kierowane są nie tylko do młodzieży o różnych orientacjach i tożsamościach płciowych, ale również do wszystkich, którzy pragną zanurzyć się w świecie literatury, przekraczając granice stereotypów i wyznaczając nowe horyzonty.

 

Książki o tematyce LGBT

Przygotuj się na podróż przez strony pełne pasji, miłości, przyjaźni i walki. Książki LGBT, które polecamy, poruszają różnorodne tematy i ukazują bogactwo doświadczeń, z którymi młodzi ludzie mogą się utożsamić. Niezależnie od tego, czy jesteś młodzieżą szukającą pewności siebie, czy dorosłym pragnącym poszerzyć horyzonty, ta lista z pewnością dostarczy ci emocji, refleksji i inspiracji. Warto przeczytać nie tylko w czerwcu!

 

Dziewczyny, którymi byłam, czyli lektura trzymająca w napięciu

Dziewczyny, którymi byłam Dziewczyny, którymi byłam autorstwa Tess Sharpe to powieść Young Adult o charakterze kryminalnym, z lekką dozą dobrze wyważonego humoru. Historia opowiada o Norze, córce zawodowej oszustki i naciągaczki, która również posiada kryminalną przeszłość, bo jako dziecko pomagała mamie w rozbojach. Teraz, gdy jest dorosła, próbuje odejść od swojej historii. Niestety, wraz z Wesem (byłym chłopakiem) i Iris (nową dziewczyną) zostają zakładnikami napadu na bank, a Nora będzie musiała wykorzystać wszystko, czego nauczyło ją życie.

 

 

 

As pik, czyli joker w talii książkowych thrillerów

As Pik, Faridah Àbíké-ÍyímídéJeżeli szukasz książki LGBT, która zafascynuje wieloma zwrotami akcji, bez wahania sięgnij po thriller As pik autorstwa Faridah Àbíké-Íyímídé. To głośny debiut autorki, której powieść błyskawicznie stała się bestsellerem według The New York Timesa. Książka opowiada o historii dwójki uczniów Prywatnej Akademii Niveus, Devon Richards i Chiamaka Adebayo, którzy zostają wybrani do elitarnego grona prefektów. Taka funkcja nie tylko świetnie wygląda w podaniu o przyjęcie na studia, daje też szansę na wystąpienie przed rekruterami i zapewnia wysoką pozycję w szkolnej hierarchii. Chwilę po nominacji, ktoś zaczyna rozsyłać anonimowe wiadomości i ujawnia sekrety głównych bohaterów, podpisując się „As”. Życie Devona i Chiamaki wywraca się do góry nogami. Ekscytująca rozgrywka, zaskakujące zwroty akcji i społecznie ważne tematy, takie jak homofobia, rasizm czy hejt, tworzą w tej książce wybuchową mieszankę. Masz odwagę po nią sięgnąć?

 

Apokalipsa, wirus i to, co zostaje po końcu świata

All That’s Left in the World. To, co zostaje po końcu świataTeraz coś dla miłośników prozy w klimacie serialu The Last of Us oraz trylogii Metro 2033, ale z wątkiem LGBT+. All That’s Left in the World. To, co zostaje po końcu świata autorstwa Erika J. Browna to urzekająca i zapadająca w pamięć historia rodem z queerowego romansu w świecie postapo. Andrew znajduje się przed domem Jamie’ego, jest zraniony, głodny i stracił wszystko. Większość społeczeństwa została zdziesiątkowana przez śmiertelnego wirusa, w tym ich najbliżsi. Obaj chłopcy mają świadomość, że zdesperowany człowiek może posunąć do najgorszej zbrodni. Dlaczego więc, pomimo niesprzyjających okoliczności, właśnie oni potrafią sobie wzajemnie zaufać? Aby przetrwać trudną drogę, będą musieli zmierzyć się z  tajemnicami i konsekwencjami swoich działań, ale przede wszystkim stanąć w obliczu prawdy. Jak walczyć o przyszłość, kiedy każdy moment jest pełen wyzwań?  W świecie spustoszonym przez wirusa pewne jest tylko jedno – że coś do siebie czują.

 

Powieść, która wzruszy do łez – Lista szczęścia

Lista szczęściaSzczera i bardzo emocjonalna historia o miłości, odkrywaniu własnej tożsamości, przetrwaniu po utracie bliskiej osoby. Taka jest właśnie Lista szczęścia Rachael Lippincott. Główna bohaterka Emily, spotyka Blake latem przed ostatnim rokiem szkoły średniej. Nie jest pozytywnie nastawiona powrotem w szkolne mury, a dodatkowo musi zmierzyć się z decyzją ojca o sprzedaniu rodzinnego domu i pozbyciem się rzeczy, które wiążą się z ukochaną, zmarłą matką. Kiedy Emily znajduje listę zadań na lato, stworzoną przez jej matkę, Blake zachęca ją do ich realizacji. Wraz z wypełnianiem kolejnych celów, Emily odkrywa emocje, które przez ostatnie trzy lata stłumiła w sobie.

 

 

Książki LGBT w świecie fantasy

Próby SłońcaKsiążki LGBT cieszą się coraz to większą popularnością w gatunku fantasy. Świetnym przykładem może być bestsellerowa powieść Aidena Thomasa pod tytułem Strażnicy Dusz.  Opowiada ona o transpłciowym, homoseksualnym chłopaku o imieniu Yadriel, który posiada niezwykły dar porozumiewania się z duchami. Niestety, rodzina nie akceptuje głównego bohatera, przez co przypisują mu żeńskie role. Tytuł przypadnie do gustu również fanom wątków kryminalnych, ponieważ historia opowiada o śledztwie zabitego kuzyna Yadriela.

A jeśli szukasz wydawniczych nowości, koniecznie zanotuj sobie datę 23 sierpnia. To właśnie wtedy premierę będzie mieć kolejna powieść Aidena Thomasa, pt. Próby Słońca. Tytuł przypadnie do gustu w szczególności tym, którzy fascynują się kulturą meksykańską.  Pozycja opowiada o przygodach Teo, który jest zwykłym Jadeitą i nie ma zbyt wielu szans, aby zostać wybrańcem. Co dekadę słoneczne bóstwo Sol wyłania dziesięcioro najgodniejszych półbogów w wieku od trzynastu do osiemnastu lat do udziału w Próbach Słońca. Zwycięzca Prób dostąpi najwspanialszego zaszczytu – będzie niósł światło i życie do wszystkich świątyń w Reino del Sol. Czy mimo wszystkim przeciwnościom uda mu się zostać Herosem? Dowiecie się już niebawem!

 

Podsumowanie – książki LGBT dla młodzieży

Reasumując, książek w temacie LGBT nie brakuje, a wybór jest tak barwny jak tęczowa flaga. Wiele powieści LGBT, jak widać wiążą ze sobą elementy fantasy, komedii czy nawet postapo. Mamy nadzieję, że zaprezentowane powyżej tutaj tytuły porwą swoją różnorodnością i zachęcą do dalszego zgłębiania świata tęczowej literatury.

Zaloguj się

Nie masz konta?