Bajki do czytania dla dzieci na dobranoc

26 sierpnia 2021

Bajki do czytania dla dzieci na dobranoc

Czytanie bajek na dobranoc to idealny sposób na miłe zakończenie dnia dla dziecka, ale również dla rodzica. Wspólne czytanie z dzieckiem bajek na dobranoc jest jednym ze sposobów na wyciszenie malucha przed snem. W tym artykule przedstawiamy listę wyjątkowych tytułów, które idealnie sprawdzą się na bajkę na dobranoc dla każdego dziecka.

 

Wciągające bajki do czytania dla dzieci na dobranoc pomagają uciszyć zgiełk dnia, odstawić na bok psoty i figle. Codziennie masz przed sobą misję poskromienia dziecięcej energii? Mam nadzieję, że zebrane w tym artykule propozycje wydawnicze pomogą Ci w osiągnięciu tego rodzicielskiego zwycięstwa!

 

 

BAJKI NA DOBRANOC DO CZYTANIA DLA DZIECI – O TYM, JAK DZIAŁAJĄ LUDZKIE EMOCJE

 

Wesoły Ryjek i OdkryciaW roli bajki na dobranoc do czytania dzieciom w wieku 3-5 lat idealnie sprawdzi się seria o Wesołym Ryjku. W najnowszej części „Wesoły Ryjek i odkrycia” prosiaczek uczy się jak działają ludzkie emocje. Książka składa się z krótkich rozdziałów, w których zostały opowiedziane niezależne od siebie historie. Forma ta idealnie sprawdzi się w przypadku dzieci, które potrafią skupić uwagę tylko na parę chwil. Któż by się spodziewał, że naleśniki z dżemem mają moc rozproszenia największego smutku? Wesoły Ryjek odkrywa tę prawdę o sobie w jednym z rozdziałów. Może jego lektura stanie się dobrą okazją do porozmawiania z dzieckiem o emocjach, które towarzyszyły mu w ciągu dnia? Warto odnaleźć z pociechą coś, co w jej przypadku stanie się leczącym smutki zwyczajem. Krótkie bajki do czytania na dobranoc idealnie w tym pomogą.

Całusów i przytulasów, którymi obdarzamy dzieci przed snem nigdy nie jest zbyt wiele. Budują przywiązanie i sprawiają, że usypiając, dziecko czuje się bezpiecznie. W jednym z kolejnych rozdziałów Ryjek odkrywa, że przyjemność sprawia zarówno ich przyjmowanie, jak i obdarowywanie nimi innych. Co więcej, możemy rozdawać ich bardzo wiele, a i tak nigdy nam ich nie zabraknie!

 

 

BAJKA NA DOBRANOC ANTIDOTUM NA BEZSENNOŚĆ

 

Krowa Matylda nie może zasnąćCzasami sen nie przychodzi szybko a dziecko nie może znaleźć dla siebie miejsca i staje się markotne. Bardzo podobna historia została opisana w książce do czytania na dobranoc „Krowa Matylda nie może zasnąć”. Nocne wędrówki sympatycznej krowy budzą prawie całą wieś! Usiłuje znaleźć dla siebie kąt, w którym uda się jej wreszcie pokonać bezsenność. Ah, często to dzieciaki potrafią wybudzić rodziców z głębokiego snu i postawić na nogach cały dom… Koniecznie sprawdźcie jak Matylda poradziła sobie z tym problemem. Może to właśnie ta książka do czytania na dobranoc stanie się antidotum na długie wieczory dla Twojego dziecka?

 

 

 

BAJKI DO CZYTANIA DLA NIEMOWLĄT – KICIA KOCIA

 

Kicia Kocia i Nunuś. Pora spaćTakże wśród wielu pozycji z serii o Kici Koci znajdziecie książeczkę idealną do czytania na dobranoc. „Kicia Kocia i Nunuś. Pora spać” najlepiej sprawdzi się jako bajka do czytania przed snem dla rodzeństwa. Starszaki mogą zaobserwować jak Kicia Kocia opiekuje się młodszym braciszkiem i pomaga mu w wykonywaniu czynności, z którymi nie zawsze poradziłby sobie bez jej pomocy. Maluchy z kolei dowiedzą się, że na starszego brata czy siostrę zawsze mogą liczyć.

Dzięki tej książce – oraz pozostałym książkom o Kici Koci i Nunusiu – dzieciaki mogą nauczyć się współpracy oraz odpowiedzialności za siebie nawzajem.

 

 

 

PIERWSZA NOC DZIECKA POZA DOMEM

 

Książeczki pomagają także oswoić się z nowymi sytuacjami, które mogą zdarzyć się w życiu dziecka. Jeśli przed Twoim dzieckiem jest doświadczenie pierwszej nocy spędzonej poza domem, sięgnij po „Maks nocuje u Pauliny” lub „Zuzia nocuje u Julii”. Dzięki tym bajkom na dobranoc nawet nocowanie na wakacjach u dziadków czy u kuzynki może stać się bardziej naturalne i oswojone. Zuzia i Maks wiedzą, że noc spędzona w innym miejscu to nie koszmar, a możliwość przeżycia nie małej przygody! Wieczór spędzony z przyjaciółmi może przynieść przecież tyle radości! Polecamy także inne książeczki z serii Mądra Mysz – wszystkie świetnie sprawdzą się jako krótkie bajki na dobranoc!

 

 

 

WYŁĄCZ TV, POCZYTAJ DZIECKU BAJKĘ NA DOBRANOC!

 

Czytanie rozwija wyobraźnię i wzbogaca zasób słownictwa dziecka. Bajki do czytania na dobranoc dla dzieci sprawdzą się idealnie jako alternatywa dla bajek oglądanych w telewizji. Seria „Pan Kuleczka” znalazła się na Złotej Liście książek polecanych do czytania dzieciom przez Fundację ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Kompletując biblioteczkę książeczek do czytania na dobranoc, warto zwrócić szczególną uwagę na część „Pan Kuleczka. Marzenia”. Wieczór to idealny moment aby zaplanować kolejny dzień, prawda? „Marzę o tym, aby jutro rano pójść z mamą na plac zabaw! Ah, lecę spać jak najszybciej, aby już teraz stało się jutro!” – tak mogą zabrzmieć słowa Waszego dziecka. Posnujcie marzenia razem z Panem Kuleczką i paczką jego przyjaciół. Sprawdźcie jaką frajdę sprawia ich spełnianie!

 

 

BAJKI NA DOBRANOC Z PIĘKNYMI ILUSTRACJAMI

 

Czytanie dziecku bajek na dobranoc kształtuje w nim także nawyk samodzielnego sięgania po książki. Uczy opowiadania historii i niweluje problemy, z którymi dziecko mogłoby spotkać się już na początkowych etapach swojej edukacji. Magia na ilustracjach Emilii Dziubak w książce „Tru” oraz „Tru. Love story” sprawia, że nie można oderwać od nich wzroku. Spróbuj wraz z dzieckiem, oprócz czytania tekstu, poopowiadać sobie o tym, co zostało przedstawione na obrazkach. Czy dziecko jest w stanie dostrzec szczegół, który dostrzegasz Ty? Piękna oprawa graficzna książki kształtuje wrażliwość na piękno. Te poetycko-malarskie opowieści to połączenie estetyki i mądrości. Poznaj historię szaraka z dzielnicy Koniczyny Dolne i sprawdź, kim jest dla niego Słodka Dzidzia. Urocze nazwy, prawda?

 

 

BAJKI DO CZYTANIA NA DOBRANOC BUDUJĄCE PEWNOŚĆ SIEBIE U DZIECKA

 

Szukacie propozycji wydawniczych dla starszaków? „Zwariowane opowieści” to bajka na dobranoc do czytania dzieciom w wieku od ośmiu lat. W środku książki znajduje się trzynaście wyjątkowych historii – wszystkie pełne humoru i odchodzące od utartych schematów. Opowiadają o tym, że inne, nie znaczy gorsze. Przygotowują dziecko do budowania trwałych relacji i życia w różnorodnym społeczeństwie. Tworzą dziecięcy system wartości. Każda osobliwość przedstawiona na kartach książki jest kimś wyjątkowym i zasługuje na szacunek. Znajdziecie tu na przykład historię o królu, który dmuchał na makaron; wilku, który sypał rymowankami jak z rękawa; najbardziej kapryśnej królewnie na świecie; nieustraszonych rycerzach i o pewnej wróżce, która wyczarowała prawdziwie magiczną telewizję.

 

Również książka „Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” uczy, że posiadanie rzadkich cech i wyróżnianie się na tle innych to nic złego. Jest to zbiór dziewięciu opowiadań o zwierzętach, które początkowo postrzegają swoją inność w kategorii wad i powodu do wyobcowania. Później otoczenie uświadamia im, że jest zupełnie inaczej – odmienność jest powodem do radości, bo to właśnie ona czyni sam wyjątkowymi. Świat byłby zupełnie nudny, gdybyśmy wszyscy wyglądali i zachowywali się w ten sam sposób, prawda? Przekonaj się o tym, poznając przygody m. in. mrówki tańczącej z nosorożcem, który na dodatek nieco obawia się, by ta nie nadepnęła mu na odcisk, czy owcy tańczącej w mini i na platformach.

 

Dzieci często utożsamiają się z postaciami z książek. Bohaterowie, których przygody śledzą, stają się ich idolami. Możemy wykorzystać tę wiedzę i zaproponować swojemu dziecku książkę do czytania przed snem, która porusza problem podobny do tego, z którym aktualnie mierzy się ono samo. „Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” bez wątpienia sprawdzi się idealnie w tej roli. Przywróci uśmiech na twarzy każdego zasmuconego przedszkolaka.

 

 

KSIĄŻKA O MIŁOŚCI DLA NAJMŁODSZYCH

 

Leopantera. Historia pewnej miłości„Leopantera. Historia pewnej miłości” to z kolei propozycja, która powinna sprawdzić się jako książka do czytania przed snem zarówno dla młodszych, jak i dla starszych dzieci. To niezwykła opowieść o tym, jak dwie osoby, które są różne jak dzień i noc, mogą pokonać wszystkie przeciwności, żeby być razem. Choć główni bohaterowie poznają się przypadkiem i dzieli ich wszystko – tryb życia, okres dobowej aktywności – to jednak próbują zbudować coś, co być może okaże się wartościowe. „Pewna papuga opowiadała, że wkrótce doczekali się dwóch młodych – jedno było żółto-czarne, a drugie czarno-żółte. Czy to prawda?”. Możemy zagwarantować, że „Leopantera” oraz inne książki ilustrowane przez Józefa Wilkonia to idealne bajki do czytania dla dzieci na dobranoc.

 

 

SPRAW, ABY CZYTANIE DZIECKU NA DOBRANOC STAŁO SIĘ TWOIM NAWYKIEM

 

Bez wątpienia czytanie przed snem to genialny nawyk. Jeśli już stał się codziennością w Twoim domu, z pewnością dostrzegasz ogrom jego zalet. W przypadku, w którym wciąż postanawiasz, że kiedyś wreszcie znajdziesz czas tylko dla siebie i dziecka, wiedz, że naprawdę warto o to zawalczyć. Wspólna lektura książki na dobranoc z dzieckiem nie musi być czynnością wykonywaną byle jak, z poczucia obowiązku. Może stać się przestrzenią budowania intymnych relacji. Wsparcia w wychowywaniu dzieci możesz poszukać w książce „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały”. Magiczna atmosfera spędzonych wspólnie wieczorów z książką może być jednym z najpiękniejszych wspomnień wczesnego rodzicielstwa dla rodziców a beztroskiego dzieciństwa dla Twojej latorośli.

 

To jak? Po którą z przedstawionych książek do czytania z dzieckiem przed snem sięgniesz w pierwszej kolejności? Która z nich ma szansę pomóc Ci opanować zwariowaną ferajnę? Masz już pewność, że bajeczki na dobranoc do czytania to coś, czego brakowało w Waszej wieczornej rutynie? Mam nadzieję, że dzisiaj Twoje dziecko zaśnie wcześniej niż Ty!

 

 

Zaloguj się

Nie masz konta?