TOP 10 młodzieżowych książek na wakacje - Media-Rodzina

24 lipca 2020

TOP 10 młodzieżowych książek na wakacje

Najlepsze książki na lato? Nie jest oczywiście łatwo przygotować zestawienie TOP 10 młodzieżowych książek na wakacje, które przypadłoby do gustu wszystkim czytelnikom. Przygotowaliśmy zatem szeroki wybór tytułów, który – mamy nadzieję – spełni letnie oczekiwania.

TOP 10 młodzieżowych książek na wakacje 2020! Lato to szczególny czas, który rządzi się swoimi prawami! Cenimy sobie bowiem wówczas różne małe przyjemności: letnie smaki, zapachy, lekkie nastroje i radość. Przygotowaliśmy zatem  spis tytułów, który spełnia te letnie oczekiwania. Wszystko to dzięki sympatycznym, wyrazistym bohaterom, niepowtarzalnej atmosferze i urokowi pozostawiającemu po lekturze miłe poczucie satysfakcji!
Jako że ilu czytelników, tyle gustów – chcielibyśmy zaproponować szeroki przekrój młodzieżowych tytułów. Znajdziecie tu zarówno rozgrywające się współcześnie realistyczne powieści, jak i książki zaprawione szczyptą magii, przenoszące nas w czasie, przestrzeni lub… w jeszcze inny wymiar!

 

A oto nasz wybór Top10 najlepszych młodzieżowych książek na wakacje:

HARRY POTTER – NAJBARDZIEJ CZARODZIEJSKI CYKL WSZECH CZASÓW

Pierwszej pozycji szczególnie przedstawiać nie trzeba. Nawet jeśli ktoś nie zetknął się z drukowaną wersją tej bestsellerowej serii książek, to fenomen młodego adepta magii na pewno jest mu znany! Książki o Harrym Potterze, jego przyjaciołach i perypetiach w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart biją rekordy popularności. Na całym świecie mowa jest bowiem o 500 milionach sprzedanych egzemplarzy, a w samej Polsce sprzedało się ponad 6,2 mln tomów magicznego cyklu. Walka dobra ze złem, przyjaźń, lojalność i humor tworzą niepowtarzalną mieszankę będącą receptą na sukces autorki, J.K. Rowling.

IGRZYSKA ŚMIERCI – DYSTOPIA O TYRANII WALCE NASTOLATKÓW NA ŚMIERĆ I ŻYCIE

Niedawno świętowaliśmy premierę „Ballady ptaków i węży”, czwartej książki bardzo popularnej kilka lat temu serii o dystopijnym świecie Panem i Głodowych Igrzyskach. Przypomniała ona czytelnikom o fenomenie wydanej kilka lat temu trylogii Suzanne Collins. W jej skład wchodzą tytułowe „Igrzyska śmierci”, „W pierścieniu ognia” oraz „Kosogłos”. Jest to seria książek amerykańskiej pisarki o walce nastolatków na arenie, na śmierć i życie. Opowieści o telewizyjnym reality-show w państwie Panem okupowały pierwsze miejsca list bestsellerów bardzo długo. Naturalnym stało się zatem, że doczekały się hollywoodzkiej ekranizacji. Cztery filmy ze znakomitą obsadą, m.in.  z Jennifer Lawrence w roli głównej czy Donaldem Sutherlandem, Lennym Kravietzem tylko podsyciły zainteresowanie tytułami. Aczkolwiek nie musimy dodawać, że lektura tych powieści nie tylko dla młodzieży jest obowiązkowa, jeśli cenicie w książkach akcję, wspaniałych bohaterów, moralne dylematy i drugie dno.

OSOBLIWY DOM PANI PEREGRINE – SERIA KSIĄŻEK O DZIWAKACH, ZAGROŻENIU I RATOWANIU ŚWIATA

W naszym TOP 10 młodzieżowych książek na wakacje nie może zabraknąć także tej serii. Jednym z pierwszych skojarzeń w temacie wakacji są bowiem podróże. Tym samym gładko przechodzimy do młodzieżowych powieści, w których podróże w czasie, do innych przestrzeni czy wymiarów stanowią kluczowy element fabuły.
Niewiele osób wie, że pomysł na serię książek Ransoma Riggsa, Osobliwy dom Pani Peregrine, powstał dzięki niecodziennym zainteresowaniom autora. Pan Riggs ma bowiem po podróży do Luksemburga i Belgii słabość do starych zdjęć i pocztówek, które wyszukuje na pchlich targach. Pokaźny zbiór dziwacznych fotografii natchnął go do napisania opowieści, której bohaterami stały się przedstawione w archiwach postaci. Powieściowe osobliwe dzieci zdradzają szczególne zdolności i umiejętności. Poznajemy je wraz z  Jakubem, który dzięki wskazówkom z opowieści dziadka trafia nie tylko na tajemniczą wyspę, do niezwykłego sierocińca prowadzonego przez panią Peregrine, ale i w pętle czasowe oraz sam środek walki między dobrem a złem.

TRYLOGIA CZASU – NAJLEPSZE KSIĄŻKI O PODRÓŻACH W CZASOPRZESTRZENI

„Czerwień rubinu”, „Błękit szafiru” oraz „Zieleń szmaragdu” to tzw. Trylogia czasu Kerstin Gier i nasza kolejna propozycja wakacyjnych lektur.
Szesnastoletnia Gwen odkrywa, że jest posiadaczką genu podróży w czasie, przez co niespodziewanie przemieszcza się o sto lat wstecz. Okazuje się, że nie jest wyjątkiem – istnieje bowiem całe tajne bractwo kontrolujące te podróże. Gwen szybko odkrywa, że jednym z jego członków jest bardzo przystojny dziewiętnastolatek Gideon.
Romantyczna, inteligentna i zabawna seria książek dla młodzieży z pewnością skradnie Wasze serca!

SILVER – TRYLOGIA SNÓW, CZYLI POWIEŚCI O ONIRYCZNYCH ŚWIATACH

Podobnie jak poprzedniczka, to kolejna sympatyczna trylogia Kerstin Gier – tym razem dla nieco młodszej młodzieży, której popularność zasadza się nie tylko na ciekawym koncepcie fabularnym, ale i bardzo atrakcyjnej, instagramowej wręcz szacie graficznej. W tym przypadku wraz z główną bohaterką, Olivią, udajemy się w podróże poprzez sny. W serii Silver Dziewczyna odkrywa, że swoje sny dzieli z… czterema innymi chłopakami. W trzech księgach snów znajdziecie licealną codzienność, błyskotliwy humor, postać tajemniczej blogerki oraz świat jaki znamy stojący w obliczu zagrożenia.

CYNAMON – CZYLI KSIĄŻKI, W KTÓRYCH ZAPACH JEST PRZEPUSTKĄ DO RZECZYWISTOŚCI RÓWNOLEGŁEJ

Jeszcze jedna trylogia w tym zestawieniu wakacyjnych lektur. Bohaterka tej młodzieżowej serii także podróżuje – kiedy tylko poczuje zapach cynamonu, niespodziewanie ląduje w równoległej rzeczywistości, w której jej alter ego okazuje się być zupełnie kimś innym niż ona sama. Rodzinne tajemnice, miłość, przeskoki do paralelnych światów i zmagania z codziennością to chleb powszedni piętnastoletniej Vicky. Zabawna, lekka opowieść o rodzinnych, szkolnych i miłosnych perypetiach, która pozwoli nam spojrzeć z wyrozumiałością na nasze najbliższe otoczenie! Dagmar Bach Was nie rozczaruje – trylogia Cynamon to idealna propozycja czytelnicza na wakacje!

TO NIE JEST, DO DIABŁA, LOVE STORY! – SERIA KSIĄŻEK DLA NASTOLATEK O TYM, JAK MIŁOŚĆ WSZYSTKO KOMPLIKUJE 😉

Dwie części młodzieżowej powieści Julii Biel o Elli i Jonaszu, poznańskich licealistach. Ona – rozważna i ostra jak brzytwa, on – pewien siebie, zawadiacki i pociągający. Zabawny splot okoliczności wikła ich w dość niezwykły układ, a co więcej, plan stworzony na poczekaniu szybko ich przerasta. Cięty humor, nieodparty urok, lekkość i bohaterowie, których nie sposób nie lubić. Seria „Love story” ze swoją wybuchową parą bohaterów i zabawnymi zdarzeniami to antidotum na wszystkie smutki codziennego dnia i gwarancja poprawy kiepskiego samopoczucia.

SPÓJRZ MI W OCZY, AUDREY – POWIEŚĆ O LĘKACH, MIŁOŚCI I ODWADZE

Sophie Kinsella z kolei dedykuje swoją książkę młodym czytelnikom poszukującym lekkiej, ciepłej, dodającej pewności siebie lektury ze szczyptą nastoletniej miłości.
Audrey cierpi na zaburzenia lękowe, co sprawia, że od dłuższego boi się wychodzić z domu. Unika bezpośredniego kontaktu z ludźmi, nie chodzi do szkoły i rzadko opuszcza swój pokój. Jej buforem bezpieczeństwa stają się okulary przeciwsłoneczne, które chronią dziewczynę przed całym światem.
Twarda skorupa jaką otoczyła się dziewczyna, powoli zaczyna się kruszyć, gdy Linus – kolega jej brata postanawia wywabić dziewczynę z czterech ścian. Początkowo zabawne liściki służące im do komunikacji, ewoluują w coś więcej. Audrey dzień po dniu otwiera się na świat, który do niedawna był jej największym wrogiem. Wyprawa do Starbucksa to dopiero początek wielkich zmian! „Spójrz mi w oczy, Audrey” to cudowna, zabawna i pełna uroku opowieść, która zachwyci nie tylko młodych czytelników. To lektura idealna na wakacje.

SIEROTA, BESTIA, SZPIEG – SZPIEGOWSKA POWIEŚĆ DLA NASTOLATKÓW NIE TYLKO NA WAKACJE!

Wśród młodzieżowych książek, które warto przeczytać umieszczamy pełną zwrotów akcji i niezwykłych wydarzeń powieść. To nazywana „Bękartami wojny” dla nastolatków „Sierota, bestia, szpieg”. Lato roku 1939. Dla Żydów dobry moment na opuszczenie Berlina już dawno minął. Po tragicznej w skutkach próbie ucieczki piętnastoletnia Sara – sprytna i impulsywna gimnastyczka – zostaje sama jak palec. Ale gdy już się wydaje, że szczęście ją opuściło, los stawia na jej drodze brytyjskiego szpiega. Wówczas ten składa jej propozycję nie do odrzucenia. Mamy tu zatem świat wywiadu, elitarnej szkoły dla córek nazistów i podwójnych tożsamości plus realia zagrożenia i okrutnej wojny. Wszystko to tworzy wybuchową mieszankę, która nie pozostawi czytelników obojętnymi. „Sierota, bestia, szpieg” to wspaniała lektura na lato i nie tylko. W przygotowaniu druga część, która ukaże się pod koniec września.

TRZY KROKI OD SIEBIE – WSPÓŁCZESNE LOVE STORY

I ostatnie tytuł w naszym zestawieniu TOP 10 młodzieżowych książek na wakacje. Hit książkowy i kinowy w jednym! Stella choruje na mukowiscydozę. Życie dziewczyny to ciągłe pobyty w szpitalu, przyjmowanie leków i oczekiwanie na przeszczep. Musi zachować bezpieczną odległość od wszystkich, żeby nie narażać układu odpornościowego osłabionego nieustanną walką z zakażeniami i bakteriami. Bez żadnych wyjątków.
Kiedy w szpitalu poznaje niepokornego i bezczelnego Willa, który ma dość leczenia, zakazów i życia w izolacji, czuje, że ta znajomość oznacza kłopoty. Stella doskonale wie, że powinna się trzymać od Willa z daleka. Bowiem każde zbliżenie na bliżej niż trzy kroki może doprowadzić do śmiertelnej infekcji… Czy trochę bliskości to naprawdę wyrok śmierci dla nastolatków? „Trzy kroki od siebie” to dramat romantyczny o nieuleczalnej chorobie i miłości, która rozkwita pomimo zakazów.

Mamy nadzieję, że zajrzycie do naszych literackich podpowiedzi książkowych dla młodzieży na lato 2020! Nasze ciekawe powieści dla nastolatków o miłości i nie tylko to idealny zestaw wakacyjny.

Zaloguj się

Nie masz konta?