książki o szkole, dzieci, szkoła

7 sierpnia 2023

Książki o szkole, które wspomogą adaptację Twojego dziecka

Pierwsze dni w szkole mogą stanowić nie lada wyzwanie – nowi nauczyciele, nowe środowisko i nowi znajomi. Nic dziwnego, że dla wielu jest to bardzo stresujący czas. Jak przekonać dziecko do szkoły i pokazać mu, że wcale nie jest taka straszna? Sprawdź najciekawsze książki, które ułatwią adaptację w szkole podstawowej.

W życiu każdego przedszkolaka nadchodzi w końcu moment pożegnania z ukochanym przedszkolem i pójścia do szkoły. Pierwszoklasiści często boją się nieznanego i trudno odnaleźć się im w świecie 45-minutowych zajęć lekcyjnych czy pierwszych zadań domowych. Takie nastawienie może prowadzić do wycofania i zniechęcenia nauką. Jak temu zapobiec? Czytać książki o szkole, które pokazują, że bycie uczniem może być wspaniałą przygodą!

 

„Zuzia idzie do szkoły”, czyli ABC każdego pierwszoklasisty

zuzia idzie do szkołyTo książka, która ukaże się nakładem wydawnictwa już 9 sierpnia! „Zuzia idzie do szkoły” jest kolejnym tomikiem z serii „Mądra Mysz” – kolekcji obyczajowo-edukacyjnej, towarzyszącej dzieciom w ważnych momentach życia. Seria o Zuzi pomaga oswoić się dzieciom z nieznanym i czerpać radość z odkrywanego świata.

Tym razem energiczna Zuzia bardzo się cieszy, bo wkrótce idzie do szkoły! Zuzia wie, że  czeka ją mnóstwo nowych przygód, takich jak zapisy w sekretariacie czy wizyta u sympatycznej lekarki. Przed rozpoczęciem zajęć, Zuzia bierze udział w dniach otwartych, gdzie ma okazję poznać swoją wychowawczynię oraz przyszłych kolegów i koleżanki. Najbardziej ekscytuje ją jednak pierwszy dzień szkoły! Ten tomik serii „Mądra Mysz” to idealny prezent dla przyszłego pierwszoklasisty i każdego rodzica zastanawiającego się, jak zachęcić dziecko do szkoły.

 

Oswoić nieznane – książki o szkole i przyjaznej nauczycielce

mam przyjaciółkę nauczycielkęKolejną godną uwagi publikacją z serii „Mądra Mysz” jest książka Mam przyjaciółkę nauczycielkę, która nie tylko pokazuje szkołę jako miejsce przyjazne dzieciom, ale umożliwia także zrozumienie, na czym polega zawód nauczyciela. Gdy dziecko pozna już szkołę „od podszewki”, będzie słuchało nauczyciela z większą ciekawością, a zajęcia, przerwy i uroczystości szkolne staną się wyjątkowym przeżyciem.

„Mam przyjaciółkę nauczycielkę” przedstawia inspirującą postać nauczycielki Konstancji i udowadnia, jak ważna jest więź pomiędzy nauczycielem a uczniem. To świetna propozycja szczególnie dla dzieci, które obawiają się, czy nowa wychowawczyni je polubi.

 

Szkoła to nie tylko nauczyciele

ciocia jadzia, szkołaDla wszystkich fanów pozytywnie zakręconej cioci Jadzi, autorstwa Elizy Piotrowskiej, mamy dobrą wiadomość. W książce „Ciocia Jadzia. Szkoła” ulubienica dzieci wcieli się w rolę szkolnej woźnej. Razem z ciocią Jadzią swój pobyt w szkole podstawowej zacznie również jej  bratanica. Ta optymistyczna książka pokaże szkołę z zupełnie nowej perspektywy.

Razem z ciocią Jadzią dziecko pozna wszelkie szkolne tajemnice i zyska wartościowe spojrzenie na zawód woźnej. Szkoła to przecież nie tylko zdobywanie wiedzy, ważne są również zawiązywane w niej przyjaźnie, trwające wiele lat po zakończeniu edukacji. „Ciocia Jadzia. Szkoła” to ciepła opowieść, której nie może zabraknąć na regale pierwszoklasisty.

 

O szkole na wesoło – poznaj Kostka!

„Cały ten Kostek, czyli rok szkolny na wesoło”Cały ten Kostek to przezabawna książka o szkolnych perypetiach zwariowanego chłopca. Książka jest podzielona na 10 rozdziałów, a każdy dotyczy kolejnego miesiąca w szkole, przez co czytelnik może przejść cały rok szkolny. Historia o Kostku z pewnością zapadnie w pamięć każdemu zawadiace, dając dziecku wiele powodów do śmiechu.

Kostek opisuje szkołę z własnej, dziecięcej perspektywy oraz opowiada o swojej relacji z rodzicami, dziadkami i kolegami. Choć Kostek lubi psocić, niesamowicie przepada za szkołą i tą sympatią zaraża czytelników. Książkę urozmaicają liczne ilustracje Mikołaja Kamlera, które ułatwiają odbiór lektury.

 

O tym, jak radzić sobie ze strachem

O kotku, który bał się wszystkiego, Éric-Emmanuel SchmittKsiążką, której akcja co prawda nie dzieje się w szkole, ale pomaga dziecku poradzić sobie z trudnymi emocjami jest opowieść „O kotku, który bał się wszystkiego”. Ta wartościowa pozycja, autorstwa Érica-Emmanuela Schmitta w przystępny sposób uczy werbalizować emocje oraz zachęca do refleksji i stawiania mądrych pytań. Podczas lektury dziecko zrozumie, na czym polega prawdziwa odwaga oraz zyska większą pewność siebie. Dzięki czemu adaptacja w szkole przebiegnie znacznie sprawniej.

„O kotku, który bał się wszystkiego” jest przepięknie ilustrowaną książką, przywracającą dziecku poczucie sprawczości i kontroli nad własnymi emocjami. Warto dodać, że jest to pierwsza część serii dla dzieci „Sowie Opowieści”, w której we wrażliwy sposób podejmowane są różne tematy filozoficzne, takie jak wolność.

 

Książki o szkole z magią w tle

nevermoorCzy może być coś bardziej zachęcającego do szkoły niż odrobina magii? Książki przedstawiające losy młodych czarodziejów od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Z całą pewnością podsunięcie dziecku serii „Magiczny ekspres” Anci Sturm, „Nevermoor” napisanej przez Jessicę Townsend czy Harrego Pottera J.K. Rowling sprawi, że pierwsze lata edukacji będą niezapomniane. Wymienione książki o szkole, z racji na bardziej rozbudowaną fabułę, polecamy odrobinę starszym czytelnikom, ale warto mieć je na uwadze, myśląc o wyposażeniu biblioteczki dziecka.

 

 

Podsumowanie – książki o szkole 

Choć adaptacja dziecka w szkole nie zawsze jest prostym zadaniem, istnieje wiele tytułów, które pomogą przekonać się do szkoły. Jeśli pociecha zobaczy, że jest to miejsce przyjazne, pełne życzliwych osób, z pewnością szybko poradzi sobie z odczuwanym niepokojem, a szkolne lata zapamięta jako dobrze spędzony czas.

Książki o szkole podstawowej to świetne narzędzie do rozmowy z maluchem o jego obawach, ale także marzeniach czy przemyśleniach dotyczących pierwszych lat edukacji. Atrakcyjna szata graficzna, serdeczni bohaterowie i merytoryczna treść to główne zalety powyższych propozycji, dlatego nie ulega wątpliwości, że zakup takich książek przyniesie dziecku wiele korzyści.

 

Zaloguj się

Nie masz konta?