Opowieści z Narnii - Media-Rodzina

27 października 2022

Opowieści z Narnii

Na początku była szafa. Stara szafa. W starym odosobnionym wiejskim domu starego Profesora. To tu bawiło się czworo dzieci –  bohaterów opowieści C.S. Lewisa: Piotr, Zuzanna, Edmund i najmłodsza Łucja. To ona w trakcie zabawy odkryła, że w szafie jest tajemnicze przejście do innego świata zwanego Narnią. Ten inny świat dzieci dopiero będą odkrywać, a jest to świat stworzony przez lwa Aslana, gdzie zwierzęta mówią, gdzie panuje dobro, w którym jednak pojawia się zła Biała Czarownica, a wraz z nią siły zła i ciemności.

Obraz starej szafy z tajemniczym przejściem do innego świata – jak pisze biograf C.S. Lewisa Michael Coren – od dzieciństwa zaprzątał uwagę pisarza. To możliwy wpływ lektury Edith Nesbit (Ciotka i Anabela) oraz Tajemniczego ogrodu Francis Hodgson Burnett. Obraz ten stał się jednak z czasem na tyle sugestywny i przekonujący, że –jak piszą komentatorzy Narnii – zdarzało się, że zabawę czworga dzieci z Narnii powtarzały dzieci w realu.

Jedna z mam po wydaniu Lwa, Czarownicy i starej szafy napisała do nas, że jej dzieci od kilku już dni przez wiele godzin ukrywają się w szafie i bezskutecznie próbują odnaleźć tajemnicze przejście. Dla nas w Media Rodzinie ten list nie był zaskoczeniem. Wcześniej, krótko po wydaniu książki Harry Potter i kamień filozoficzny  J.K. Rowling, londyńskie gazety doniosły, że na stacji kolejowej King’s Cross co parę dni jakieś dziecko próbuje pokonać ścianę, by dostać się na peron 9 i ¾ i stąd odjechać do Hogwartu.

Lew, Czarownica i stara szafa kończy się zwycięstwem nad Białą Czarownicą. Koniec świata Narnii C.S. Lewis opisał w Ostatniej bitwie, siódmym tomie kończącym cykl. Lew Aslan, władca Narnii, król  podobny Chrystusowi, wraz ze swoimi zwolennikami zwycięża Czarownicę, a dzieci po wielu przygodach, kiedy to były królowymi i królami, wychodzą z szafy. I to był ten sam dzień, ta sama pora, kiedy do niej wskoczyły.

 

Notkę o książce przygotował Bronisław Kledzik.

Zaloguj się

Nie masz konta?