Pinokio - Media-Rodzina

27 października 2022

Pinokio

Pinokio to książka, która znalazła się w naszym dorobku na kanwie wydawania klasyki w nowych szatach. Inspiracją były przepiękne ilustracje Roberta Innocentiego, włoskiego artysty znanego z pełnych detali ilustracji literatury klasycznej. Tłumaczenia podjął się Jarosław Mikołajewski, poeta, znakomity tłumacz literatury włoskiej, w tamtym czasie szef Instytutu Polskiego w Rzymie. Uważa on, że Toskania wydała na świat cztery książki, które na trwałe wpisały się w historię: Boską Komedię  Dantego Alighieri, Canzoniere  Francesca Petrarki, Dekameron Giovanniego Boccaccia i Pinokia właśnie.

Historia drewnianego pajacyka, który bardzo chciał się stać prawdziwym chłopcem, jest znana dzieciom na całym świecie. Dzieciom i dorosłym, bo to wszak opowieść o dojrzewaniu i niedojrzałości, o upadku i podnoszeniu się z niego, o poszukiwaniu nowej drogi, o człowieczeństwie.

Któż lepiej potrafi wczuć się w klimat włoskiej opowieści niż urodzony w pobliżu Florencji ilustrator? Któż lepiej potrafi oddać klimat Pinokia niż tłumacz, który wyczuwa zaczepność toskańskiego mówienia i cyzeluje każde słowo w tłumaczeniu. A więc nasz Pinokio to Pinokio Innocentiego czy Mikołajewskiego? A może jeszcze Piotra Adamczyka, który po mistrzowsku książkę przeczytał?

 

Notkę o książce przygotowała Hanna Koźmińska.

Zaloguj się

Nie masz konta?