Kicia Kocia – najlepsza seria książek dla maluchów

Seria Kicia Kocia to książki dla dzieci autorstwa gdańskiej pisarki Anity Głowińskiej. Jej bohaterką jest mała, bystra kotka oraz jej przyjaciele. Tytułowa rezolutna kotka odważnie odkrywa świat. Towarzyszą jej wyrozumiali opiekunowie – rodzice i dziadkowie. Nie można też nie wspomnieć o wiernych przyjaciołach, którymi są: Pacek, Adelka i Julianek. Wraz z nimi Kicia Kocia uczy się też najważniejszych zasad w codziennym życiu.

Seria Kicia Kocia podbiła serca maluchów! Przygody kotki ukazane w wyraźnych ilustracjach, dużych kształtach i wyrazistych barwach, są sympatyczną lekturą już dla dzieci półtorarocznych. Wraz z kotką dzieci uczą się np. gotować, grają na instrumentach czy bawią się na placu zabaw. Jednak nie tylko: idą do lekarza, na basen, poznają policjanta i strażaka. Co ważne, uczą się też jak zachować się, gdy burza zaskoczy nas poza domem albo gdy zagadnie nas nieznajomy. Kicia Kocia jest napisana naturalną i poprawną polszczyzną, jest dostosowana do wieku i wrażliwości dziecka, niesie przesłanie szacunku wobec innych, promuje pozytywne wzorce postępowania, unika stereotypów kulturowych związanych z odmiennością, buduje pozytywny stosunek do świata.

 

Najlepsze książki dla dzieci

Książki z serii Kicia Kocia stanowią ścisłe TOP książek dla dzieci. Książki o Kici Koci od lat zajmują pierwsze miejsca na listach bestsellerów. Już kilka milionów książek znalazło swoje miejsce w domach polskich rodzin. Kicia Kocia to jedna z najlepszych serii dla najmłodszych dzieci. Młodzi czytelnicy bardzo pozytywnie reagują na białą kotkę, która jest bohaterką książek. Rodzice, krytycy, blogerzy i psychologowie  dostrzegają walory poznawcze i wychowawcze książek. Mama, tata, babcia czy dziadek szybko zauważą, jak pozytywnie dzieci reagują na Kicię Kocię. Historie opowiadane przez Kicię Kocię znakomicie wpisują się w edukację i rozwój przez czytanie.

Na podstawie serii powstaje serial animowany dla najmłodszych dzieci. Kicia Kocia jest rosnącą polską marką, chronionym znakiem towarowym, zarejestrowanym w Urzędzie Patentowym polskim i unijnym. Wizerunek Kici Koci można znaleźć na puzzlach, grach planszowych i układankach oraz inspirujących i wspierających rozwój zabawkach.

 

Kicia Kocia – poznaj wszystkie formaty!

Na tę popularną serię książek dla dzieci składają się kwadratowe książeczki z Kicią Kocią w roli głównej, kartonowe proste historyjki o Nunusiu dla maluchów, zeszyty do czytania, bazgrania i kolorowania oraz książki z okienkami do odkrywania ukrytych niespodzianek. Najnowszą propozycją jest seria dla najmłodszych dzieci o nazwie Akademia Kici Koci. Sprawdź koniecznie, jak łatwo dzieciom przyswoić wiedzę, gdy towarzyszy im bystra kotka! Książki o Kici Koci z linii edukacyjnej oznaczonej hasłem „Wiem, rozumiem” pełnią wszystkie najważniejsze funkcje edukacyjne:  przybliżają dzieciom rzeczywistość, kategoryzują przedmioty i pojęcia i nadają im nazwy. Uczą również angielskich słówek i zwrotów w sposób naturalny i niewymagający wyjaśnień. Seria Kicia Kocia to edukacja i przyjemność w jednym!

 

Książka zamiast zabawki

Kartonowe książki w dużym formacie z otwieranymi okienkami stanowią znakomity prezent dla dziecka. Przeznaczone dla najmłodszych, są świetną alternatywą dla plastikowych zabawek. Bawiąc się otwieranymi okienkami, dzieci potrafią spędzić długi czas, ćwicząc koncentrację, zdolności manualne i motywację. Książka zamiast zabawki to cenna inicjatywa, wspierająca dzieci w rozwoju, promująca czytelnictwo i oszczędzająca miejsce w dziecięcym pokoju!

Dzięki książkom z otwieranym okienkami z serii Kicia Kocia dzieci zdobywają wiedzę o świecie. Duża kartonowa książka Kicia Kocia i Nunuś: Jaki to zawód? pokazuje dzieciom najróżniejsze profesje – od zwyczajnych jak krawcowa i krawiec, kucharka i kucharz do niezwyczajnych, jak kosmonautka i kosmonauta. Dla Kici Koci i Nunusia wszystkie zawody są bowiem fascynujące! Inna kartonowa książka o Kici Koci i Nunusiu z 38 otwieranymi okienkami pt. Kicia Kocia i Nunuś: Kto mieszka w lesie uczy szacunku dla przyrody. W tej książce każde okienko kryje coś intrygującego, ponieważ Kicia Kocia i Nunuś poznają mieszkańców lasu. Na koniec Kicia Kocia przygotowała dla braciszka niespodziankę. Dziecko bardzo chętnie przyłączy się do wycieczki po lesie z Kicią Kocią!

Wszystkich wielbicieli rezolutnej kotki na pewno zaciekawi książka Kicia Kocia i Nunuś. Gdzie jest moja walizka? Kicia Kocia i Nunuś wybierają się na wakacje. Będą lecieć prawdziwym samolotem! Nunuś bardzo się cieszy na tę przygodę. Tylko gdzie się podziała walizka? Żeby ją znaleźć, trzeba się nie lada natrudzić – należy bowiem otworzyć aż 50 okienek! Z kolei Bardzo fajna rodzina opowiada o tym, jak sympatyczna kotka i jej młodszy brat wybierają się w odwiedziny do państwa Kwiatków. Po drodze mijają wiele domów. W każdym z nich mieszka jakaś rodzina, a każda jest inna. Rodziny się od siebie różnią, ale wszystkie są fajne. Kicia Kocia i Nunuś muszą otworzyć wiele okienek, żeby je poznać! Dzięki okienkom czytanie zamienia się w zabawę!

 

Cała Polska czyta dzieciom

Seria Kicia Kocia znajduje się na Złotej Liście książek polecanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” do czytania dzieciom w kategorii wiekowej 0-4 lata. To dowód, że seria spełnia najwyższe wymagania stawiane książkom dla dzieci. Dzieci są ważne, więc stawiajmy na książki, które pomagają im w rozwoju. Kicia Kocia jest serią przeznaczoną do głośnego czytania przez rodzica czy opiekuna. To najbardziej wartościowy sposób budowania więzi, a zarazem wspaniały przyczynek do rozwoju zasobów wewnętrznych dziecka. Głośne czytanie dziecku rozwija język, wyobraźnię, pamięć, wiedzę, logikę, koncentrację. Rozbudza zainteresowania. Czas poświęcony dziecku na głośne czytanie wspiera jego rozwój psychiczny i podnosi samoocenę dziecka.

Czytając dziecku codziennie, zaszczepiamy w nim na całe życie przekaz, że czytanie to przyjemność. Czas spędzony z dzieckiem nad książką zostawi mu dobre wspomnienia na całe życie. Dzięki temu w starszym wieku dziecko nie będzie stronić od książek i łatwiej przyjdzie mu nauka i pokonywanie szkolnych wyzwań.  Czytanie dziecku to również budowanie inteligencji emocjonalnej, empatii, wczuwania się w innych. Razem z Kicią Kocią i innymi bohaterami, dziecko uczy się wrażliwości, empatii i współczucia (na przykład na czyjąś niepełnosprawność w książce Kicia Kocia gra w piłkę). Uczy się, jak radzić sobie z zazdrością (Kicia Kocia: To moje!). Uczy się asertywności (Kicia Kocia mówi; Nie! Kicia Kocia: Nie chcę się tak bawić!). Im większa sympatia dla bohatera książki, tym silniej dziecko odbiera przekaz płynący z książki. Najlepiej oddziałują książki, które dzieci oddolnie, same sobie wybierają. Seria Kicia Kocia dba o to, by przekaz płynący z książek był wartościowy.

 

Czytaj dziecku codziennie

Małe dziecko uczy się otaczającej go rzeczywistości przede wszystkim poprzez kontakt z drugim człowiekiem: rodzicem, rodzeństwem, rówieśnikiem, panią w przedszkolu. Także bohaterowie książek wpływają na jego postrzeganie, tworzenie hierarchii wartości, budowanie postaw. Kicia Kocia pomaga dziecku budować zrównoważony świat emocji i wartości. Angażuje emocjonalnie, pomagając budować reakcje adekwatne do okoliczności. Jest przewodniczką, przyjaciółką, alter ego dziecka. Poprzez czytanie dziecko buduje swoją postawę społeczną. Kicia Kocia to książki świadome społecznie, kształtujące cenne zachowania świadomego obywatela świata. Kicia Kocia otacza się przyjaciółmi, na których może polegać. Jej przygody pomagają dziecku budować zaufanie, które jest bezcenną wartością w życiu człowieka i jego stosunku do innych ludzi.

Codzienne czytanie małemu dziecku powiększa zasób słów malucha. Dziecko szybko zapamiętuje całe frazy z czytanych książek i w ten sposób uczy się zasad i struktury języka. Każdy rodzic wie, że dzieci lubią słuchać książek po wielekroć, i często kończą zdanie za niego. W ten sposób uczą się też formułować własne myśli. Dlatego ważne jest zadawanie pytań w czasie lektury. Książki Kicia Kocia choć krótkie i proste, są tekstami  o dużej świadomości językowej. Kicia Kocia sama stawia pytania, na które maluch musi odpowiedzieć. Czytanie dziecku wspiera twórcze myślenie, kreatywności dziecka, wzmacnia pamięć, uczy reguł, formuje intelekt.

Książki wspierają zmagania dziecka z różnymi problemami i kształtują wzorce zachowania. Według Marii Molickiej, znanej psycholożki i bajkoterapeutki, bajki pomagają w efektywnym radzeniu sobie z sytuacjami trudnymi takimi jak lęki, fobie, frustracje, niska samoocena. Terapeutyczna rola bajek polega na kształtowaniu silnego poczucia własnej wartości u dziecka, tak aby samo było zdolne stawić czoła sytuacjom w prawdziwym życiu.  Kicia Kocia jest napisana naturalną i poprawną polszczyzną, jest dostosowana do wieku i wrażliwości dziecka, niesie przesłanie szacunku wobec innych, promuje pozytywne wzorce postępowania, unika stereotypów kulturowych związanych z odmiennością, buduje pozytywny stosunek do świata.

 

Z Kicią Kocią dziecko nigdy się nie nudzi!

Każdy czytelnik, a dziecko zwłaszcza, utożsamia się z postacią bohatera, towarzyszy mu w jego przygodach, razem z nim przeżywa radość, smutek, strach,  złość, nawiązuje przyjaźnie, uczy się rozwiązywać sytuacje konfliktowe, bawi się. Dziecko uczy się, naśladując. Naśladując dobrze skonstruowanego bohatera książkowego, zapoznaje się z całą gamą emocji i zachowań. Uczy się postaw społecznie akceptowanych i rozumie, które zachowania są społecznie potępiane.  Gdy dziecko się nudzi, najprzyjemniej spędzi czas z bohaterem, który tak jak i ono uwielbia odkrywać otaczający świat. Kicia Kocia towarzyszy dzieciom w codziennych czynnościach. Wraz z babcią gotuje i piecze: ugotowała smaczną zupę i upiekła pyszne ciasteczka, a przy okazji dowiedziała się, że w kuchni trzeba bardzo uważać, żeby się nie oparzyć. Innym razem wybiera się razem z tatą w podróż pociągiem: zwiedza dworzec i rozgląda się po peronie.

W innej książeczce Kicia Kocia idzie na plac zabaw, choć trochę się bała obcych dzieci, bała się też wysokiej zjeżdżalni. Jednak przezwyciężyła te strachy i znalazła nowych przyjaciół. Gdy Kicia Kocia dostaje od mamy i taty w prezencie prawdziwy rower, musi nauczyć się na nim jeździć. Nie jest łatwo, ale rodzice służą pomocą, a Kicia Kocia się nie poddaje. Zdarza się, że Kicia Kocia zachoruje. Budzi się smutna, wszystko ją boli, a nic nie cieszy. Niezbędna jest wizyta u lekarza. Kicia Kocia jednak świetnie radzi sobie z leżeniem w łóżku.

Również chłopcy znajdą w książeczkach o Kici Kocie wiele bliskich im tematów. Kicia Kocia wraz z dziadkiem postanawia wspólnie zbudować… szafkę dla babci. Kicia Kocia dowie się przy okazji wielu pożytecznych rzeczy. Chłopcom na pewno spodoba się historyjka, w której Kicia Kocia odwiedza wujka na wsi i uczy się jeździć traktorem. Razem z wujkiem pomaga przy pracy w sadzie.

 

Kicia Kocia – seria pomocna psychologicznie i społecznie odpowiedzialna

Kicia Kocia jest przewodniczką dzieci w nowych sytuacjach – na przykład gdy leci z rodzicami prawdziwym samolotem do Warszawy i pokazuje dzieciom port lotniczy, kontrolę bagażu, kontrolę bezpieczeństwa i kontrolę dokumentów, a w końcu wsiada do wielkiego samolotu.

Kicia Kocia pomaga w zupełnie nowych sytuacjach życiowych: gdy okazuje się, że będzie miała braciszka! Mała kotka przygotowuje się na jego przybycie, ścieli mu łóżeczko i daje w prezencie ulubioną zabawkę. Kiedy jednak Nunuś pojawia się w domu, okazuje się, że mama zajmuje się tylko nim. Kicia Kocia jest zaniepokojona. Czy mama jeszcze ją kocha?

Kicia Kocia oswaja też stresujące sytuacje i łagodzi lęki. W jednym z tomików Kicia Kocia wybiera się do dentysty, bo nigdy jeszcze nie była w gabinecie dentystycznym. Jest ciekawa, ale trochę się boi. Innym razem Kicia Kocia nie może zasnąć, bo boi się ciemnego pokoju. Razem z mamą sprawdzą, czy aby na pewno w domu nie czai się jakiś potwór.

Jednym z najpopularniejszych tomików jest ten, w którym Kicia Kocia po raz pierwszy idzie do przedszkola. Nie jest jej łatwo rozstać się z mamą, ale odkrywa, że potrafi pokonać początkowy strach i rozłąkę. W jednej z książek Kicia Kocia gubi się w wielkim sklepie. W innej Kicia Kocia wraz z mamą przeżywa niesamowitą przygodę podczas drogi powrotnej ze sklepu: interwencję prawdziwego policjanta.

Kicia Kocia potrafi wiele nauczyć – na przykład o instrumentach muzycznych. Pewnego razu na spacerze zobaczyła orkiestrę dętą i zapragnęła założyć zespół muzyczny. Wraz z przyjaciółmi gromadzi instrumenty i wszyscy odgrywają wspaniały koncert. Innym razem, zachwyca się księżycem i zwierza się, że chciałaby polecieć na księżyc. Dowiaduje się, że można tam dolecieć rakietą i że w kosmos latają astronauci.

Kicia Kocia uczy asertywności, gdy nowy kolega proponuje zabawę w porywanie księżniczek, która ani Kici Koci, ani jej koleżance w ogóle się nie podoba. Trzeba wytłumaczyć Marcysiowi, że dobra zabawa to taka, która podoba się wszystkim.

Kicia Kocia uczy właściwych postaw społecznych – na przykład segregacji odpadów, gdy wraz z babcią sprząta po gotowaniu.  Śmieci w zależności od rodzaju powinny trafić do odpowiednich kubłów. Kicia Kocia dobrze wie, jakie ważne dla ludzi i zwierząt jest segregowanie śmieci! Uczy się również interakcji społecznych, gdy wraz z Packiem przekonują się, że uśmiech ma wielką moc. Na spacerze mówią z uśmiechem napotkanym osobom „dzień dobry” i zauważają, że wszystkim natychmiast poprawia się humor. Postanawiają jak najczęściej się uśmiechać i mówić ludziom miłe rzeczy. Kicia Kocia pomaga też radzić sobie w konfliktach z rówieśnikami, gdy zabawa w piaskownicy się nie udaje, bo Kicia Kocia nie chce się dzielić swoimi  zabawkami.

Kicia Kocia uczy również zasad zdrowego odżywiania – gdy Kicia Kocia wraz z Packiem objedli się słodyczami i rozbolał ich brzuch. Następnego dnia postanawiają urządzić witaminowe przyjęcie i poczęstować przyjaciół owocami i warzywami.

Kicia Kocia uczy tolerancji i wrażliwości społecznej, na przykład grając w piłkę z nowym kolegą, który jeździ na wózku albo poznając różne rodziny, czasem odbiegające modelem od jej własnej.

Książki z Kicią Kocią rozwijają też czytelnictwo. Gdy okazuje się, że Kicia Kocia zna już wszystkie książki, które ma w domu, wybiera się z mamą do biblioteki . Dostaje swoją własną kartę biblioteczną i wypożycza pierwszą książkę, trafia też na spotkanie z autorką bajek.