Inteligencja emocjonalna - Media-Rodzina

27 października 2022

Inteligencja emocjonalna

Po wydaniu książek wybitnego amerykańskiego psychologa Martina E.P. Seligmana, zwłaszcza Optymizmu można się nauczyć, wydanie Inteligencji emocjonalnej Golemana stało się dla nas czymś całkowicie naturalnym. Nie znaczy to jednak, że byliśmy pewni sukcesu tej książki u nas w Polsce. Wprawdzie ze świata dochodziły do nas głosy, że książka robi furorę, ale o tym, że wydaliśmy bestseller, mogliśmy przekonać się osobiście na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Już na ich półmetku okazało się, że sprzedaliśmy wszystkie zabrane egzemplarze!

Pojęcie inteligencji emocjonalnej znane było psychologom od dawna. Jednak to Daniel Goleman uczynił je powszechnie zrozumiałym i użytecznym. Przyczyniła się do tego również jego druga książka Inteligencja emocjonalna w praktyce. Coraz częściej zaczęto mówić już nie tylko o ilorazie inteligencji (IQ), ale właśnie o inteligencji emocjonalnej (EM). Innymi słowy, to nie tylko wiedza decyduje o sukcesie w życiu, ale również emocje. Upraszczając jeszcze bardziej, to serce, a nie tylko rozum ma być drogowskazem naszego życia.

Powszechnie podziwiany postęp naukowo-techniczny, osiągnięcia tzw. inteligencji sztucznej okazały się zdaniem Daniela Golemana nie do końca satysfakcjonujące. Ważne są odkrycia naukowe, ważne są dyplomy najsłynniejszych uczelni, ważne są  świadectwa z czerwonym paskiem. Chodzi o to, że nie powinny one być bezduszne.

Daniel Goleman zebrał w swojej książce wiele przykładów z doświadczeń i testów przeprowadzanych wśród dzieci. Dowodzą one, że te dzieci, które potrafiły kontrolować swoje emocje, mają najwięcej szans na to, by w przyszłości stać się lubianymi szefami, wybitnymi aktorami czy sportowcami itp.

Tak jak możemy badać iloraz inteligencji (IQ), tak samo – przekonuje Daniel Goleman – możemy badać poziom inteligencji emocjonalnej (EM). Autor zamieszcza w swojej książce test, który pomoże nam zdefiniować własne emocje, a w konsekwencji nauczyć się je kontrolować.

Stąd już blisko do poglądów Martina E.P. Seligmana, który przekonuje, że pozytywne uczucia zapewniają nam większy komfort życia, że optymizmu można się nauczyć.

 

Notkę o książce przygotował Bronisław Kledzik.

Zaloguj się

Nie masz konta?