Ruszyła kampania Stowarzyszenia Czytam i Słucham Legalnie - Media-Rodzina

7 lipca 2023

Ruszyła kampania Stowarzyszenia Czytam i Słucham Legalnie

Jest temat, o którym się nie mówiło. A my zaczęliśmy i teraz będziemy mówić bardzo głośno! Na piractwie traci każdy z nas. Mniej debiutów, wyższe ceny książek, niedokończone serie. Razem chcemy temu przeciwdziałać.

Stowarzyszenie Czytam i Słucham Legalnie zainicjowało kampanię na rzecz walki z piractwem książki elektronicznej. Ma ona na celu zachęcenie do sięgania po legalne źródła e-booków i audiobooków. Mariusz Szczygieł, Vincent Serverski, Paulina Jurga, Magdalena Witkiewicz i inni pisarze oraz artyści włączyli się w akcję społeczną: Czytaj i Słuchaj Legalnie.

 

Według wyników V edycji Badania Czytelników w sieci, zrealizowanego przez Polską Izbę Książki oraz serwis Lubimyczytac.pl, aż 25% respondentów przyznało, że pobiera nielegalnie e-booki i audiobooki z serwisów torrentowych. Kolejne 5% wymienia się plikami w różnych grupach na serwisach społecznościowych. Jeżeli dodamy do tego drugie tyle, które się do tego nie przyznaje, mamy pokaźną grupę korzystającą z nielegalnych źródeł dystrybucji plików elektronicznych. Korzystanie z tego typu nielegalnych źródeł wiąże się więc ze znaczącymi kosztami dla autorów, wydawnictw i całej książkowej branży. Skutkiem czego, tracą na nim wszyscy, także czytelnicy.

 

 

JEST TEMAT, O KTÓRYM SIĘ NIE MÓWI…

„Jest temat, o którym się nie mówi…” – zwraca się nagle do bohatera spotu Vincent Severski. Wtórują mu Mariusz Szczygieł i inni znani polscy autorzy. A ten bohater, niejaki Paweł, chciał tylko spokojnie spędzić wieczór, czytając e-booka. Tylko czy Paweł jest świadomy, jak i gdzie można legalnie nabyć książki elektroniczne? Czy zadaje sobie pytanie o źródło pochodzenia plików w internecie? Piractwo książek elektronicznych to drażliwy temat. W najróżniejszych dyskusjach ludzie stosują mnóstwo wymówek, aby usprawiedliwiać „niską szkodliwość” kradzieży plików. Często podkreślają również brak świadomości naruszeń. Twórcy spotu oddali głos autorom i odsyłają do strony czytamisluchamlegalnie.pl, na której można znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących internautów pytań. Za kreację kampanii odpowiada krakowska Agencja Nie Do Ogarnięcia.

Edukacja jest jednym z podstawowych działań naszego stowarzyszenia. Bardzo często w sieci spotykamy pytania o możliwości pobierania i udostępniania plików elektronicznych. Dla wielu czytelników nie jest jasne czym jest np. prawnie określony „dowolny użytek” lub czy dozwolona jest możliwość nagrywania czytanej książki i udostępniania jest w social mediach. W FAQ na naszej stronie zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, na które odpowiedzi szukają czytelnicy. Jeżeli ktoś ma wątpliwości dotyczące działań jakiejś platformy czy osób, zawsze może do nas napisać. My odpowiemy na każde zagadnienie dotyczące kwestii książek elektronicznych – mówi Adam Nowicki, prezes Stowarzyszenia Czytam i Słucham Legalnie.

 

KTO TWORZY STOWARZYSZENIE

Stowarzyszenie Czytam i Słucham Legalnie zostało założone w 7 grudnia 2021 roku. Tworzą je następujące podmioty związane z branżą książki: Nasza Księgarnia, Warbook, Elibri, Audioteka, Wydawnictwo Literackie, Platforma Dystrybucyjna Wydawnictw, Agora, Publio, Woblink, Legimi, Wydawnictwo Media Rodzina, Prószyński Media, serwis Lubimyczytać, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Helion, Publicat S.A. Grupa Wydawnicza, Wydawnictwo Zysk i S-ka oraz mecenas Michał Kubanek. Podstawowym celem stowarzyszenia jest walka z nielegalną produkcją i dystrybucją treści podlegających ochronie prawnoautorskiej, interwencje prawne, a także promocja dobrych praktyk. Stowarzyszenie służy też informacją i zapleczem prawnym, a teraz również edukuje, prowadząc akcje społeczne.

 

Zapraszamy do śledzenia działalności stowarzyszenia w mediach społecznościowych!

Facebook: https://www.facebook.com/cslegalnie

Instagram: https://www.instagram.com/cs_legalnie/

Youtube: https://www.youtube.com/@CzytamISuchamLegalnie

Zaloguj się

Nie masz konta?