Robert David Gamble - założyciel wydawnictwa Media Rodzina
Robert David Gamble

17 sierpnia 2018

Założyciel wydawnictwa – Robert David Gamble

Robert Gamble zawsze pragnął wydawać książki „opierające się na wartościach chrześcijańskich, ale takich, które mogą zaakceptować również niewierzący lub wątpiący”.

Robert David Gamble, zmarły 17 listopada 2020 roku, był Amerykaninem szkocko-irlandzkiego pochodzenia. Po raz pierwszy przyjechał do Polski, będąc jeszcze na studiach „na egzotyczne wakacje za żelazną kurtyną”. Od tamtego czasu utrzymywał bliskie więzi ze swoimi polskimi przyjaciółmi i odwiedził Polskę jeszcze kilka razy. Szczycił się tym, że przysłał swemu przyjacielowi, Lechowi Jęczmykowi, „Paragraf 22” i książki Kurta Vonneguta, sugerując ich wydanie w Polsce. W Stanach Zjednoczonych został pastorem Amerykańskiego Protestanckiego Kościoła Episkopalnego. W latach 80. zaangażowany był w rozwój ruchu Anonimowych Alkoholików w Polsce, pomagając im w nawiązywaniu kontaktu ze specjalistami amerykańskimi. Z kolei w 1992, wraz z decyzją sponsorowania Radia Obywatelskiego w Poznaniu, podjął decyzję o przeniesieniu się na jakiś czas do Polski. W tym samym okresie założył wydawnictwo Media Rodzina, aby wydać po polsku książkę Adele Faber i Elaine Mazlish „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”.

Robert David Gamble pragnął wydawać książki „opierające się na wartościach chrześcijańskich, ale takich, które mogą zaakceptować również niewierzący lub wątpiący”. Lubił cytować powiedzenie J.K. Rowling, że nie wierzy w magię, jedynie w siłę wyobraźni. „Rowling nie wierzy w magię, ani nie oczekuje, by jej czytelnicy w nią wierzyli. Myślę, że to dlatego możemy naprawdę cieszyć się światem, który stworzyła”.

Tutaj można przeczytać wspomnienie Bronisława Kledzika, dyrektora wydawnictwa Media Rodzina o Robercie Gamble.

Zaloguj się

Nie masz konta?